
Indywidualne Porady Prawne
Dziedziczenie a separacjaAutor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.12.2013 |
Mój mąż zmarł. Przed śmiercią prowadził małą działalność gospodarczą. Wynajmował od dużej firmy kawałek gruntu z garażem. Byłam z mężem w separacji, lecz mieszkaliśmy razem. Nie było rozdzielności majątkowej. Czy dziedziczę po mężu spadek, mimo że byliśmy w separacji? Czy umowa najmu podpisana przez męża automatycznie wygasa po jego śmierci? Czy można teraz podnająć ten grunt innej osobie? Dodam, że mamy dwóch synów.
|
Odpowiadając na Pani pytanie, w pierwszej kolejności należy przywołać właściwe przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego.
I tak, zgodnie z przepisem art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.):
„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”.
Zgodnie zaś z treścią uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 1996 r. (III CZP 46/96) najem jako prawo majątkowe, niezwiązane ściśle z osobą najemcy, podlega dziedziczeniu (art. 922 § 1 K.c.).
Należy również przytoczyć art. 931 § 1 K.c. Przepis ten stanowi:
„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.
Jednakże, mając na uwadze, że przed śmiercią Pani męża pozostawała Pani z nim w separacji, zastosowanie znajdzie również art. 9351 K.c. Według tego przepisu:
„Art. 9351. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji”.
Wobec powyższego, o ile najem jest prawem dziedzicznym, o tyle Pani go nie odziedziczy z uwagi na istniejącą separację w Pani małżeństwie.
Dlatego też najem ten w spadku przypadnie Pani synom, którzy swoje prawo będą mogli realizować zgodnie z umową, jaką zawarł Pani mąż. Jeżeli umowa ta dopuszczała prawo najemcy do podnajęcia nieruchomości innej osobie, prawo to będzie przysługiwało również i Pani synom. Aby zatem ustalić zakres uprawnień Pani synów względem przedmiotowego najmu, należałoby sięgnąć do ww. umowy zawartej przez Pani męża z wynajmującym. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>