
Indywidualne Porady Prawne
Dział spadku – postępowanieAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 10.03.2016 |
|
Postępowanie o dział spadku prowadzi w postępowaniu nieprocesowym właściwy sąd rejonowy. Dział spadku może nastąpić zgodnie z wnioskiem spadkobierców lub też sposób jego dokonania może być narzucony przez sąd. |
|
|
|
Sprawa o dział spadku rozpatrywana jest przez sąd w postępowaniu nieprocesowym. Co do zasady sądem właściwym jest w tym przypadku, zgodnie z art. 628 Kodeksu postępowania cywilnego* (K.p.c.), sąd rejonowy ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Na żądanie uczestnika działu, zgłoszone nie później niż na pierwszej rozprawie, sąd spadku może jednak przekazać sprawę sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część, albo sądowi rejonowemu, w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy.
Wniosek o dział spadku mogą złożyć w szczególności uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek taki powinien zawierać:
Na mocy art. 511 K.p.c. wniosek powinien czynić również zadość wymaganiom przewidzianym dla pozwu, którymi są w szczególności:
Zgodnie z art. 680 § 1 K.p.c. we wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd w toku postępowania działowego.
Współspadkobiercy powinni podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, a także zarobków i majątku małżonka, wyjaśnić, w jaki sposób korzystali ze spadku dotychczas, jak również podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku. Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi ustala sąd.
W razie sporu o istnienie uprawnienia do żądania działu spadku, jak również w razie sporu między współspadkobiercami o to, czy pewien przedmiot należy do spadku, sąd spadku może wydać postanowienie wstępne. W postępowaniu działowym sąd rozstrzyga także o istnieniu zapisów zwykłych, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.
Postępowanie o dział spadku będzie przebiegało inaczej, w zależności od tego czy wniosek o dział spadku jest zgodny, czy też nie. W przypadku gdy spadkobiercy zgodnie wskażą sposób podziału spadku, sąd co do zasady orzeknie zgodnie z wnioskiem. Natomiast w braku podstaw do wydania postanowienia działowego na podstawie zgodnego wniosku uczestników, zgodnie z art. 687 i 688 K.p.c., dział spadku będzie rozpoznany według przepisów dotyczących zniesienia współwłasności. Jeżeli zostaną spełnione warunki do dokonania podziału w naturze, sąd dokona podziału na części odpowiadające wartością udziałom spadkowym z uwzględnieniem wszelkich okoliczności zgodnie z interesem społeczno-gospodarczym. Różnice wartości wyrównane zostaną przez dopłaty pieniężne. Sąd może zarządzić również sprzedaż majątku wchodzącego w skład spadku oraz orzec o podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży.
______________________________ * Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 10.03.2016 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>