Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Duża ilość obowiązków na umowie na okres próbny

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.03.2018

Zostałam zatrudniona na czas próbny: od 16 marca do 30 czerwca 2018 r. czyli umowa przekracza 3 miesiące i są to 3 miesiące i prawie 2 tygodnie. Pracuję jako sekretarka, ale w trakcie umowy szef narzucił mi obowiązki kadrowej, nie zostało to jednak wpisane w dokumentach. Jako sekretarka nie powinnam naliczać wynagrodzeń i rozliczać ZUS. Czuję się przytłoczona obowiązkami, a co chwilkę dokłada mi się nowe. Wiem, że przekroczono termin umowy na okres próbny. Nie chcę podpisywać nowej umowy od 1 lipca, bo wiem, że nie dam rady. Czy mogę odejść po zakończeniu umowy próbnej? Czy ona z automatu nie zmieniła się w umowę na czas określony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Duża ilość obowiązków na umowie na okres próbny

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Umowa o pracę na okres próbny może trwać maksymalnie 3 miesiące. Ocena prawna umowy o pracę, w której strony przewidziały dłuższy okres próbny, jest niejednoznaczna i można w tym zakresie spotkać się z różnymi poglądami.

 

Przepisy prawa pracy w sposób kategoryczny ograniczają długość okresu, na jaki strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę na okres próbny. Zgodnie z art. 25 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 15-2) – okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy.

 

Umowa na okres próby ma bowiem na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

 

Ocena sytuacji, w której strony ustalą dłuższy okres próby niż 3 miesiące, nie jest jednoznaczna. Z jednej strony w doktrynie uznaje się, że takie postanowienie umowne należałoby uznać za nieważne z mocy art. 18 § 2 K.p. i w konsekwencji stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem 3 miesięcy, czyli maksymalnego limitu trwania takiej umowy.

 

Jednak można też spotkać się z poglądem, iż w przypadku ustalenia dłuższego niż ustawowy czasu trwania umowy na okres próbny, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności, cała umowa może zostać uznana za umowę terminową, czyli umowę na czas określony.

 

Tak więc, jak Pani widzi – nie można jednoznacznie orzec, czy Pani umowa jest umową na okres próby, która powinna się skończyć 16 listopada, czy umową na czas określony, która zakończy się 30 listopada.

 

Z uwagi na fakt, ze termin 16 listopada już upłynął, a Pani nadal świadczy pracę, należy przyjąć, że mamy do czynienia z drugim rozwiązaniem. Jednak jego przyjęcie nie oznacza, że jest Pani zobowiązana do zawarcia kolejnej umowy o pracę. Obecna umowa wygaśnie 30 listopada i jeśli Pani nie zdecyduje się na podpisanie nowej, kolejnej umowy – otrzyma Pani świadectwo pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - zero =

»Podobne materiały

Umowa o pracę na czas określony i powołanie na stanowisko prezesa a zaległe wynagrodzenie

W 2007 r. zawarłem umowę o pracę na czas określony (do 31.12.2010) ze spółką: „X Sp. z o.o. spółka komandytowa”. 01.09.2007 r. zostałem powołany na stanowisko prezesa zarządu „X Sp. z o.o.” i zawarłem kolejną umowę o pracę (na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu). „

Preferencyjne składki ZUS a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy

Z obecnym pracodawcą jeszcze przez miesiąc wiąże mnie umowa o pracę. Później otwieram własną działalność, gdyż podniosłem kwalifikacje i będę współpracował z pracodawcą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakres moich obowiązków będzie jednak właściwie taki sam jak do tej por

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »