Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dyrektor szkoły zatrudnił na moje miejsce koleżankę - co zrobić?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.12.2018

Mam 28 lat stażu pracy w szkole podstawowej, w klasach 1–3, jestem nauczycielem dyplomowanym. Dyrektor nie przydzielił mi etatu i wychowawstwa w klasie pierwszej od września, chociaż taki etat jest. Przydzielił go swojej koleżance, która ma takie samo wykształcenie, jest nauczycielem mianowanym, pracowała z przedszkolakami i gimnazjalistami. Czuję się zdegradowana, mam etat łączony z zajęć dodatkowych, na gorszych warunkach finansowych. Mimo moich zasług dla szkoły dyrektor nie daje się przekonać do zmiany decyzji. Czy postępuje słusznie? Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Dyrektor szkoły zatrudnił na moje miejsce koleżankę - co zrobić?

Politykę kadrową w szkole kreuje dyrektor i to on za nią odpowiada. Powinien kierować się zarówno interesem szkoły, jak i indywidualną oceną pracy danego nauczyciela. Oznacza to, że wybór konkretnego nauczyciela należy do decyzji dyrektora. Oczywiście dyrektor powinien to czynić według kryteriów obiektywnych, niedyskryminujących, jasnych, czytelnych dla zainteresowanych.

 

W sytuacji, gdy dyrektor nie może zapewnić nauczycielowi pełnego wymiaru zajęć, może przydzielić mu inne zajęcia, pod warunkiem, że dany nauczyciel ma wymagane kwalifikacje do ich prowadzenia. Jeżeli brakuje godzin dla nauczyciela, możliwe jest uzupełnianie brakującego pensum godzinami w ramach tego samego stanowiska i tygodniowego wymiaru zajęć.

 

Niedopuszczalne jest uzupełnianie wymiaru czasu pracy godzinami pracy wykonywanej na innym stanowisku, na którym wymiar obowiązującego czasu pracy jest inny, bez zmiany stanowiska pracy.

 

Jeśli jednak otrzymała Pani od dyrektora propozycję etatu łączonego i wyraziła Pani zgodę, to nie ma podstaw, aby teraz odwołać się do tej decyzji. Jeśli zaś dyrektor nie przedstawił Pani żadnego oficjalnego pisma zmieniającego stanowisko pracy, to powinna Pani teraz odwołać się jak najszybciej do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 3 =

»Podobne materiały

Arkusz organizacji szkoły a zastrzeżenia do rozdziału godzin nauczycieli

Dyrektor gimnazjum, w którym pracuję, przedstawił radzie pedagogicznej arkusz organizacji szkoły z przydziałem godzin na przyszły rok szkolny. Zapewnił, że wszyscy nauczyciele będą mieli etaty. Niestety pod wpływem knowań nauczycielki, która ma poparcie wójta i której członkowie rodziny również uczą
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »