Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność gospodarcza bez przychodów i kosztów a opłacanie składek

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.11.2018

Mam działalność gospodarczą aktywną, ale od 5 lat nie wykazuję przychodów i kosztów. Opłacam składkę zdrowotną dobrowolną, a nie z działalności. Czy muszę płacić także tę składkę z tytułu prowadzenia działalności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne może opłacać ktoś, kto nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Pan z tytułu działalności podlega pod ubezpieczenie zdrowotne z mocy ustawy. Pana ubezpieczenie zdrowotne wygasło gdy zarejestrował Pan działalność, a jeśli płaci Pan składki, to powinny być one księgowane na ubezpieczenie zdrowotne działalności.

 

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 j.t.) przewiduje w art. 66 ust. 1 pkt 1a i 16, że pracownicy oraz osoby pobierające rentę podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast z pkt 1 c cytowanego przepisu wynika, że także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą takiemu ubezpieczeniu podlegają.

 

Z brzmienia przepisu art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej można wywieść wniosek, że brak przychodów powoduje, że nie ma obowiązku opłacenia składki zdrowotnej.

 

Przepis ten uzależnia powstanie obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od uzyskania „przychodu”, jednak „powstanie obowiązku” odprowadzenia składki dotyczy momentu powstania obowiązku opłacania składki. Nie można uznać, gdyż nie wynika to z powyższego przepisu, że obowiązek opłacania składek z danego tytułu ubezpieczenia ustaje z chwilą, gdy z przychód przestał być osiągany. Podobne stanowisko zaprezentował Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 07 lipca 2009 r. w sprawie III AUa 281/09, stwierdzając, że „zarówno ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzależniają powstanie obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od uzyskania »przychodu«”.

 

Co to oznacza dla Pana? Jeśli kiedykolwiek miał Pan przychód z działalności, to zasadniczo jest Pan obowiązany opłacać składkę z tego tytułu, a nie ma Pan możliwości być objętym ubezpieczeniem dobrowolnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - pięć =

»Podobne materiały

Składki ZUS za zatrudnienie żony emerytki wspólnika

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej. Jakie zapłacę składki za żonę w ZUS, gdy zatrudnię ją na 1/2 etatu? Żona jest emerytką.

Przejście z działalności na etat w trakcie ciąży

Moja partnerka prowadzi działalność gospodarczą i zaszła w ciążę. Planuje przejść na etat u tego samego pracodawcy/klienta celem lepszej ochrony. Czy ZUS traktuje takie sprawy jako podejrzane i czy ma prawo obniżyć lub odmówić zwolnienia chorobowego i urlopu macierzyńskiego?

Udokumentowanie powrotu po wykonaniu usług za granicą

Mąż założył firmę 2 miesiące temu. Od razu wyjechał do Szwecji, gdzie wykonał 2 zlecenia (wystawiając faktury). Wrócił po miesiącu. Złożyłam wniosek o wydanie mu dokumentu A1. ZUS obecnie żąda od nas wyjaśnień i udokumentowania powrotu po wykonaniu usług za granicą przez męża. Niestety nie zachowali
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »