.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez dzieci spadkobiercy który nie żyje

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 22.12.2021 • Zaktualizowane: 22.12.2021

Moi dziadkowie mieli dwóch synów – jeden z nich nie żyje (mój tata, który miał dwie córki). Dziadkowie zapisali w testamencie temu drugiemu dziecku (czyli wujkowi) mieszkanie. Dziadek zmarł, babcia żyje. Czy mi i mojej siostrze, czyli dzieciom spadkobiercy coś się należy? Czy możliwe jest dziedziczenie przez dzieci spadkobiercy, gdy już on nie żyje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie przez dzieci spadkobiercy który nie żyje

Roszczenie córek o zachowek

Zgodnie z treścią art. 1002 Kodeksu cywilnego „roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy”.

 

Roszczenie o zachowek dziedziczą nie wszyscy spadkobiercy uprawnionego, lecz jedynie ci, którzy należeli do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy, a więc jako dzieci taty, który był uprawniony do dochodzenia zachowku po swoim rodzicu, Pani i siostra jesteście uprawnione do dochodzenia zachowku po zmarłych dziadkach.

 

Artykuł 1002 dotyczy wszystkich spadkobierców uprawnionego, którzy należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po tym spadkodawcy, choćby im roszczenie o zachowek in casu nie przysługiwało (np. J. Pietrzykowski, w: Resich, Komentarz, t. III, s. 1919).

 

Chodzi zatem o zstępnych, małżonka i rodziców spadkodawcy.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 991:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Dziedziczenie przez dzieci zmarłego ojca

Z uwagi na powyższe, jeżeli wujek otrzymał na podstawie testamentu nieruchomość lub inne aktywa, która wyczerpuje całą masę spadkową, a Pani oraz siostrze jako spadkobiercom ustawowym po tacie nie pozostało nic, mogą Panie dochodzić po zmarłym dziadku roszczenia o zachowek.

 

Zachowek oblicza się na podstawie udziału, jaki miałyby Panie w przypadku dziedziczenia ustawowego. Jeżeli dziadek zmarł, to do dziedziczenia ustawowego po nim dochodziłaby babcia oraz dwóch synów – każdy w udziale po 1/3. Dla Pani taty udział, jaki by przypadał, to 1/3. Po jego śmierci Pani oraz siostra posiadacie ten udział wspólnie, a więc każda z Pań ma udział w wymiarze 1/6. Roszczenie o zachowek obejmuje, więc połowę tego udziału, a więc każda z Pań może dochodzić połowę z 1/6 wartości dokonanego rozporządzenia testamentowego.

 

Dlatego też, mogą Panie wystąpić do wujka z takim roszczeniem. Proszę mieć jednak na uwadze, iż roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Zgodnie natomiast z treścią art. 1007 § 1 „roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl