Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działka pracownicza po ojcu

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 07.03.2019

Trwa procedura podziało spadku po moim zmarłym ojcu. Jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej matki. Ojciec był właścicielem działki pracowniczej, na której wystawił dom. Brat, który miał się opiekować tą działką, zaniedbał ją do tego stopnia, że o mały włos by jej nie odebrano. Przejęłam nieformalnie opiekę i pielęgnację ogrodu. Spłaciłam długi w zarządzie. Co mogę zrobić, by zachować działkę w dobrym stanie? Czy jako opiekun prawny matki (byli we wspólnocie majątkowej) mogę wystąpić do sądu spadkowego o przyznanie mi wyłącznego prawa do opieki nad nią w celu zabezpieczenia jej do czasu podziału spadku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Gdyby to była działka ogrodowa – istotna byłaby ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Działka w ogrodach działkowych nie stanowi własności osoby ją zagospodarowującej. Pani ojciec posiadał tylko prawo do działki – ustanowiony zgodnie z ustawą tytuł prawny uprawniający do korzystania z działki. Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowa zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

 

Prawo do działki wygasa z chwilą m.in. śmierci działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Prawo do działki co do zasady nie jest ono dziedziczne. ALE: jeżeli małżonek (Pani mama) formalnie nie posiadał prawa do działki (umowa nie była z nią zawarta), może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka (Pani ojca) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki. Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania czynności, o której mowa w ust. 1 (po 6 miesiącach od śmierci ojca), roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania. Ustanowienie prawa do działki nie może nastąpić przed upływem terminu wygaśnięcia roszczenia


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ale jak Pani wskazuje – jest to działka pracownicza i, jak mniemam, nie jest to działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, bowiem na takich działkach nie wolno stawiać domów mieszkalnych. Działka oddana była do użytkowania ojcu.

 

Być może Pani działania spowodowały, że według zarządu doszło do tego, że działka już jest Pani mamy. Ale lepiej byłoby wszystko wyjaśnić z zarządem. Wtedy będzie Pani wiedziała, co czynić dalej.

 

A może udałoby się doprowadzić do zawarcia umowy z mamą (wystarczyłoby wskazanie pisemne podpisane przez Panią oraz pozostałych spadkobierców, że tak chcą w wypadku tej działki). Aczkolwiek z uwagi na ubezwłasnowolnienie mamy konieczna byłaby zgoda sądu rodzinnego na zawarcie umowy z mamą.

 

Spadkobiercami, jak rozumiem, jest Pani, brat oraz mama. Brat nie chce opiekować się działką. Może Pani zaproponować bratu, aby złożyć w sądzie zgodny wniosek o to, by sąd wydał orzeczenie częściowe odnośnie prawa do działki (dzierżawa lub inna forma władania) w ten sposób, że przyzna je tylko mamie (a może tylko Pani).

 

Nie określałbym tego jako prawa do opieki nad działką, bowiem nie ma czegoś takiego w naszym prawie. Jest prawo do działki na podstawie umowy dzierżawy lub bezumownego korzystania.

 

W ramach postępowania o dział spadku sąd nie dokonuje tymczasowego podziału. Taki podział musi być definitywny. Ale w drodze wyjątku sąd może wydać postanowienie o częściowym dziale spadku odnoszący się do określonego składnika majątkowego – np. prawa do działki pracowniczej. Gdyby taki wniosek był zgodny i miał akceptację wszystkich spadkobierców, teoretycznie nie powinno być kłopotu z uzyskaniem postanowienia częściowego.


W uzasadnieniu wniosku można wskazać na to, że przy braku takiej decyzji nie wiadomo, kto ma działać wobec właściciela. A prawomocne postanowienie co do tego prawa pozwoliłoby na ustaleni, kto ma prawo do działki, kto ma ponosić koszty z nią związane, kto będzie stroną w umowie oraz nie pozwoli na utratę tego prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie ze spadku po dziadkach

Po śmierci dziadków spadek odziedziczyli ich czterej synowie, w tym mój tato. Jeden z wujków dawno temu zginął w wypadku i spadek odziedziczyło jego dwoje dzieci. Mój tata przepisał mi swoją 1/4 jako darowiznę, drugi wujek zapisał mi swoją 1/4 za dożywocie, trzeciego wujka spłacam w k

Jak dochodzić obiecanej wcześniej spłaty?

Dostałem około 3 lata temu w spadku po ojcu aktem notarialnym 1/5 mieszkania. Jest ono zamieszkałe przez pozostałych spadkobierców (moją przyrodnią siostrę i jej matkę). Pierwotnie umowa „ustna” była taka, że mieszkanie zostanie sprzedane i ja otrzymam swoja część. Aktualni

Przejęcie udziałów spadkowych w zamian za opiekę

Moi rodzice mieli nieruchomość jako małżeństwo. Tato zmarł i na mocy testamentu spadkobiercami zostałyśmy: mama, ja i siostra. Chciałabym przejąć całą nieruchomość i zaopiekować się matką. Jakie kroki prawne mam podjąć w tej sprawie i co zaproponować siostrze, żeby zrzekła si
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »