.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Duży poślizg w wypłacie z tytułu zlecenia

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20.06.2016

Przez 3 lata pracowałam jako opiekunka za granicą. Ciągle dostawałam wynagrodzenie z opóźnieniem. Zwolniłam się 4 miesiące temu i wciąż nie mogę wyegzekwować wypłaty za ostatnie 3 miesiące pracy. Dzwonię, piszę do firmy – i nic. Jak mogę walczyć o swoje pieniądze przy tak dużym poślizgu ze strony zatrudniającego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej przez Panią sytuacji powinna Pani wezwać zleceniodawcę do wypłaty Pani zaległego wynagrodzenia z tytułu wykonania umów-zlecenia na piśmie, zakreślić jakiś krótki, powiedzmy nie dłuższy niż 7-dniowy, termin do zapłaty i jeśli zleceniodawca dobrowolnie tych pieniędzy Pani nie zapłaci – winna Pani skierować pozew do sądu.

 

W ten sposób uzyska Pani tytuł wykonawczy, który w efekcie pozwoli Pani skierować sprawę do komornika, który jako jedyny organ w naszym systemie prawnym będzie mógł przymusowo wyegzekwować Pani roszczenie.

 

Jeśli pieniądze były wypłacane Pani na konto, np. może Pani wybrać sąd, w którym mieści się siedziba Pani banku, jeśli nie, może Pani wybrać sąd swojego miejsca zamieszkania, wskazując, że żąda Pani rozpoznania sprawy przez ten sąd na podstawie art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego w z. z art. 455 Kodeksu cywilnego – ta formuła będzie wystarczająca.

 

W pozwie musi Pani wskazać, za jaki okres zapłaty Pani żąda, jakich kwot i wskazać, od jakich dat domaga się Pani odsetek (można domagać się odsetek od dnia następnego po dniu, w którym wynagrodzenie powinno zostać Pani wypłacone).

 

Może Pani powołać np. dodatkowo jakichś świadków, którzy potwierdzą, że Pani pracę zleconą wykonywała, oczywiście trzeba też dołączyć umowy-zlecenia zawarte na piśmie.

 

Bardzo proszę z tymi działaniami nie zwlekać, bo jeśli Pani trudniła się stale wykonywaniem takich umów, to zgodnie z treścią art. 751 pkt 1 Kodeksu cywilnego Pani roszczenia przedawnią się z upływem 2 lat od dnia wymagalności zapłaty.

 

Poniżej cytuję przepis:

 

„Z upływem lat dwóch przedawniają się:

 

1) roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom”.

 

Może Pani też domagać się odsetek za zapłacone z opóźnieniem wynagrodzenie za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz, bo za wcześniejszy okres roszczenia te już się przedawniły. W załączniku wezwanie do uzupełnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »