.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziecko odmawia kontaktów z ojcem, co robić?

Nie mamy z mężem jeszcze rozwodu, ale w sprawie naszych dzieci sąd postanowieniem uregulował kontakty z ojcem. Córka ma 8 lat a syn 6. Problem dotyczy realizowania tych kontaktów. Do tej pory dzieci jeździły do ojca zgodnie z ustalonymi terminami, ale od pewnego czasu córka odmawia wizyt u ojca. Raz miała w sobotę zawodu sportowe, więc na jej prośbę napisałam do męża, aby zamienić się terminami wizyt, nic nie odpisał, ale wezwał policję. Córka w obecności funkcjonariuszy odmówiła wyjazdu do niego. W ubiegłą sobotę sytuacja się powtórzyła – ojciec przyjechał po dzieci, a córka odmówiła wyjazdu. On znowu wezwał policję. Funkcjonariusz stwierdził, że jeżeli dziecko nie chce jechać, to wezwanie bezpodstawne i grozi mandat. Później policjant mi powiedział, że mąż zarzuca mi znęcanie się nad dziećmi. Córka wyjaśnia niechęć do tych wizyt strachem przed ojcem. Nie wiem, co w tej sytuacji powinnam zrobić. Widzę, że dzieci są zestresowane całą tą sytuacją. Córka zachowuje się agresywnie w szkole i zapisałam ją do psychologa. Czy mogę odmówić wizyt u ojca, skoro mają zły wpływ na dzieci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziecko odmawia kontaktów z ojcem, co robić?

Utrudnianie rodzicowi kontaktów z dziećmi

Biorąc pod uwagę prawomocne postanowienie sądu co do sposobu kontaktów z dziećmi, należy się do niego stosować. Pani, jako opiekun małoletnich, nie może samodzielnie decydować o tym, kiedy dzieci pojadą do ojca, a kiedy nie. Jest Pani związana postanowieniem sądu. Nie może Pani ojcu w żaden sposób utrudniać tych kontaktów. Pani mąż za każdym razem może wzywać policję, by wyegzekwować swoje prawa ustalone przywołanym postanowieniem.

 

Na Pani korzyść przemawia jednak to, że sąd zawsze w pierwszej kolejności bierze pod uwagę dobro małoletnich dzieci, a nie relacje pomiędzy małżonkami. Pani mąż niestety nie myśli o dzieciach, tylko wykorzystuje je w tej trudnej między Państwem sytuacji. Dzieci niejako są kartą przetargową, co sąd z pewnością wziąłby pod uwagę, jeśli zdecyduje się Pani sprawę uregulowania kontaktów ponownie skierować do sądu.

 

Wniosek o zmianę sposobu wykonywania kontaktów z dziećmi

W opisanej sytuacji powinna Pani złożyć stosowne zawiadomienie na policję oraz wniosek do sądu o zmianę ustalonego sposobu widywania się dzieci z ojcem.

 

Musi Pani jednak pamiętać, że nie może utrudniać widzeń dzieci z ojcem. O tym, że dziecko ma wyjazd na zawody czy jakikolwiek inny, musi Pani z dużym wyprzedzeniem i na piśmie informować ojca, a jeśli on robi problemy, to powinna Pani to regulować przez sąd. Nie może Pani wprowadzać zmian z dnia na dzień. Najlepiej ustalić terminy wszelkich wyjazdów dzieci, jeśli przypadają one na dzień wizyt z ojcem.

 

Koniecznie musi Pani złożyć stosowny wniosek do sądu, skoro nie potrafią się Państwo dogadać, by kwestie widzeń na nowo uregulować, a w postanowieniu było zawarte, jak mają wyglądać widzenia, jeśli na dany dzień przypadają jakieś zajęcia dzieci.

 

Negatywny wpływ konfliktu rodziców na dzieci

We wniosku do sądu koniecznie powinna Pani umieścić informacje o zachowaniu córki oraz skierować ją na regularne wizyty psychologiczne, by uzyskać informację, czego się boi, będąc z ojcem. Ustalić, czy ojciec właściwie postępuję z dziećmi. Warto zawnioskować, by wizyty z ojcem odbywały się w obecności psychologa.

 

Kontakty ojca z dzieckiem to jego prawo i jak już wspomniałem, nie może mu Pani tego utrudniać. Takie postępowanie będzie bardzo źle odbierane przez sąd.

 

Bez wspomnianej zmiany postanowienia sądu w zakresie kontaktów z dziećmi naraża się Pani na postępowanie w sprawie utrudnianie kontaktów. Pani również w konfliktowych sytuacjach powinna wzywać policję, aby mieć potwierdzenie, że nie utrudnia tych kontaktów, umożliwia je, ale dziecko tego nie chce.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl