Przejście do głównej strony serwisu ePorady24.pl >>

Drukuj

Opublikowane: 01.11.2016

Autor: Marek Gola

Pomoc chorej psychicznie matce

Mieszkam za granicą, a moja mama w Polsce. Docierają do mnie niepokojące wieści, że mama poważnie choruje psychicznie (już dawniej się leczyła). Grozi sąsiadom, wszczyna awantury, bywa u niej policja. Jej stan się pogarsza, ma urojenia i jest agresywna. Czy mogę jakoś jej pomóc, mimo że nie mieszkam blisko niej? Chcę jej bezpieczeństwa oraz pewności, że nikomu nic nie zrobi. Jak mam postępować?

 

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

 

Zgodnie z treścią przepisu art. 29 ust. 1 ustawy „do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez zgody, osoba chora psychicznie:

 

  1. której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
  2. bądź
  3. która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia”.

 

Innymi słowy możliwe jest przymuszenie mamy do leczenia, ale muszą zostać wykazane przesłanki, tj. zachowania, o których mowa powyżej. Zachodzi pytanie, czy znajdą się osoby, które zechcą wskazać na ww. zachowania matki. Nadto nadzy się dowiedzieć, czy z interwencji policji były sporządzane notatki, które mogłyby pomóc w sprawie przymusowego leczenia. Z treści Pana pytania wynika bowiem, że policja interweniowała w sprawie mamy. Mniemam jednak, że nie ma Pan większej wiedzy w tym zakresie, bowiem występują trudności z dostępem do informacji.

 

Konstatując wszystko powyższe, należy udać się do lekarza psychiatry celem wydanie świadectwa, z którego będzie wynikała konieczność leczenia psychiatrycznego matki. W sytuacji uzyskania takiego wniosku wniosek o przyjęcie do szpitala psychiatrycznego należy złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich według miejsca zamieszkania osoby chorej. Wniosek jest zwolniony z opłat sądowych.

 

W sytuacji braku powodzenia w uzyskaniu świadectwa może Pan zwrócić się o pomoc, mając na uwadze dobro własne oraz swojej rodziny, do ośrodka pomocy społecznej o wszczęcie postępowania w sprawie leczenia psychiatrycznego. Kierownik jednostki może bowiem wystąpić do lekarza psychiatry o wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia a następnie złożyć wniosek do sądu. Z uwagi na miejsce Pana zamieszkania należy wywrzeć presję na OPS, bowiem jest to jego obowiązkiem dbać nie tylko o dobro Pana mamy, ale także chronić pozostałych obywateli przed Pana mamą, gdyż nie ma pewności, jaki może być kolejny krok matki. Sam Pan wskazuje, że mama nie znosi sprzeciwu.

Drukuj

 

Tekst wydrukowany z serwisu www.ePorady24.pl