.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zmusić sąsiada do przycinania drzewek posadzonych na granicy działek?

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 02.02.2009

Los mnie pokarał niezbyt przyjaznym sąsiadem, stąd mój kłopot. Na granicy naszych działek sąsiad posadził tuje. Wyglądają pięknie, ale problem polega na tym, że mój dom jest tak usytuowany, że drzewka te znajdują się zaledwie 50 cm od mojego tarasu. W przyszłości uniemożliwi to choćby konserwację balkonu, płotów i całkiem pogrąży tę część domu w cieniu. Czy można w jakiś sposób zmusić sąsiada do regularnego przycinania tych drzewek, aby nie ograniczały widoczności? Z rozmowy z nim wynika, że najlepiej postawiłby mur, aby się całkiem odgrodzić, zatem przypuszczam, że nie ma zamiaru ich przycinać. Nie mam zupełnie pomysłu, jak się przed tym problemem zabezpieczyć. Czy jest jakieś prawo, które reguluje taki stan, przecież trzeba liczyć się także z dobrem innych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zmusić sąsiada do przycinania drzewek posadzonych na granicy działek?

Działanie sąsiada zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich

Prawo reguluje stosunki sąsiedzkie i działanie takie, jak opisane przez Panią w pytaniu, określone jest terminem immisja – czyli działanie, które zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków sąsiedzkich.

 

Obowiązek powstrzymania się od takich działań został uregulowany przez ustawodawcę w przepisie art. 144 Kodeksu cywilnego.

Czy są przepisy regulujące wysokość drzew sadzonych przy granicy sąsiednich działek?

Jeżeli tuje, które posadził sąsiad na granicy nieruchomości, tamują przenikanie do Pani nieruchomości np. światła czy fal radiowych, to jest to przykład immisji negatywnych mieszczących się w dyspozycji art. 144 K.c.

 

Niestety brak jest przepisów porządkowych, które regulowałyby wysokość drzew, krzewów i żywopłotów posadzonych na granicach działek, jak ma to miejsce chociażby w Niemczech. Nie ma również przepisów rangi ustawowej (jak np. przepisy prawa budowlanego odnośnie budowli przy granicach), które regulowałyby wysokość lub oddalenie krzewów od granicy działek. Zatem jedyną ochroną przed tego rodzaju działaniami jest dochodzenie przed sądem roszczenia z art. 144 K.c.

Krzewy posadzone na granicy powodują zacienienie na działce sąsiedniej

Jeśli krzewy posadzone na granicy działki będą powodowały zacienienie, które zakłóci korzystanie z Pani nieruchomości ponad przeciętną miarę, i o ile nie uda się drogą porozumienia z sąsiadem uzgodnić i wyegzekwować maksymalnej wysokość krzewów, to przysługuje Pani roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem – art. 222 § 2 K.c.

 

Roszczenie takie kieruje się do sądu rejonowego (wydziału cywilnego) właściwego ze względu na położenie nieruchomości (art. 38 § 1 K.p.c.).

 

Przywrócenie stanu zgodnego z prawem nie musi (choć może) oznaczać usunięcia krzewów z granicy. Może Pani domagać się jedynie zminimalizowania zakłóceń (w tym przypadku zacienienia) poprzez przycinanie krzewów do określonej wysokości.

 

Nie musi się Pani zabezpieczać już w tej chwili przed ewentualnymi konsekwencjami takich działań sąsiada, które mogą wystąpić dopiero w przyszłości. Jeśli wystąpią immisje, to może Pani w każdej chwili próbować dogadać się z sąsiadem, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, to wystąpić do sądu z roszczeniem negatoryjnym. Bowiem w stosunku do krzewów nie ma takich obostrzeń, jak w wypadku stawianych na granicy budowli.

 

 

Podstawę porady stanowią przepisy wskazane w treści oraz opracowanie pod redakcją Stanisława Rudnickiego, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, Warszawa 2006.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »