Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dywidendy zagraniczne a obowiązek podatkowy w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.10.2010

Mieszkam na stałe w Polsce i tutaj mam centrum interesów osobistych. Nie pracuję w Polsce i nie osiągam przychodów na jej terenie. Przedstawiam trzy możliwe scenariusze: 1.) Jestem dyrektorem i mam 100% udziałów w cypryjskiej firmie. Z firmy wyciągam dywidendy na konto zagraniczne i żadne fundusze nie wpływają do Polski. 2.) Nie jestem dyrektorem, ale mam 100% udziałów w cypryjskiej firmie i wyciągam dywidendy na konto zagraniczne i żadne fundusze nie wpływają do Polski. 3.) Mam 100% udziałów w firmie mieszczącej się poza UE (np. w Panamie) i wyciągam dywidendy na konto zagraniczne, żadne fundusze nie wpływają do Polski. Oto pytania: Jaki mam obowiązek podatkowy wobec Polski w każdej z danych sytuacji – czy muszę zgłaszać dochody, płacić podatek od nich? Jeżeli tak, to w jaki sposób i w jakiej wysokości? Czy to, czy jestem dyrektorem i akcjonariuszem wyciągającym dywidendy, czy tylko akcjonariuszem wyciągającym dywidendy robi różnicę, jeżeli chodzi o mój obowiązek podatkowy wobec Polski? Czy to, że pieniądze z dywidend nie wpływają na konto polskie ma jakieś znaczenie dla obowiązku podatkowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., wskazuje, że dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Republice Cypru osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce mogą być opodatkowane Polsce, jednakże dywidendy te mogą być również opodatkowane w Republice Cypru, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem (a tak jest w pisanym przez Pana w 1. i 2. przypadku), to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto.

 

Powyższych zasad nie stosuje się, jeżeli odbiorca dywidend, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, wykonuje w Republice Cypru, w którym znajduje się siedziba spółki płacącej dywidendy, działalność zarobkową przez zakład położony w tym Państwie bądź wykonuje wolny zawód w oparciu o stałą placówkę, która jest w nim położona, i gdy udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W takim przypadku, w zależności od konkretnej sytuacji, stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14 wspomnianej umowy, tj. opodatkowanie właściwe dla zysków przedsiębiorstw i wolnych zawodów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z prawem polskim podatek od dochodu z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wynosi 19%.

 

Jak wygląda unikanie podwójnego opodatkowania, skoro dywidenda może zostać opodatkowana i w republice Cypru (10%) i w Polsce (19%)? Podwójnego opodatkowania w takiej sytuacji unika się w sposób następujący: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 10 (dotyczącego dywidend) umowy międzynarodowej może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu na Cyprze. Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku wyliczonego przed dokonaniem potrącenia, która odnosi się do dochodu uzyskanego na Cyprze.

 

Analogicznie stanowisko przedstawiają organy podatkowe; m.in. w piśmie z dnia 12.01.2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB2/415-1459/08-3/MK) wskazuje, że „polski podatnik uzyskujący dywidendę od spółki cypryjskiej lub odsetki powstające na Cyprze, może zastosować odliczenie podatku, jaki może być zapłacony na Cyprze, od podatku przypadającego do zapłaty w Polsce”.

 

Moim zdaniem bez znaczenia pozostaje fakt, czy jednocześnie byłby, czy nie byłby Pan dyrektorem w cypryjskiej spółce. Nie ma również znaczenia, czy fundusze wpływają na Polskie konto, czy też nie.

 

Jako podatnik – rezydent Polski, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody z dywidendy określone w art. 30a ust. 1 pkt 4, od zryczałtowanego podatku 19%, od tych przychodów (dochodów) odlicza Pan zatem kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%. Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa, należy wykazać w zeznaniu podatkowym.

 

Powstaje zatem pytanie, dlaczego tak popularne i atrakcyjne jest „otrzymywanie” dywidend z Cypru, skoro i tak suma podatków wynosi 19%? Odpowiedź jest prosta, wiele dywidend zwolnionych jest z opodatkowania w Republice Cypru, a Polska zezwala na zaliczenie na poczet podatku polskiego podatku cypryjskiego bez względu na to, czy był on faktycznie zapłacony na Cyprze. Proszę, jeśli to Pana interesuje, zapoznać się z interpretacjami:

 

  • nr IPPB1/415-8/08-2/AŻ z 28 lutego 2008 r.,
  • nr IPPB2/415-435/07-2/AF z 20 lutego 2008 r.,
  • nr IPPB2/415-421/7-02/AK z 7 lutego 2008 r.,
  • nr IPPB2/415-321/07-2/AK z 28 stycznia 2008 r.,
  • nr IPPB2/415-234/07-2/SP z 19 grudnia 2007 r.,
  • nr IPPB1/415-280/07-2/AM z 14 grudnia 2007 r.,
  • nr IPPB2/415-1459/08-3/MK z dnia 12 stycznia 2009 r.

 

W przypadku dotyczącym Panamy, jako że brak jest umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dywidenda moim zdaniem winna zostać w całości opodatkowana w Polsce – czy będzie również opodatkowana w Panamie, nie wiem, jest to już kwestia wewnętrznego prawa Panamy. Wskażę tylko, że w krajach takich jak Bahrajn, Vanuatu czy Kajmany dywidendy nie są opodatkowane.

 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie Pan wybierze, warto uzyskać w omawianym zakresie interpretację indywidualną, bowiem zabezpieczy ona przed sporem z organami podatkowymi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego

Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze sprzedaży kupić dwa mieszkania, w tym jedno dla starszej córki, która wkrótce się usamodzielni?

Podwójna rezydentura podatkowa

Od stycznia do lipca pracowałam w Polsce na pełen etat. W sierpniu wyjechałam do Niemiec, gdzie będę pracować co najmniej do połowy przyszłego roku (mam kontrakt). Czy doradca ma rację, twierdząc, że niezależnie od tego, jak rozliczę się w Polsce, to dla niemieckiego fiskusa i tak będę rezydentem podatkowym i będę musiała w Niemczech wykazać dochody z Polski i zapłacić podatek?

Zmiana wartości budynku po amortyzacji

Przyjąłem budynek wyceniony wg stawek urzędowych, a po amortyzacji poprosiłem o wycenę biegłego rzeczoznawcę. Czy mogę zmienić teraz wartość budynku oraz wartość amortyzacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »