.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność wykonywana osobiście

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.02.2013

Jak rozumiem, gra w pokera jest w Polsce nielegalna. Chciałbym uczyć, jak grać w pokera, jakie strategie stosować. Taka działalność byłaby wykonywana osobiście przeze mnie np. za pomocą Skype’a. Czy takie nauczanie byłoby zgodne z prawem? Jak miałbym opodatkować taki dochód? Czy pisemne umowy byłyby konieczne?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wskazuje Pan, że „gra w pokera jest w Polsce nielegalna”. Nie mogę zgodzić się z powyższym. Gra w pokera w Polsce jest legalna, jednak z wieloma ograniczeniami. Ograniczenia w zakresie gry w pokera wprowadza ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, niemniej jednak przykładowo mogą być urządzane turnieje gry w pokera na podstawie udzielonego zezwolenia.

 

Proszę zauważyć, że poker jest w myśl polskiego prawa grą losową, gdy jest grą o wygrane pieniężne lub rzeczowe – wynika to wprost z art. 2 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy. Gra pokera nie jest zatem grą losową, gdy nie gra się o wygrane pieniężne lub rzeczowe.

 

Nawet jeśli poker byłby grą całkowicie w Polsce zdelegalizowaną, nauka gry w pokera, gdy nie byłaby samą grą, nie byłaby zakazana. Podobnie jest np. z pozbawianiem życia. Każdy kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności – czyli zabijanie jest niedozwolone, a mimo to można, w majestacie prawa, uczyć na kursach sztuk walki, jak życia pozbawiać poprzez np. duszenie.

 

Uważam zatem, że całkowicie legalnie można udzielać lekcji gry w pokera czy też prezentować odpłatnie konkretne techniki bądź strategie wszelakich odmian pokera.

 

Jak opodatkować dochód?

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest tzw. działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2).

 

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych – wynika to wprost z art. 13 pkt 2 ww. ustawy.

 

Mamy tu zatem do czynienia – moim zdaniem – z działalnością trenerską, czyli z dochodem z działalności wykonywanej osobiście na podstawie stosownej umowy. Zakładając, że umowy (nawet w formie ustnej, nie ma tu przymusu zachowania formy pisemnej) zawierać będzie Pan z osobami nieprowadzącymi działalności, sam jest Pan obowiązany, bez wezwania ze strony US, wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Przy działalności wykonywanej osobiście opodatkowanie odbywa się według skali podatkowej, z zastosowaniem, co do zasady, zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodów – jeżeli udowodni Pan, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, kosztem będą koszty faktycznie poniesione.

 

 

*Stan prawny z dnia 27.12.2012 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl