.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie mieszkania z zadłużoną siostrą

Autor: Marek Gola

Moja siostra mieszka za granicą, od kilkunastu lat leczy się psychiatrycznie. Niestety jest bardzo zadłużona w banku i nie daje rady tego spłacać. Nie rozumiem, na jakiej podstawie otrzymuje te pożyczki jedną po drugiej. Nikt nie chce jej ubezwłasnowolnić, ponieważ ja mieszkam za granicą i rzadko przyjeżdżam do Polski. Ostatnio odziedziczyliśmy mieszkanie po zmarłym ojcu. Czy komornik może wejść na tę nieruchomość,? Jeśli tak, co mamy zrobić? Kto ma za nią te długi spłacać, jeśli wyląduje na stałe w szpitalu psychiatrycznym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie mieszkania z zadłużoną siostrą

Dział spadku a długi siostry

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż udział Pani siostry w nieruchomości może zostać zajęty przez komornika. Celem uniknięcia takiej czynności proponuję przeprowadzenie działu spadku z jednoczesną spłatą siostry w zakresie wartości jej udziału w spadku (oczywiście o ile to będzie możliwe). O ile Pani bowiem nie przejmie nieruchomości na wyłączną własność, o tyle udział przypadający siostrze może zostać zajęty przez komornika i wylicytowany na licytacji komorniczej. Pragnę jednak wskazać, iż przeniesienie na Panią tytułem darmym udziału w nieruchomości także Panią nie uchroni, gdyż może być podważone na zasadach skargi pauliańskiej. Uważam zatem, że jedyną możliwością ochrony Pani mienia jest przejęcie nieruchomości na wyłączną własność ze spłatą siostry.

Odpowiedzialność za długi siostry

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność za długi siostry, to dopóty siostra żyje, nie odpowiada Pani swoim majątkiem.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że dłużnikiem jest siostra, a nie Pani. Dopóty więc siostra żyje Pani, nie może być obciążona obowiązkiem spłaty jej zadłużenia, a już na pewno nie można uzyskać przeciwko Pani tytułu wykonawczego, który by pozwalał na skierowanie przeciwko Pani egzekucji.

Śmierć siostry a jej długi

Inaczej sytuacja wygląda po śmierci siostry. Wówczas musi Pani spadek odrzucić albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Innymi słowy jeżeli do 6 miesięcy od śmierci siostry nie złoży Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku, wówczas dziedziczyć będziecie Pani z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas Pani odpowiedzialność ogranicza się do wysokości aktywów spadku, np. jeżeli siostra ma majątek w kwocie np. 10 000 zł, a długi wynoszą 30 000 zł, odpowiada Pani jedynie do 10 000 zł. Osobiście jednak uważam, że dla takiej kwoty warto odrzucić spadek, bowiem sam spis inwentarza jest dosyć kosztowny, długotrwały, a i tak, jak pokazuje praktyka, zawsze wierzyciele uważają, że są traktowani nierówno i wówczas sprawa ich spłaty ciągnie się latami. Wierzyciele bowiem często próbują wymusić spłatę całego zadłużenia, nie bacząc na postanowienie sądu w tym zakresie.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl