Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dwa samochody w ramach działalności gospodarczej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.10.2018

Czy prowadzący działalność gospodarczą może mieć dwa samochody w kosztach działalności: amortyzacja + koszty utrzymania i paliwo? Dojeżdżam samochodem do klienta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dwa samochody w ramach działalności gospodarczej

Fot. Fotolia

Odpowiedź będzie krótka, gdyż nie ma tu zbyt wiele przepisów do analizy, a z tych które choćby pośrednio odnoszą się do sytuacji żaden nie zabrania Panu używania nawet 10 samochodów w jednoosobowej działalności gospodarczej, o ile potrafi Pan wykazać, że zachowany jest związek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. iż koszty ponoszone na te samochody i w związku z tymi samochodami są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Innymi słowy musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy, możliwy do wykazania w ewentualnej kontroli, pomiędzy konkretnym przychodem a kosztami jego uzyskania. Trzeba zwrócić uwagę, że amortyzacji podlegają, co do zasady, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przepisy dotyczące amortyzacji nie ograniczają ilości posiadanych środków trwałych, nie ma więc przeszkód by posiadać np. samochód i samochód zapasowy, dwa komputery czy dwie tokarki gdy tokarz jest tylko jeden. Standardem jest np. u niektórych architektów auto miejskie i auto terenowe na budowy i nie spotkałem się z próbami kwestionowania tego stanu rzeczy.

 

W obecnym stanie prawnym obowiązuje art. 119a Ordynacji podatkowej, który w § 1 stanowi co prawda, że każda czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania), ale przepisu tego nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa lub suma korzyści podatkowych osiągniętych przez podmiot z tytułu czynności nie przekracza w okresie rozliczeniowym 100 000 zł, a w przypadku podatków, które nie są rozliczane okresowo – jeżeli korzyść podatkowa z tytułu czynności nie przekracza 100 000 zł.

 

Czynność uznaje się za podjętą przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, zgodnie z art. 119d Ordynacji, gdy pozostałe cele ekonomiczne lub gospodarcze czynności, wskazane przez podatnika, należy uznać za mało istotne.

 

Nie uważam, by posiadanie 2 samochodów w działalności jednej osoby podpadało pod powyższą normę. Nie ilość bowiem decyduje, a przeznaczenie i wykorzystanie oraz związek z przychodem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + X =

»Podobne materiały

Opodatkowanie dochodów z tańca erotycznego i prostytucji

Zarabiam zamiennie jako tancerka erotyczna i prostytutka pieniądze w Polsce i za granicą. Moje dochody są nieudokumentowane. Wiem, że po przekroczeniu jakiejś kwoty na koncie mogę się spodziewać problemów ze strony urzędników. Następny problem powstanie zapewne, gdybym zainwestowała środki w majątek

 

Wycofanie lokali z działalności gospodarczej

Przed kilkoma laty wykupiłem dwa lokale od spółdzielni. Włączyłem je do swojego przedsiębiorstwa, dzięki amortyzacji czynsz stanowił koszt dla zakładu. Czy mogę teraz te pomieszczenia sprzedać, podarować synowi lub przestać amortyzować i zostawić dla siebie (by np. zacząć je wynajmować)? Czy pr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »