.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie a separacja

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.12.2013

Mój mąż zmarł. Przed śmiercią prowadził małą działalność gospodarczą. Wynajmował od dużej firmy kawałek gruntu z garażem. Byłam z mężem w separacji, lecz mieszkaliśmy razem. Nie było rozdzielności majątkowej. Czy dziedziczę po mężu spadek, mimo że byliśmy w separacji? Czy umowa najmu podpisana przez męża automatycznie wygasa po jego śmierci? Czy można teraz podnająć ten grunt innej osobie? Dodam, że mamy dwóch synów.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, w pierwszej kolejności należy przywołać właściwe przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego.

 

I tak, zgodnie z przepisem art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

 

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”.

 

Zgodnie zaś z treścią uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 1996 r. (III CZP 46/96) najem jako prawo majątkowe, niezwiązane ściśle z osobą najemcy, podlega dziedziczeniu (art. 922 § 1 K.c.).

 

Należy również przytoczyć art. 931 § 1 K.c. Przepis ten stanowi:

 

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

 

Jednakże, mając na uwadze, że przed śmiercią Pani męża pozostawała Pani z nim w separacji, zastosowanie znajdzie również art. 9351 K.c. Według tego przepisu:

 

„Art. 9351. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji”.

 

Wobec powyższego, o ile najem jest prawem dziedzicznym, o tyle Pani go nie odziedziczy z uwagi na istniejącą separację w Pani małżeństwie.

 

Dlatego też najem ten w spadku przypadnie Pani synom, którzy swoje prawo będą mogli realizować zgodnie z umową, jaką zawarł Pani mąż. Jeżeli umowa ta dopuszczała prawo najemcy do podnajęcia nieruchomości innej osobie, prawo to będzie przysługiwało również i Pani synom. Aby zatem ustalić zakres uprawnień Pani synów względem przedmiotowego najmu, należałoby sięgnąć do ww. umowy zawartej przez Pani męża z wynajmującym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl