.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dywidendy po zmianie właściciela udziałów w spółce

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 11.05.2011

Trzy lata temu nabyłem od taty udziały w spółce. Komu należy się dywidenda z zysku z ubiegłych lat (przez pewien okres udziały posiadał tata, a później ja)? Jak to wygląda od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozumiem, że Pańskie pytanie dotyczy udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie akcji w spółce akcyjnej. Jeżeli tak, to na to pytanie odpowiada wprost art. 193 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem:

 

§ 1. „Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

 

§ 2. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy).

 

§ 3. Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1.

 

§ 4. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd”.

 

Odpowiedź na Pańskie pytanie uzależniona jest zatem od stanu udziałowców na dzień powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli ta uchwała będzie podjęta obecnie, to Pan będzie uprawniony do dywidendy w 100%, mimo że do podziału będzie zysk za lata, w których nie był Pan udziałowcem spółki albo był nim Pan tylko częściowo.

 

Oczywiście powyższe założenia może regulować w inny sposób (co do dnia dywidendy – dnia, na który ustalana jest lista wspólników uprawnionych do wypłaty dywidendy) uchwała zgromadzenia wspólników.

 

Reasumując – uprawnieni do dywidendy są wspólnicy, którzy posiadali udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub w inaczej określonym przez zgromadzenie wspólników dniu dywidendy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »