.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność w zakresie prowadzenia zakładów na rzecz klienta

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 08.02.2018

Czy istnieje możliwość prowadzenia firmy, która zajmowałaby się wykupywaniem zakładów w grach losowych na rzecz klienta, odprowadzając prowizje od wygranych? Przypuśćmy, że klient wygrał w grze losowej 10 000 zł za pośrednictwem usługi, której prowizja wynosi 5%, w takim wypadku do klienta trafia 9500 zł. W jaki sposób firma powinna przekazać tę wygraną klientowi po odprowadzeniu podatku od wygranej? Planowany scenariusz działania: 1. Klient wykupuje usługę założenia zakładu w loterii 2. Firma wykupuje kupon i przekazuje klientowi ewentualne liczby 3. W wypadku wygranej pobierana jest od niej procentowa prowizja. Czy to właściwe postępowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Działalność w zakresie prowadzenia zakładów na rzecz klienta

Fot. Fotolia

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych reguluje ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Zgodnie z art. 5 tej ustawy prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry, oraz urządzanie gier hazardowych przez siec? Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa który jest wykonywany przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (obecnie Totalizator Sportowy sp. z o.o.).

W ustawie brak jest regulacji mówiących o sytuacji pośredników gier liczbowych. W związku z powyższym istnieje ryzyko związane z prowadzeniem opisywanej przez Pana działalności. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy
z dnia 28 lutego 2017 r. (sygn. akt II SA/Bd 1309/16) „poprzez pojęcie »urządzania gier« należy rozumieć prowadzenie czy też uruchomienie działalności hazardowej w określonym miejscu.Urządzanie gry będzie zatem oznaczało układanie systemu gry, organizowanie jej, określenie wygranych, udostępnienie sprzętu, lokalu. Urządzanie gier nie może być utożsamiane z kwestią ich fizycznego prowadzenia i tym samym powinno być rozumiane w szerszy sposób. Pojęcie to oprócz aspektów formalno-prawnych obejmuje także m.in. kwestie posiadania i udostępniania sprzętu do gier, zarządzania nim oraz wykorzystywania określonego oprogramowania”.

 

Zgodnie z powyższym rozumieniem pojęcia „urządzanie gier” i wyrokiem Sądu Rejonowego w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2012 w sprawie przeciwko spółce „Net Contact” (źródło: https://www.3gry.pl/page/about.html) działalność pośrednictwa nie stanowi urządzania, ani też prowadzenia gry liczbowej. Pośrednicy nie świadczą bowiem żadnych usług na rzecz organizatora nie są również upoważnieni do sprzedaży jakichkolwiek zakładów w imieniu organizatora. Pośrednicy działają jedynie w imieniu użytkowników z którymi łączy ich umowa podobna do umowy zlecenia.

 

Jednakże działalność polegająca na pośredniczeniu w zawieraniu zakładów gier liczbowych może zostać potraktowana przez odpowiedni organ (administracji celno-skarbowej) jako próba obejścia prawa. W rzeczywistości ze względu na brak uregulowań ustawowych organ może uznać, iż prowadzenie takiej działalności jest de facto urządzaniem gier liczbowych.

 

W związku z powyższym nie jest wykluczone, że może dojść do wszczęcia postępowania na podstawie art. 107 §1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks Karny Skarbowy. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu: „Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”. Interpretacja taka może wynikać zwłaszcza z art. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r., który stanowi, że urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w tej ustawie.

 

Pośrednictwo w grze hazardowej może również zostać potraktowane jako reklama tej gry. Może to prowadzić do wszczęcia postępowania na podstawie art. 110a §1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks Karny Skarbowy. Obecne przepisy ustawy o grach hazardowych zabraniają reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty i kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach. Zabraniają także informowania sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie tych gier i zakładów. Za reklamę ustawa uznaje publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych lub symboli graficznych i innych oznaczeń związanych z grami i zakładami objętymi omawianymi zakazami, a także nazw i symboli graficznych podmiotów prowadzących działalność w zakresie tych gier i zakładów oraz informacji o miejscach, w których są one urządzane i możliwościach uczestnictwa w nich. Należy również wskazać, iż regulamin Totalizatora Sportowego sp. z o.o. upoważnia do zakupu zakładu gry „lotto” tylko osoby fizyczne, które są pełnoletnie.

 

Podsumowując, prowadzenie działalności polegającej na oferowaniu pośrednictwa w zakupie zakładu gry losowej nie jest niedozwolone przez przepisy. Jednak ze względu na brak odpowiednich regulacji jest wysoce ryzykowne. Brak odpowiednich przepisów oraz monopol państwa na prowadzenie gier hazardowych daje szerokie pole do interpretacji odpowiednim organom, co zdecydowania działa na niekorzyść osób takich jak Pan. W sytuacji jednak, kiedy mimo to zdecydowałby się Pan na prowadzenie takiej działalności, wypłata ewentualnych wygranych mogłaby być dokonywana poprzez płatności internetowe. W przypadku wysokiej wygranej wypłaty bezpiecznie byłoby dokonać w obecności notariusza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton