.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie a wspólne konto ze zmarłą

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.06.2018

Miałam konto wspólne z mamą. Chce wystąpić do notariusza o stwierdzenie nabycia spadku. Czy i jak mogę podzielić środki zgromadzone na koncie na rzecz moją i dwóch sióstr? Jak dokonać zgłoszenia do US i jakiej części? Czy w pierwszej kolejności 1/2 środków plus 1/3 pozostałych, czy od razu można podzielić na 3 równe części? Składam oświadczenia majątkowe i muszę postąpić zgodnie z prawem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad tym, czy możliwy jest rozdział środków znajdujących się na rachunku bankowym Pani i mamy na środki Pani i mamy. Czy od obydwu Pań z rachunek wpływały środki, czy też jedynie od jednej z Pań? Jeżeli rachunek służył jedynie do „oszczędzania”, tj. nie wypłacano z niego środków, w mojej ocenie należy zadać sobie trud i ustalić, w jakiej części środki są Pani, a w jakiej Pani mamy. Jeżeli natomiast rachunek był rachunkiem bieżącym, mniemam, że takie działanie nie jest możliwe do przeprowadzenia, co powoduje, że środki zgromadzone na rachunku winne być podzielone po połowie, tj. połowa Pani, a połowa mamy – a zatem każdego ze spadkobierców po 1/2 części.

 

Po uregulowaniu sprawy spadkowej przed notariuszem winna Pani złożyć zeznania do urzędu skarbowego – SD-Z2, w którym wskaże Pani, że nabyła po matce 1/3 z połowy środków zgromadzonych na rachunku, lub, jeżeli da się wyliczyć inny udział w przypadku, gdy rachunek był tylko oszczędnościowy i można ustalić, jaka kwota była mamy – wówczas 1/3 tej kwoty.

 

Swojej 1/2 Pani nie ujawnia, bowiem te środki są Pani własnością.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl