Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez obywateli Niemiec

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 16.06.2019

Mieszkamy w Niemczech i mamy obywatelstwo niemieckie. Mój dziadek zmarł 2009 roku. Moja mama i jej brat zrzekli się przysługującej im części na rzecz ich matki (mojej babci) u notariusza w Polsce. W tym roku zmarła ich matka (moja babcia) i przekazała majątek w testamencie swojemu synowi, który z nią mieszkał. Nasza matka (córka mojej babci) zmarła w 2016 roku i mój ojciec twierdzi, że mnie i mojemu bratu przysługuje część spadku po babci. Czy faktycznie jako obywatele niemieccy możemy dziedziczyć?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z opisu stanu faktycznego, jaki Pan przedstawił, wynika, że rzeczywiście Pan i brat macie prawo do zachowku po babci.

 

Zgodnie z polskim prawem spadkowym, art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2 tego przepisu stanowi wyraźnie, że, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

Już na podstawie tego przepisu widać, że gdyby nie było testamentu sporządzonego przez babcie, mielibyście Pan i brat pełne prawo stać się spadkobiercami po babci w miejsce Panów mamy.

 

Ponieważ w tym przypadku nastąpiło dziedziczenie testamentowe, to oczywistym jest , ze Panowie zostali pozbawieni możliwości uzyskania należnych z ustawy udziałów po babci. Takie sytuacje Kodeks cywilny polski także reguluje. Zgodnie z art. 991 § 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału, czyli zachowek. To jest ta część spadku, która ma zabezpieczyć interesy osób najbliższych spadkodawcy przed jego wyzbyciem się majątku z ich pokrzywdzeniem. Zatem skoro mama dziedziczyłaby 1/2 po swojej matce, to każdy z panów dziedziczyłby w jej miejsce 1/4. Zatem należny każdemu z Panów zachowek wynosi 1/2 z 1/4, czyli 1/8 całego majątku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Dziedziczenie przez obywateli Niemiec

 

Zachowek to kwota pieniężna, której można żądać od spadkodawcy w celu zaspokojenia swoich praw w procesie o zachowek po skończeniu postępowania spadkowego. Powództwo o zachowek wytacza się przed sadem rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania zobowiązanego do wypłaty zachowku. Zachowku żąda się w określonej kwocie pieniężnej stanowiącej odpowiedni ułamek wartości całego spadku. Tu w grę wchodzą dość skomplikowane reguły zaliczania darowizn, nakładów na majątek spadkowy. Są to jednak dalsze szczegóły. Powództwo o zachowek podlega oplącie w wysokości 5% wartości dochodzonego zachowku. Stąd w pierwszej kolejności należy wezwać spadkobiercę do wypłaty zachowku na określone konto w określonej kwocie. Być może będzie on skłonny samodzielnie, bez nakazu sądu, dokonać stosownej wypłaty. W ten sposób unikniecie Państwo kosztów postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?

Darowizna a prawo do zachowku

Przed 7 laty aktem notarialnym został przekazany mojej siostrze dom po rodzicach. Mama i tata nadal żyją, ale obecnie ich stan zdrowia znacznie się pogorszył i wymagają stałej opieki, która spadła wyłącznie na mnie, bo siostry to nie interesuje. Wiem, że odwołanie darowizny nie wchodzi

Zachowek dla siostrzenicy

Czy należy się siostrzenicy zachowek po zmarłym wujku. Wuj nie miał dzieci. Jedyną spadkobierczynią powołaną w testamencie jest jego żona. Wuj posiadał dwoje rodzeństwa. Siostrę, która już nie żyje i której jestem córką, i brata, który jeszcze żyje, ale rodzina nie ma z 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »