Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po byłym mężu bez podziału majątku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.07.2018

Rozwiodłam się bez orzekania o winie. Nie zrobiliśmy podziału majątku. Część majątku jest w USA, część w Polsce. Mąż wyjechał do Stanów, tam się ożenił i tam prowadzi biznes. Mamy 3 dorosłych dzieci, druga żona ma 1 dziecko. Jak wygląda dziedziczenie po śmierci byłego męża jeśli nie zrobiliśmy podziału majątku? Jak mogę zabezpieczyć część wspólnego majątku przed dziedziczeniem drugiej żony? Czy można część majątku wspólnego przepisać na mnie bez podziału pozostałego, np. dom i połowę gospodarstwa rolnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po byłym mężu bez podziału majątku

Fot. Fotolia

Z opisu wynika, iż Pani były mąż zmarł, będąc w drugim związku małżeńskim. Po nim dziedziczą – Państwa wspólne dzieci, druga żona i ich wspólne dziecko. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Oznacza to, że z chwilą śmierci ex-męża, w jego prawa i obowiązki wstępują jego spadkobiercy. Pięcioro. Z tym, że udział spadkowy żony nie może być mniejszy niż 1/4 spadku.

 

Jednak mają prawo tylko do tego, do czego miał prawo zmarły. Do swojego udziału w majątku wspólnym z Panią jako pierwszą żoną, według stanu tego majątku na dzień rozwodu, ale według wartości na dzień orzekania o podziale majątku – nawet między spadkobierców zmarłego a Panią jako pierwszą żonę. Niektóre ruchomości zapewne nie będą miały już wartości. Nie wiem, co wchodzi w skład majątku byłych małżonków – nierozliczonego jeszcze między nimi, ale zasadniczo w skład spadku wejdą prawa majątkowe przysługujące zmarłemu w majątku wspólnym z pierwszą żoną.

 

Jedyną możliwością, aby nowa rodzina męża nie położyła ręki na Państwa majątku dorobkowym, jest odczekanie 30 lat od jego śmierci do tego, aby dokonać zasiedzenia nieruchomości. Tzn. udziału Pani byłego męża. Pani części majątku nie mają szans ruszyć, ale zasadniczo do udziału Pani byłego męża mają prawo wszyscy spadkobiercy po nim. Istotne jest też, czy pozostawił testament – być może tak, iż rozporządził swoja masą spadkową inaczej, niż pisze ustawa.

 

Być może przepisał na Państwa wspólne dzieci swój udział w majątku waszym wspólnym, a majątek z drugą żoną pozostawił jej i ich dziecku. Nie może Pani w żaden sposób rozporządzić nieruchomościami należącymi do Pani byłego męża czy udziałami w nich. Nie ma Pani szans na przeprowadzenie spadku bez udziału nowej rodziny, bo nowa żona wpisana jest w akt zgonu. Więc bez jej udziału się nie obędzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + VI =

»Podobne materiały

Jak zabezpieczyć się przed nieuzasadnionymi roszczeniami klientów

Jestem producentem mebli na zamówienie. Niestety zdarza mi się od czasu do czasu, że klienci nie są zadowoleni z usługi i straszą mnie rzecznikiem praw konsumenta. U większość z nich roszczenia załatwiamy bez problemu, czyli jest do wymiany front, ponieważ ma zarysowanie, to go wymieniam, nie robiąc

 

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon

Zawarłam umowę przez telefon 13.03, przysłano mi na e-mail-a 24.03. W ciągu 14 dni mogę odstąpić od umowy. Od kiedy liczy się te 14 dni: od 13, czy od 24. Mam zamiar odstąpić od tej umowy – czy jest to możliwe?

 

Realizacja testamentu po śmierci rodziców

Posiadam testament w formie aktu notarialnego, sporządzony przez mamę i oddzielnie przez tatę w 2004 r. (takiej samej treści), gdzie w częściach równych dziedziczy 5 dzieci. W testamencie nie ujęto 1 dziecka, któremu w 1990 r. przekazano gospodarstwo rolne w zamian za rentę rolniczą oraz nie ujęto s

 

Spadek dla niespokrewnionej obcej osoby?

Przyjaciółka mojej mamy wyraziła wolę sporządzenia testamentu w celu przekazania mi swojego jedynego mienia: mieszkania. Osoba ta ma ok. 85 lat, jest niezamężna i bezdzietna. Z tego, co wiem, jej jedynymi krewnymi są: syn brata oraz jego 3 dzieci. Z uwagi na brak zainteresowania ze strony krewnych p

 

Odwołanie od sprawy spadkowej

Dziadek w 1990 r. spisał u notariusza testament, ustanawiając jedynego spadkobiercę – moją mamę. W 1997 r. odbyła się sprawa spadkowa, po śmierci dziadka. Sąd w postanowieniu stwierdził, że spadek otrzymuje w całości siostra mojej mamy (mimo że testament wskazywał mamę). Nikt nie podważał wyro

 

Obdukcja lekarska jako dowód

W załączniku przesyłam obdukcję lekarską. Czy taki dokument może być dowodem w sprawie? Czy na podstawie takiej obdukcji można przedstawić akt oskarżenia?  

 

Renta po konkubencie – czy jest możliwa w Niemczech?

Mój partner jest Niemcem, otrzymuje rentę. Chciałabym po jego śmierci dostawać te pieniądze. Czy jest taka możliwość skoro nie jesteśmy małżeństwem? Jeżeli ślub jest konieczny, to ile trzeba być w związku małżeńskim przed śmiercią, by druga osoba otrzymała rentę po zmarłym?

 

Rejestracja małżeństwa Polaka i Ukrainki zawartego za granicą

Piszę w imieniu mojego brata przebywającego w Wielkiej Brytanii. Brat zawarł w Kopenhadze związek małżeński z Ukrainką mieszkającą i pracującą w Niemczech. Chcieliby zamieszkać na razie w Anglii, ale ostatecznie chcą wrócić na stałe do Polski. Jednak nasze polskie urzędy udzielają sprzecznych inform

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »