Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Drugie małżeństwo i zabezpieczenie interesów dziecka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.03.2017

Zastanawiam się nad drugim małżeństwem. Mam mieszkanie własnościowe i chcę zameldować swojego przyszłego męża w tym mieszkaniu. Czy po jego śmierci dzieci z pierwszego małżeństwa dziedziczą to mieszkanie, choć ja mam też swoje dziecko z pierwszego małżeństwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zakładając, że Pani umrze pierwsza, nie pozostawiając testamentu, to mieszkanie dziedziczy Pani dziecko z pierwszego małżeństwa oraz mąż, a po jego śmierci jego dzieci z pierwszego małżeństwa i w ten sposób dojdzie do współwłasności pomiędzy Państwa dziećmi. Innymi słowy, mieszkania będącego Pani własnością nie będą dziedziczyły dzieci przyszłego męża bezpośrednio, a jednie w dwóch przypadkach: po pierwsze w razie gdy mąż umrze po Pani, wówczas w jego miejsce wstąpią jego dzieci (przy braku testamentu), po drugie – gdy mąż odrzuci spadek, wówczas będzie traktowany jak gdyby nie dożył otwarcia spadku i wówczas w jego miejsce wchodzą jego dzieci.

 

Jeżeli chciałaby Pani uniknąć takiej sytuacji, wówczas zasadnym jest sporządzenie testamentu i wskazanie, że jedynym spadkobiercą jest Pani dziecko, ale wtedy mąż będzie miał prawo dochodzić od Pani dziecka zachowku.

 

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jego wielkość uzależniona będzie od udziału, jaki by mu przysługiwał, gdyby nie testament. Załóżmy, że ma Pani dziecko, które gdyby nie testament dziedziczyłoby razem z Pani mężem – wówczas każdemu przypadłby udział wynoszący 1/2, co np. ze 150 tys. zł wyniosłoby 75 tys. zł. W przypadku zachowku byłoby to 37,5 tys. zł w razie gdyby mąż nie był stale niezdolny do pracy.

 

Należałoby zatem przenieść własność mieszkania na dziecko tytułem darowizny lub sporządzić testament, że po Pani śmierci tylko ono dziedziczy mieszkanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + osiem =

»Podobne materiały

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?

 

Jakie znaczenie testamentu - polecenie czy zapis?

Jakie jest znaczenie (polecenie czy zapis) własnoręcznie spisanego testamentu mojej matki o następującej treści: „Testament. Ja, niżej podpisana, (...), oświadczam: z chwilą mojej śmierci przekazuję w tym testamencie moje mieszkanie (...) mojemu (...) synowi (...), zamieszkałemu (...) [podpis

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »