Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po byłym mężu bez podziału majątku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.07.2018

Rozwiodłam się bez orzekania o winie. Nie zrobiliśmy podziału majątku. Część majątku jest w USA, część w Polsce. Mąż wyjechał do Stanów, tam się ożenił i tam prowadzi biznes. Mamy 3 dorosłych dzieci, druga żona ma 1 dziecko. Jak wygląda dziedziczenie po śmierci byłego męża jeśli nie zrobiliśmy podziału majątku? Jak mogę zabezpieczyć część wspólnego majątku przed dziedziczeniem drugiej żony? Czy można część majątku wspólnego przepisać na mnie bez podziału pozostałego, np. dom i połowę gospodarstwa rolnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po byłym mężu bez podziału majątku

Fot. Fotolia

Z opisu wynika, iż Pani były mąż zmarł, będąc w drugim związku małżeńskim. Po nim dziedziczą – Państwa wspólne dzieci, druga żona i ich wspólne dziecko. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Oznacza to, że z chwilą śmierci ex-męża, w jego prawa i obowiązki wstępują jego spadkobiercy. Pięcioro. Z tym, że udział spadkowy żony nie może być mniejszy niż 1/4 spadku.

 

Jednak mają prawo tylko do tego, do czego miał prawo zmarły. Do swojego udziału w majątku wspólnym z Panią jako pierwszą żoną, według stanu tego majątku na dzień rozwodu, ale według wartości na dzień orzekania o podziale majątku – nawet między spadkobierców zmarłego a Panią jako pierwszą żonę. Niektóre ruchomości zapewne nie będą miały już wartości. Nie wiem, co wchodzi w skład majątku byłych małżonków – nierozliczonego jeszcze między nimi, ale zasadniczo w skład spadku wejdą prawa majątkowe przysługujące zmarłemu w majątku wspólnym z pierwszą żoną.

 

Jedyną możliwością, aby nowa rodzina męża nie położyła ręki na Państwa majątku dorobkowym, jest odczekanie 30 lat od jego śmierci do tego, aby dokonać zasiedzenia nieruchomości. Tzn. udziału Pani byłego męża. Pani części majątku nie mają szans ruszyć, ale zasadniczo do udziału Pani byłego męża mają prawo wszyscy spadkobiercy po nim. Istotne jest też, czy pozostawił testament – być może tak, iż rozporządził swoja masą spadkową inaczej, niż pisze ustawa.

 

Być może przepisał na Państwa wspólne dzieci swój udział w majątku waszym wspólnym, a majątek z drugą żoną pozostawił jej i ich dziecku. Nie może Pani w żaden sposób rozporządzić nieruchomościami należącymi do Pani byłego męża czy udziałami w nich. Nie ma Pani szans na przeprowadzenie spadku bez udziału nowej rodziny, bo nowa żona wpisana jest w akt zgonu. Więc bez jej udziału się nie obędzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - zero =

»Podobne materiały

Odwołanie od sprawy spadkowej

Dziadek w 1990 r. spisał u notariusza testament, ustanawiając jedynego spadkobiercę – moją mamę. W 1997 r. odbyła się sprawa spadkowa, po śmierci dziadka. Sąd w postanowieniu stwierdził, że spadek otrzymuje w całości siostra mojej mamy (mimo że testament wskazywał mamę). Nikt nie podważał wyro

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »