Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po żonie przez męża i rodzeństwo

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 22.06.2020

Moja żona zmarła dwa lata temu; nie mieliśmy dzieci. Nie zostawiła testamentu. W chwili jej śmierci jej rodzice nie żyli. Rok wcześniej zmarł jeden jej brat, pozostawił żonę i dziecko (dziedziczyły po bracie). Drugi brat żony zmarł rok temu, także pozostawił żonę i dziecko. Obecnie żyje jeszcze dwójka rodzeństwa. Wraz z żoną miałem wspólne mieszkanie. Samochód zapisany był na żonę. Posiadała ona też otrzymaną już w małżeństwie ze mną działkę oraz konta ze środkami (nie miałem pełnomocnictwa). Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej. Czy połowa majątku należy do mnie? Jak mam to obliczyć, aby wpisać wielkość udziału dla US?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po żonie przez męża i rodzeństwo

Sprawy spadkowe często należą do trudnych i dość skomplikowanych. W związku z tym nieraz należy poświęcić im szczególną uwagę.

Dziedziczenie po zmarłym

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy sięgnąć do kodeksu cywilnego (dalej K.c.). Kwestia została konkretnie opisana w art. 932 i 933 K.c. Zgodnie z art. 932 K.c. w braku zstępnych do spadku powołani są małżonek oraz rodzice. Jeśli któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego zstępnym w częściach równych. W przypadku, gdy któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Natomiast na podstawie art. 933 udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem lub zstępnymi rodzeństwa, wynosi połowę spadku.

Potwierdzenie dziedziczenia spadku

Tak więc w Pana przypadku Pana udział powinien wynosić 50% spadku, co wprost wynika z art. 933 K.c. Jest to jedyna i zarazem wystarczająca podstawa do określenia udziału w spadku. Nie wiem, czy postępowanie spadkowe w Pana przypadku było przeprowadzone postępowanie spadkowe, ale warto to przeprowadzić. Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule swojego powołania – w Pana przypadku liczony po prostu od śmierci żony. Jeśli Pan tego nie dokonał w przewidzianym terminie, oznacza to, że przyjął Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza (do wartości czynnej spadku). Nie zmienia to jednak faktu, że aby dysponować przedmiotami należącymi do spadku, trzeba mieć jakieś urzędowe potwierdzenie.

Połowa wartości spadku dla rodzeństwa

Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, ale jak rozumiem Pana żona miała 4 rodzeństwa. Niezależnie jednak od ilości rodzeństwa, należy na nich rozdzielić pozostałe 50% spadku. Co do mieszkania, które było Państwa wspólną własnością, w skład masy spadkowej wchodzi jedynie połowa wartości mieszkania, gdyż połowa nadal jest Pana własnością.

 

Działka otrzymana w ramach darowizny przez Pana żonę wchodziła w skład jej majątku osobistego, gdyż przedmioty otrzymane w ramach darowizny wchodzą w skład majątku osobistego, chyba ze darczyńca postanowi inaczej i przekaże to obojgu małżonków. Pieniądze zaś zasadniczo powinny również wchodzić w skład majątku wspólnego, zwłaszcza jeśli ich źródłem było np. wynagrodzenie za pracę lub też z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dane dla US

Tak więc połowa majątku spadkowego, który był własnością Pana żony, należy do Pana, co wynika wprost z przywołanych przepisów. Tak więc do urzędu skarbowego należy podać 50% , jednakże, aby rzeczywiście obliczyć kwoty, należy znać wartość składników majątku. Większość, poza działką, będzie wchodziła w skład majątku wspólnego, a więc w skład masy spadkowej wchodzić będzie połowa – druga wciąż pozostaje Pana własnością. Przykładowo (cyfry są podane jedynie abstrakcyjnie, aby móc lepiej zobrazować sytuację) – wartość mieszkania to 400 tys., 200 tys. to nadal Pana własność wynikająca ze wspólnoty majątkowej. 200 tys. jest do podziału między spadkobierców. Z tej kwoty Panu przysługuje 100 tys., a pozostałe 100 tys. jest do podziału między rodzeństwo oraz dzieci już nieżyjącego rodzeństwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus IV =

»Podobne materiały

Umowa między ojcem a córką dotycząca części nieruchomości

Po śmierci mojej mamy przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe. Ojciec został właścicielem 2/3 mieszkania, a ja z siostrą dostaliśmy po 1/6. Obecnie siostra zawarła z ojcem umowę dożywocia. Mniemam, że tylko na swojej części nieruchomości, bez mojej 1/6? Czy mieli prawo to zrobić bez mojej wiedzy i p

 

Przekazanie kluczy do mieszkania należącego do zmarłej przyjaciółki

Opiekowałem się moją przyjaciółką, która ze względu na śmiertelną chorobę zmarła w zeszłym tygodniu. Była właścicielką mieszkania własnościowego. Obecnie posiadam klucze do tego mieszkania i nie wiem, jak zgodnie z prawem przekazać je komuś z rodziny. Zmarła była samotna, chciała, by mieszkanie odzi

 

Stanie się właścicielem całego spadku

Sprawa spadkowa po stryjku, który zmarł 1999. r była w 2013 r. w maju. Stryjek nie miał żony ani dzieci. Spadek został podzielony na rodzeństwo stryjka – każdemu po 1/5. Troje z nich już zmarło, ja jestem dzieckiem jednego ze zmarłych. Chciałbym od wszystkich pozostałych odkupić ich część spad

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »