Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziecko Holendra z Polką

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 08.05.2019

Jestem Holendrem. W Holandii poznałem dziewczynę, Polkę (jak się okazało później, w tym czasie była mężatką). Urodziło nam się dziecko, które dostało nazwisko jej byłego męża. Obecnie nie jesteśmy razem, matka mieszka z dzieckiem w Polsce. Wysyłam jej co miesiąc wysokie alimenty, ale ona ciągle żąda więcej. Chciałbym walczyć o uznanie dziecka, ale nie znam się na prawie polskim. Co mogę zrobić?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszym rzędzie należy ustalić jurysdykcję sądów w przedmiotowej sprawie, a więc którego kraju sąd jest właściwy w przedmiotowej sprawie. Jurysdykcja krajowa jest ustalana na podstawie miejsca zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu dziecka, którego dotyczy sprawa. Miejsce zamieszkania dziecka ustalane jest na podstawie art. 26 Kodeksu cywilnego. Jeżeli miejsce zamieszkania (zwykłego pobytu) dziecka znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej, to sądom polskim przysługuje jurysdykcja krajowa.

 

Do jurysdykcji krajowej należą także sprawy z zakresu stosunków między rodzicami a dziećmi, jeżeli wnioskodawca i dziecko są obywatelami polskimi, niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy zwykłego pobytu. W przedmiotowej sprawie właściwy jest więc Sąd polski. Co do alimentów należy mieć na względzie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 135 § 1 zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W sprawach o alimenty względem dziecka zakres zależy od zarobkowych i majątkowych możliwości obojga rodziców, oboje rodzice są bowiem zobowiązani do alimentacji swoich małoletnich lub nieusamodzielnionych dzieci. Innymi słowy przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletniego lub dorosłego, lecz nieusamodzielnionego dziecka przez „zobowiązanego” należy rozumieć matkę oraz ojca.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Sąd powinien ocenić możliwości zarobkowe i majątkowe każdego z nich w każdej tego typu sprawie (zob. wyrok SN z 8 sierpnia 1980 r., sygn. akt III CRN 144/80, w którym wskazano, że jest niedopuszczalne zaniechanie zastosowania kryterium możliwości zarobkowych wobec matki, z którą dziecko stale mieszka), a nie tylko w takiej, w której dorosłe dziecko dochodzi alimentów od obojga rodziców (por. postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie VI Wydział Cywilny Odwoławczy z 18 marca 2013 r., sygn. akt VI Cz 662/12, niepubl., w którym trafnie wskazano, że w sprawie o alimenty na rzecz dorosłego i nieusamodzielnionego dziecka należy zobowiązać do łożenia na rzecz powoda każdego pozwanego rodzica z osobna w sposób adekwatny do ich osobno ustalonych możliwości zarobkowych i majątkowych).

 

Wysokość świadczenia alimentacyjnego jest ustalana w pierwszej kolejności na podstawie oceny usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Sąd zbada, czy kwota 350 euro, czy 500 euro, odpowiada potrzebom małoletniego i Pana możliwościom. Nie ma możliwości przeprowadzenia sprawy o ustalenie ojcostwa i alimenty bez Pana obecności. Natomiast niewątpliwym problemem jest fakt niezamieszkiwania Pana w kraju. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustanowienie pełnomocnika w kraju.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozstanie z żoną, jej decyzje związane z dzieckiem a władza rodzicielska

Pokłóciłem się z żoną, dlatego wyprowadziła się do swojej matki razem z naszą córką. Wypisała też dziecko z przedszkola. Złożyła pozew o alimenty, boję się, że będzie chciała pozbawić mnie praw rodzicielskich. Nigdy nie byłem agresywny, chciałbym uratować nasze małże

Żona ogranicza kontakty z dzieckiem

Od jakiegoś czasu żona utrudnia mi kontakt z córką. Straszy mnie policją, obserwuje mnie na każdym kroku, gdy bawię się z dzieckiem. Żona po pracy nie wraca do domu, a dziecko zaprowadza do swoich rodziców lub gdzie indziej (nie wiem gdzie). Ja sam utrzymuję dom i starszego syna. Prz

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za długi członków rodziny dłużnika

Czy moja najbliższa rodzina (matka, ojciec, córka) odpowiadają za moje zobowiązania kredytowe oraz za roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Czy banki oraz komornik mogą zająć ich konta bankowe oraz majątek (nieruchomości, samochody etc.)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »