.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak porozumienia w sprawie podziału domu po ojcu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 01.11.2007

Jestem jednym z trzech spadkobierców domu po ojcu, chciałbym aby pozostałych dwóch spadkobierców mnie spłaciło albo żebyśmy sprzedali dom i się podzielili na trzech, jednakże pozostała dwójka ani nie chce sprzedać domu, ani nie kwapi się ze spłatą mojej części. Proszę powiedzieć, jakie mam prawa w tej kwestii, czego mogę żądać a czego nie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W sytuacji, gdy do dziedziczenia po spadkodawcy dochodzi dwóch bądź więcej spadkobierców powstaje między nimi wspólność, do której mają odpowiednie zastosowanie przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Powstała w tym trybie wspólność ma charakter tymczasowy i ustaje w wyniku dokonania podziału majątku spadkowego między współspadkobierców.

 

Działu spadku dokonuje się po ustaleniu wartości całego majątku poprzez określenie wielkości sched spadkobierców.

 

Wyróżnia się dwa sposoby podziału spadku. Możliwe jest jego dokonanie w drodze umowy bądź w drodze postępowania przez sądem, także polubownym. Przy czym dokonanie działu spadku w drodze umowy możliwy jest jedynie wtedy, gdy wszyscy współspadkobiercy są zgodni, w zakresie sposobu jego dokonania.

 

W opisanym stanie faktycznym pozostaje dokonanie działu spadku przez sąd.

 

Legitymację do złożenia wniosku, który wszczyna postępowanie posiada każdy ze współspadkobierców a także nabywca udziału w spadku. Również wierzyciel spadkobiercy – jeżeli dokonał zajęcia praw spadkowych swego dłużnika w drodze egzekucji – może złożyć taki wniosek.

 

Należy jednak zauważyć, że sąd nie jest w zasadzie związany proponowanym we wniosku sposobem podziału majątku spadkowego i ma w tym zakresie swobodę. Istotne jest, że prawo do złożenia wniosku o dział spadku nie jest ograniczone żadnym terminem. Można go więc złożyć w dowolnym momencie.

 

Po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie ustalenia składu i wartości przedmiotów wchodzących w skład spadku sąd wybiera sposób podziału tego majątku. Możliwy jest fizyczny podział rzeczy między spadkobierców bądź tzw. podział cywilny, który polega na sprzedaży rzeczy i podziale uzyskanej sumy między współspadkobierców. W sytuacji nieruchomości w praktyce bardzo często stosowany jest właśnie podział cywilny.

 

Dopuszczalne jest również przyznanie przedmiotu w całości jednemu ze współspadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych. W sytuacji jednak, gdy uczestnicy postępowania wskazują sposób podziału, sąd jest związany ich zgodnym wnioskiem, chyba że byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub naruszałoby uzasadniony interes osób uprawnionych.

 

W zaistniałej sytuacji należy więc złożyć do sądu wniosek o dział spadku, wskazując w nim proponowany podział majątku spadkowego.                  

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »