Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.02.2017

Od roku miałem wspólne konto bankowe razem z moją mamą, która zmarła przed 6 tygodniami. Cała wpłata pieniędzy na konto (ok. 60 tys. zł) pochodziła od mamy. Z konta dokonywałem (i nadal dokonuję) jedynie przelewów tytułem opłat za jej mieszkanie, które będzie przedmiotem postępowania spadkowego (jestem jednym z trzech spadkobierców). Po śmierci mamy wypłaciłem 6 tys. zł na pokrycie kosztów pogrzebu. Z pozostałej kwoty zamierzam skorzystać dopiero w przyszłym roku. Czy i kiedy powinienem złożyć zeznanie podatkowe do US? Jakie to powinno być zeznanie? Czy mam prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku? Jak będzie wyglądało dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Środki znajdujące się na rachunku nabyli spadkobiercy, w tym Pan, w drodze dziedziczenia po mamie. Nie mogła mieć miejsca tu żadna darowizna ze względu na śmierć potencjalnego darczyńcy, stąd wypłacone 6 tys. zł w żaden sposób nie stało się darowizną. Ta jest bowiem umową, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Osoba zmarła nie może się już do niczego zobowiązać.

 

A zatem wspomniane środki finansowe co do zasady podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych, jeśli spadkodawca nie poczynił innego rodzaju rozporządzeń (jak np. dyspozycja wkładem na wypadek śmierci) i w Pana przypadku można by było w pełni skorzystać ze zwolnienia.

 

Na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (druk SD-Z2) w terminie 6 miesięcy – w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Z tym, że jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, ww. termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego (z zastrzeżeniem art. 4a ust. 2 i 4).

 

Sytuację mająca miejsce można ocenić tak (zakładając, że jest 3 spadkobierców), że wspólnie ze środków pozostawionych przez spadkodawczynię utrzymują również wspólnie nabyte mieszkanie. Nie powoduje to dodatkowego przysporzenia powodującego konieczność składania SD-Z2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 9 =

»Podobne materiały

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja u

 

Niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Dostałem darowiznę pieniężną od rodziców (200 tys. zł). Podpisałem z nimi na tę okoliczność umowę darowizny. Spóźniłem się o tydzień ze zgłoszeniem tego faktu do urzędu skarbowego i teraz muszę zapłacić 7% podatek. Czy mam jeszcze szanse na skorzystanie ze zwolnienia?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »