.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 20.07.2015

Na początku roku założyłam własną działalność gospodarczą. W październiku urodziłam dziecko i w tej chwili jestem na rocznym urlopie macierzyńskim. Obecnie podejrzewam, że jestem w ciąży. Czy w takim wypadku będę mieć drugi urlop macierzyński? Czy jeżeli ciąża potwierdzi się to mam przerwać obecny macierzyński?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zatem w przypadku kobiety prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje tylko wtedy, gdy w dniu urodzenia dziecka kobieta była objęta ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia tej działalności.

 

W przypadku urodzenia dziecka jeszcze w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, najpóźniej od dnia porodu, nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (zatem okres pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka ulegnie odpowiednio skróceniu). Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za okres opłacania składek uważa się także okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

 

Natomiast w przypadku urodzenia dziecka już po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego w związku z urodzeniem drugiego dziecka będzie zależało od tego, czy nadal będzie Pani terminowo uiszczała składki na ubezpieczenie chorobowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »