Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez obywateli Niemiec

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 16.06.2019

Mieszkamy w Niemczech i mamy obywatelstwo niemieckie. Mój dziadek zmarł 2009 roku. Moja mama i jej brat zrzekli się przysługującej im części na rzecz ich matki (mojej babci) u notariusza w Polsce. W tym roku zmarła ich matka (moja babcia) i przekazała majątek w testamencie swojemu synowi, który z nią mieszkał. Nasza matka (córka mojej babci) zmarła w 2016 roku i mój ojciec twierdzi, że mnie i mojemu bratu przysługuje część spadku po babci. Czy faktycznie jako obywatele niemieccy możemy dziedziczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Dziedziczenie przez obywateli Niemiec

Z opisu stanu faktycznego, jaki Pan przedstawił, wynika, że rzeczywiście Pan i brat macie prawo do zachowku po babci.

 

Zgodnie z polskim prawem spadkowym, art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2 tego przepisu stanowi wyraźnie, że, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

Już na podstawie tego przepisu widać, że gdyby nie było testamentu sporządzonego przez babcie, mielibyście Pan i brat pełne prawo stać się spadkobiercami po babci w miejsce Panów mamy.

 

Ponieważ w tym przypadku nastąpiło dziedziczenie testamentowe, to oczywistym jest , ze Panowie zostali pozbawieni możliwości uzyskania należnych z ustawy udziałów po babci. Takie sytuacje Kodeks cywilny polski także reguluje. Zgodnie z art. 991 § 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału, czyli zachowek. To jest ta część spadku, która ma zabezpieczyć interesy osób najbliższych spadkodawcy przed jego wyzbyciem się majątku z ich pokrzywdzeniem. Zatem skoro mama dziedziczyłaby 1/2 po swojej matce, to każdy z panów dziedziczyłby w jej miejsce 1/4. Zatem należny każdemu z Panów zachowek wynosi 1/2 z 1/4, czyli 1/8 całego majątku.

 

Zachowek to kwota pieniężna, której można żądać od spadkodawcy w celu zaspokojenia swoich praw w procesie o zachowek po skończeniu postępowania spadkowego. Powództwo o zachowek wytacza się przed sadem rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania zobowiązanego do wypłaty zachowku. Zachowku żąda się w określonej kwocie pieniężnej stanowiącej odpowiedni ułamek wartości całego spadku. Tu w grę wchodzą dość skomplikowane reguły zaliczania darowizn, nakładów na majątek spadkowy. Są to jednak dalsze szczegóły. Powództwo o zachowek podlega oplącie w wysokości 5% wartości dochodzonego zachowku. Stąd w pierwszej kolejności należy wezwać spadkobiercę do wypłaty zachowku na określone konto w określonej kwocie. Być może będzie on skłonny samodzielnie, bez nakazu sądu, dokonać stosownej wypłaty. W ten sposób unikniecie Państwo kosztów postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + I =

»Podobne materiały

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?

Darowizna a prawo do zachowku

Przed 7 laty aktem notarialnym został przekazany mojej siostrze dom po rodzicach. Mama i tata nadal żyją, ale obecnie ich stan zdrowia znacznie się pogorszył i wymagają stałej opieki, która spadła wyłącznie na mnie, bo siostry to nie interesuje. Wiem, że odwołanie darowizny nie wchodzi w grę, a polu

Zachowek dla siostrzenicy

Czy należy się siostrzenicy zachowek po zmarłym wujku. Wuj nie miał dzieci. Jedyną spadkobierczynią powołaną w testamencie jest jego żona. Wuj posiadał dwoje rodzeństwa. Siostrę, która już nie żyje i której jestem córką, i brata, który jeszcze żyje, ale rodzina nie ma z nim kontaktu. Czy w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »