.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po bracie wdowcu

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 03.05.2021 • Zaktualizowane: 31.05.2021

Zmarł mój młodszy brat, który był wdowcem. Z pierwszego małżeństwa (rozwód) ma syna, a po zmarłej drugiej żonie dwóch pasierbów (nie usynowił ich). Obaj zrzekli się spadku po zmarłej matce na rzecz brata. Syn z pierwszego małżeństwa chce odrzucić spadek. Co dalej z tym spadkiem, kto jeszcze ma do niego prawo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po bracie wdowcu

Dziedziczenie po bracie

Zasady dziedziczenia ustawowego reguluje Kodeks cywilny.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Skoro nie ma małżonki a są tylko dzieci (własne i przysposobione), a wszystkie te dzieci odrzuciły spadek, to zgodnie z art. 932 § 3 „w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych”. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

 

A zatem jeśli żyją rodzice, to dziedziczą oni. Jeśli tylko jeden z rodziców, to dziedziczy on i rodzeństwo zmarłego. Jeśli żaden z rodziców nie żyje, dziedziczy rodzeństwo. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (dzieciom).

 

W pierwszej kolejności dziedziczy rodowity syn. Potem dziedziczy Pan jako brat, potem Pana dzieci. Gdy żadne z Państwa spadku nie przyjmie, dziedziczą pasierbowie, bowiem zgodnie z art. 9341 Kodeksu cywilnego „w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku”. A zatem pasierbowie dziedziczą w ostatniej kolejności. Gdy i oni spadek odrzucą, dziedziczy gmina. 

Odrzucenie spadku po wdowcu

Jeśli wszystkie te osoby spadek odrzucą, to wówczas zgodnie z art. 935 spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

 

Wskazuję jednak na marginesie, bo pisze Pan, że bracia zrzekli się spadku po matce na rzecz brata, że spadku nie można się zrzec na czyjąś rzecz. Można spadek tylko odrzucić i wówczas dziedziczy ten, który go nie odrzucił. Zrzeczenie się dziedziczenia jest możliwe tylko w drodze umowy z przyszłym spadkodawcą za jego życia. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »