Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dropshipping a rozliczenia z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.03.2011

Przeczytałem na Państwa stronie artykuł o dropshippingu

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego. Chciałbym spróbować takiej formy handlu, jednak nie wiem, jak powinienem się rozliczać z urzędem skarbowym? Wystarczy określić się jako pośrednik w zawarciu umowy i odprowadzać podatek od opłaty za pośredniczenie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W opisanym przykładzie – z punktu widzenia prawa cywilnego – nie jest Pan sprzedawcą, bowiem nie przysługuje Panu własność rzeczy, którą nabywa klient.

 

Z punktu widzenia prawa cywilnego (co nie jest przedmiotem Pańskiego pytania) trudno orzec, czy ma, czy nie ma w opisanej sytuacji zastosowania rozdział 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, pt. „Umowy zawierane na odległość”. Winien Pan zapoznać się z tym aktem prawnym.

 

Podatkowo mamy do czynienia z klasycznym pośrednictwem, które nim zostanie, jeśli klient zostanie poinformowany, że nie kupuje od Pana jakiegokolwiek towaru. Moim zdaniem, z podatkowego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjmował Pan płatności należne jakiejkolwiek innej firmie zewnętrznej i jej je przekazywał po potrąceniu swojej prowizji – płatności te będą należnościami za sprzedawany przez zagraniczną firmę towar, a w części będą należnością dla Pana z tytułu pośrednictwa w płatności i obsługi zamówienia.

 

Nie będzie takie działanie, moim zdaniem, dla Pana importem, bowiem Pan pośredniczyć będzie w płatnościach i zamówieniach; nie sprowadza Pan towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu – pomaga Pan towar nabyć od zagranicznego dostawcy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. VAT, podlega m.in. import – tu nabywca „zostaje sam” i podatek VAT może zostać mu naliczony tak jak i cło – jednakże w przypadku pośrednictwa opodatkowaniu przez Pana jako podatnika podlega tylko „usługa pośrednictwa”, czyli innymi słowy prowizja, którą Pan otrzyma.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług) – kwotą stanowiącą przychód będzie dla Pana kwota otrzymana z tytułu usługi pośrednictwa jako jedyna kwota otrzymana, która jest należna.

 

W umowie z realnym, zagranicznym dostawcą należy zawrzeć zapis, że Panu przypadają odsetki bankowe od wszelkich środków wpłacanych na Pańskie konto z tytułu dostawy, której dokonać ma dostawca na rzecz nabywcy. Pozwoli to na uniknięcie niektórych problemów podatkowych – odsetki będą Pańskim przychodem.

 

Pańskie działanie najprawdopodobniej wypełni definicję działalności gospodarczej zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w podatku od towarów i usług.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Import urządzeń podwójnego zastosowania

Otworzyłem działalność gospodarczą, chcę mieć możliwość importu towarów z krajów członkowskich Unii Europejskiej i z Chin. Problem polega na tym, że część towarów, które chcę importować, może być sklasyfikowana jako przedmioty podwójnego zastosowania, czyli z przeznaczeniem zarówno na rynek cywilny jak i wojskowy. Chodzi mi przede wszystkim o noktowizyjne przetworniki/wzmacniacze obrazu, ale również o optykę do noktowizorów (obiektyw i okular) i gotowe urządzenia noktowizyjne/noktowizory. Chcę uzyskać wszelkie potrzebne uprawnienia umożliwiające mi sprowadzenie przetworników oficjalnymi ścieżkami. Jakie dokumenty musi mi dostarczyć producent chiński, a jakie producent z Unii Europejskiej, abym mógł przejść odprawę celną w Polsce i wprowadzić urządzenia noktowizyjne na rynek polski? Jakie dokumenty ja w między czasie muszę załatwiać po swojej stronie? Czy na wspomniane wyżej urządzenia noktowizyjne chiński producent musi posiadać certyfikat CE lub jakiekolwiek inne dokumenty, które umożliwią dopuszczenie ich na rynek europejski, a których ja nie jestem w stanie załatwić po swojej stronie? Czy urządzenia noktowizyjne posiadają oprócz sklasyfikowania ich jako podwójnego zastosowania jakieś dodatkowe definicje ograniczające ich sprowadzanie do Polski i obrót na rynku? Proszę określić, jakich dokumentów potrzebuję.

Tajemnicza przesyłka z urzędu celnego

Przebywam za granicą. Kilka dni temu dostałam przesyłkę poleconą z urzędu celnego na stary adres. Nikt jej nie odebrał. Niedługo zostanie automatycznie uznana za odebraną. Nie mam pojęcia, co zawiera ta przesyłka, nic mi nie przychodzi do głowy. Nie chcę specjalnie po to przyjeżdżać do kraju. Co mogę zrobić?

Zamówienie amfetaminy przez przeglądarkę TOR

Jestem niekarany, mam 18 lat, uczę się w szkole średniej (dobrze). Kilka tygodni temu byłem w szpitalu po zażyciu amfetaminy. Amfetaminę zamówiłem przez przeglądarkę TOR i zapłaciłem za pomocą waluty Bitcoin (może nie da się tego udowodnić). Przesyłkę przechwycił urząd celny. Zamówiłem dla siebie (z głupoty), nie na sprzedaż. Przeszukali mój pokój, w którym nic nie znaleźli (zorientowali się, że byłem w szpitalu). Teraz dostałem wezwanie z urzędu celnego do stawienia się w charakterze świadka w sprawie o przestępstwo określone w art. 55 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Co mówić na przesłuchaniu i jak dalej może potoczyć się sprawa? Czy muszę się przyznawać?

Rozliczenie deklaracji VAT- 7 do urzędu celno-skarbowego

Firma X zgłosiła zgłoszenie celne w miesiącu sierpień 2016. w oddziale celnym, gdzie VAT był zgłoszony zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. W miesiącu wrześniu 2016 w oddziale celnym firma X złożyła deklarację VAT-7 za miesiąc sierpień 2016, wykazując dane zgłoszenie celne, lecz z pomniejszoną kwotą VAT – inną niż w zgłoszeniu celnym. Urząd celny przyjął deklarację i na tym sprawa się zakończyła. Jednakże w miesiącu maju 2017 firma dopatrzyła się błędu i złożyła deklarację – korektę w urzędzie skarbowym i tym samym w urzędzie celno-skarbowym. Czy w urzędzie celno-skarbowym nie popełniono błędu, przyjmując deklarację z obniżoną kwotą? Czy wystarczyło tylko to, że deklaracja została złożona?

Sprzedaż towarów zakupionych na eBay lub AliExpress

 Planuję założenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów zakupionych na zagranicznych portalach typu eBay czy AliExpress, a następnie sprzedaży przy użyciu własnego sklepu internetowego i Allegro. W związku z tym potrzebuję dokładnych informacji, jak legalnie sprowadzać taki towar. Czy do przyjęcia towaru wystarczy potwierdzenie zakupu i przelewu? Co z urzędem celnym, fakturą, cłem? Wartość jednej przesyłki będzie wynosić od 10 do 750 dolarów.

 

Procedura importu tabaki z Brazylii

Chcę zacząć od nowego roku importować tabakę (tytoń – nie do palenia) z Brazylii. Jak taka procedura wygląda krok po kroku? Czy wszystkie sprawy związane z importem załatwia księgowa? Mam również gotowy sklep on-line do sprzedaży detalicznej w UE. Jaką formę działalności powinienem wybrać?

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »