Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Duża kwota pieniędzy przelana na konto znajomego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.11.2011

Znajomy chce skorzystać z mojego konta bankowego i przelać na nie dużą kwotę pieniędzy. Nie będę z nich korzystał, zwrócę całość koledze, gdy ten wróci do Polski. Czy muszę zapłacić jakiś podatek? Co zrobić, by nie narazić się na kontrolę podatkową?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opisuje Pan, moim zdaniem, umowę depozytu nieprawidłowego, bowiem z okoliczności wynika, że przechowawca (czyli Pan) może (pieniądze znajdą się na Pańskim koncie) rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi – zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się wtedy odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy).

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy depozytu nieprawidłowego. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy ciążyć będzie na Panu jako na przechowawcy. Podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość depozytu. Stawka podatku wynosi 2%; jeśli podatku Pan nie zapłaci i na umowę depozytu powoła się w trakcie kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, stawka podatku wyniesie 20%. Deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczenia i wpłacenia podatku dokonuje się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Powyższy pogląd potwierdził ostatnio NSA, którego zdaniem przetrzymywanie cudzych środków pieniężnych na własnym rachunku stanowi depozyt nieprawidłowy, od którego przechowujący winien uiścić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną (sygn. akt II FSK 1722/10 – wyrok NSA) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29.04.2010 r., sygn. akt III SA/Po 108/10, potwierdzając tym samym, że:

 

„Umowa depozytu nieprawidłowego, tak jak umowa przechowania, jest umową realną, dla której zawarcia konieczne jest złożenie odpowiednich oświadczeń woli i wydanie rzeczy przechowawcy (porównaj wyrok SN z dnia 07 lutego 2007 roku, sygn. akt III CSK 296/06, Lex nr 274193). Oddanie rzeczy na przechowanie powoduje powstanie stosunku zobowiązaniowego przechowania w rozumieniu art. 835 Kodeksu cywilnego (porównaj wyrok SN z dnia 15 czerwca 2004 roku, sygn. akt II KK 38/03, Lex nr 122000 oraz wyrok SN 25 listopada 2004 roku, sygn. akt V CK 235/04, Lex nr 148150). (…) Z oczywistych względów nie może być mowy o »użyczeniu« rachunku bankowego. Rachunek bankowy nie jest rzeczą w rozumieniu ustawy – Kodeks cywilny. Ponadto bank jest zobowiązany do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych jedynie względem posiadacza rachunku. (…) Obowiązek zwrotu powierzonych pieniędzy, a nawet wykonanie tego obowiązku, nie dowodzi, że strony łączył inny stosunek prawny niż umowa depozytu nieprawidłowego. Powyżej wyjaśniono, że uprawnienie K. W. do rozporządzania pieniędzmi oddanymi jej na przechowanie wynikało już tylko ze sposobu przechowywania środków pieniężnych, jaki strony ustaliły. Zatem z chwilą zapisania środków na rachunku bankowym K. W. zrealizowane zostały wszystkie przesłanki zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego”.

 

Obcokrajowiec może samodzielnie lub przez pełnomocnika otworzyć konto w polskim banku – procedura będzie tu różna w zależności od banku, który zostanie wybrany, na ogół jest jednak wymagany polski adres zamieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wydatki mamy po sprzedaży mieszkania

Moja mama trzy lata temu sprzedała swoje mieszkanie. Mamy wspólne konto, więc kwota ze sprzedaży wpłynęła na nie, ale w całości z przeznaczeniem dla mamy (która ze względu na stan zdrowia zamieszkała ze mną). Mama swobodnie dysponowała pieniędzmi, kupowała sobie leki, ubrania, prezenty dla rodziny. Wydała ok. 30 tys. zł przez ten czas. Obecnie jest po wylewie, kontakt z nią jest niewielki. Jak zabezpieczyć się przed przyszłymi roszczeniami siostry (zachowek), skoro mama do tej pory wydała już taką sumę, a reszta spoczywa na koncie? Mama nie sporządziła testamentu ani darowizny.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »