.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie przez sprawcę przemocy domowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.04.2021 • Zaktualizowane: 08.04.2021

Muszę uregulować sprawy spadkowe po mojej mamie, która zmarła 4 miesiące temu. Chodzi o jej mieszkanie i środki na jej koncie bankowym. Mama nie pozostawiła testamentu, jej spadkobiercami są ojciec, ja i brat. Sprawę komplikuje fakt, że ojciec ma głęboką demencję, ale nie jest ubezwłasnowolniony. Ponadto trwa przeciwko niemu postępowanie w prokuraturze(o przemoc domową), które najprawdopodobniej zakończy się postawieniem mu zarzutów przemocy domowej - pobicia lub maltretowania, znęcania się nad mamą. Biegli sądowi psychiatrzy stwierdzili jego poczytalność. W związku z tą trudną sytuacją mam kilka pytań: Jak w przypadku skazania ojca za przemoc domową wygląda jego prawo do spadku? Słyszałem o niegodności dziedziczenia i czy tutaj zachodzą przesłanki że ojciec jest niegodny dziedziczenia po mamie? Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe, gdy jednym ze spadkobierców jest osoba niesprawna umysłowo? Jaki wpływ na sprawę spadkową miałoby rozpoczęcie procesu ubezwłasnowolnienia ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie przez sprawcę przemocy domowej

Spadkobierca niegodny dziedziczenia

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.), Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.)

 

O ile Pański ojciec zostanie skazany, to należałoby się zastanowić nad wystąpieniem do sądu z wnioskiem o uznanie go za niegodnego dziedziczenia. Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim można wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dana osoba dowiedziała się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

 

  1. dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
  2. podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
  3. umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

 

Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Musi mieć Pan jednak świadomość, że spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.

 

Uczestnictwo osoby niesprawnej umysłowo w postępowaniu spadkowym

Przechodząc do drugiego pytania: osoba niesprawna umysłowo, jeżeli nie jest ubezwłasnowolniona, może być uczestnikiem postępowania. O ile Pański ojciec jest zdolny do uczestniczenia w postępowaniu karnym, to nie ma przeszkód, by brał udział w sprawie cywilnej. Jeżeli jego stan zdrowia się pogorszy, wówczas niezbędne będzie wystąpienie o jego ubezwłasnowolnienie i dopiero po ustanowieniu opiekuna prawnego będzie możliwe kontynuowanie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, względnie o uznanie ojca za niegodnego dziedziczenia.

 

Zawieszenie postępowania spadkowego do czasu ustanowienia opiekuna prawnego

Natomiast odpowiadając na pytanie, jak wpłynęłoby rozpoczęcie procesu ubezwłasnowolnienia ojca na postępowanie spadkowe, mogę stwierdzić, że postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, jak też postępowanie o uznanie za niegodnego dziedziczenia, mogłoby zostać zawieszone do czasu ustanowienia opiekuna prawnego ojca.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl