Mamy 8777 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działka pracownicza po ojcu

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 07.03.2019

Trwa procedura podziało spadku po moim zmarłym ojcu. Jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej matki. Ojciec był właścicielem działki pracowniczej, na której wystawił dom. Brat, który miał się opiekować tą działką, zaniedbał ją do tego stopnia, że o mały włos by jej nie odebrano. Przejęłam nieformalnie opiekę i pielęgnację ogrodu. Spłaciłam długi w zarządzie. Co mogę zrobić, by zachować działkę w dobrym stanie? Czy jako opiekun prawny matki (byli we wspólnocie majątkowej) mogę wystąpić do sądu spadkowego o przyznanie mi wyłącznego prawa do opieki nad nią w celu zabezpieczenia jej do czasu podziału spadku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Gdyby to była działka ogrodowa – istotna byłaby ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Działka w ogrodach działkowych nie stanowi własności osoby ją zagospodarowującej. Pani ojciec posiadał tylko prawo do działki – ustanowiony zgodnie z ustawą tytuł prawny uprawniający do korzystania z działki. Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowa zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

 

Prawo do działki wygasa z chwilą m.in. śmierci działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Prawo do działki co do zasady nie jest ono dziedziczne. ALE: jeżeli małżonek (Pani mama) formalnie nie posiadał prawa do działki (umowa nie była z nią zawarta), może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka (Pani ojca) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki. Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania czynności, o której mowa w ust. 1 (po 6 miesiącach od śmierci ojca), roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania. Ustanowienie prawa do działki nie może nastąpić przed upływem terminu wygaśnięcia roszczenia


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ale jak Pani wskazuje – jest to działka pracownicza i, jak mniemam, nie jest to działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, bowiem na takich działkach nie wolno stawiać domów mieszkalnych. Działka oddana była do użytkowania ojcu.

 

Być może Pani działania spowodowały, że według zarządu doszło do tego, że działka już jest Pani mamy. Ale lepiej byłoby wszystko wyjaśnić z zarządem. Wtedy będzie Pani wiedziała, co czynić dalej.

 

A może udałoby się doprowadzić do zawarcia umowy z mamą (wystarczyłoby wskazanie pisemne podpisane przez Panią oraz pozostałych spadkobierców, że tak chcą w wypadku tej działki). Aczkolwiek z uwagi na ubezwłasnowolnienie mamy konieczna byłaby zgoda sądu rodzinnego na zawarcie umowy z mamą.

 

Spadkobiercami, jak rozumiem, jest Pani, brat oraz mama. Brat nie chce opiekować się działką. Może Pani zaproponować bratu, aby złożyć w sądzie zgodny wniosek o to, by sąd wydał orzeczenie częściowe odnośnie prawa do działki (dzierżawa lub inna forma władania) w ten sposób, że przyzna je tylko mamie (a może tylko Pani).

 

Nie określałbym tego jako prawa do opieki nad działką, bowiem nie ma czegoś takiego w naszym prawie. Jest prawo do działki na podstawie umowy dzierżawy lub bezumownego korzystania.

 

W ramach postępowania o dział spadku sąd nie dokonuje tymczasowego podziału. Taki podział musi być definitywny. Ale w drodze wyjątku sąd może wydać postanowienie o częściowym dziale spadku odnoszący się do określonego składnika majątkowego – np. prawa do działki pracowniczej. Gdyby taki wniosek był zgodny i miał akceptację wszystkich spadkobierców, teoretycznie nie powinno być kłopotu z uzyskaniem postanowienia częściowego.


W uzasadnieniu wniosku można wskazać na to, że przy braku takiej decyzji nie wiadomo, kto ma działać wobec właściciela. A prawomocne postanowienie co do tego prawa pozwoliłoby na ustaleni, kto ma prawo do działki, kto ma ponosić koszty z nią związane, kto będzie stroną w umowie oraz nie pozwoli na utratę tego prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie ze spadku po dziadkach

Po śmierci dziadków spadek odziedziczyli ich czterej synowie, w tym mój tato. Jeden z wujków dawno temu zginął w wypadku i spadek odziedziczyło jego dwoje dzieci. Mój tata przepisał mi swoją 1/4 jako darowiznę, drugi wujek zapisał mi swoją 1/4 za dożywocie, trzeciego wujka spłacam w kwocie 35 tys. zł. Problem w tym, że dzieci tragicznie zmarłego wujka nie zgadzają się na spłatę w tej samej kwocie, ale żądają więcej. My z dziadkami mieszkaliśmy od samego początku. Chcemy, aby ten dom został dla nas. Jeśli podadzą nas do sądu, że nie chcemy ich spłacić w kwocie, jaką oni chcą, czy sąd nas do tego zmusi? Dziadkowie ich ojcu, gdy jeszcze żył, dali majątek o wartości ok. 130 tys. zł, dzięki temu kuzynostwo się pobudowało. Mamy na to świadków, ale nie mamy dokumentu. Co w takim przypadku, czy jeden właściciel, który teraz ma 3/4, może wygrać tę sprawę, skoro mieszka od początku na tej posesji? Wycena zrobiona przez rzeczoznawcę to 170 tys. zł, ale w urzędzie skarbowym twierdzą, że budynek wart jest 260 tys. zł, dlatego dzieci wujka żądają więcej. Jak się z nimi rozliczyć?

Jak dochodzić obiecanej wcześniej spłaty?

Dostałem około 3 lata temu w spadku po ojcu aktem notarialnym 1/5 mieszkania. Jest ono zamieszkałe przez pozostałych spadkobierców (moją przyrodnią siostrę i jej matkę). Pierwotnie umowa „ustna” była taka, że mieszkanie zostanie sprzedane i ja otrzymam swoja część. Aktualnie panie się z tego wycofały i nadal tam zamieszkują. Jak postępować w takiej sytuacji? Jak dochodzić obiecanej wcześniej spłaty? Czy mam wystąpić do komornika?

Przejęcie udziałów spadkowych w zamian za opiekę

Moi rodzice mieli nieruchomość jako małżeństwo. Tato zmarł i na mocy testamentu spadkobiercami zostałyśmy: mama, ja i siostra. Chciałabym przejąć całą nieruchomość i zaopiekować się matką. Jakie kroki prawne mam podjąć w tej sprawie i co zaproponować siostrze, żeby zrzekła się prawa do nieruchomości i po śmierci matki nie żądała zachowku? Nadmieniam, że dom wymaga kapitalnego remontu i ani matka, ani siostra nie będą partycypowały w kosztach napraw.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »