Przejście do głównej strony serwisu ePorady24.pl >>

Drukuj

Opublikowane: 17.06.2017

Autor: Anna Sufin

Kogo podać jako spadkobiercę ustawowego?

Zmarła matka 2 synów, rodzice mamy nie żyją. Mama była rozwódką. Miała jednego brata. Nie zostawiła testamentu. Czy składając wniosek do sądu o nabycie spadku, trzeba podać jako spadkobiercę ustawowego niezdrów brata mamy, czy są nimi tylko dwaj synowie?

 

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, którzy dziedziczą w częściach równych.  Dopiero w braku zstępnych (tj. dzieci, wnuków, prawnuków),  do spadku powołane są dalsze osoby, tj. rodzice (obok małżonkach) (art. 932 § 1). Gdyby jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (art. 932 § 3). Rodzeństwo zatem dziedziczy dopiero wtedy, gdy zmarł któryś z rodziców zmarłego, a zmarły nie miał zstępnych i małżonka.

 

Przenosząc to na Pana sytuację: jedynymi spadkobiercami ustawowymi w podanym przypadku będą dzieci spadkodawczyni, tj. dwaj synowie. Spadkobiercą ustawowym (tj. powołanym do spadku z ustawy) nie będzie brat spadkodawczyni. Ponieważ interes prawny z postępowaniu spadkowym mają tylko spadkobiercy ustawowi, nie osoby trzecie (a taką pozostaje brat spadkodawczyni, skoro nie jest ani nie byłby powołany do spadku z ustawy), brat nie będzie uczestnikiem postępowania i nie należy go podawać we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej.

Drukuj

 

Tekst wydrukowany z serwisu www.ePorady24.pl