.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dropshipping a rozliczenia z urzędem skarbowym

Przeczytałem na Państwa stronie artykuł o dropshippingu

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego. Chciałbym spróbować takiej formy handlu, jednak nie wiem, jak powinienem się rozliczać z urzędem skarbowym? Wystarczy określić się jako pośrednik w zawarciu umowy i odprowadzać podatek od opłaty za pośredniczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W opisanym przykładzie – z punktu widzenia prawa cywilnego – nie jest Pan sprzedawcą, bowiem nie przysługuje Panu własność rzeczy, którą nabywa klient.

 

Z punktu widzenia prawa cywilnego (co nie jest przedmiotem Pańskiego pytania) trudno orzec, czy ma, czy nie ma w opisanej sytuacji zastosowania rozdział 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, pt. „Umowy zawierane na odległość”. Winien Pan zapoznać się z tym aktem prawnym.

 

Podatkowo mamy do czynienia z klasycznym pośrednictwem, które nim zostanie, jeśli klient zostanie poinformowany, że nie kupuje od Pana jakiegokolwiek towaru. Moim zdaniem, z podatkowego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjmował Pan płatności należne jakiejkolwiek innej firmie zewnętrznej i jej je przekazywał po potrąceniu swojej prowizji – płatności te będą należnościami za sprzedawany przez zagraniczną firmę towar, a w części będą należnością dla Pana z tytułu pośrednictwa w płatności i obsługi zamówienia.

 

Nie będzie takie działanie, moim zdaniem, dla Pana importem, bowiem Pan pośredniczyć będzie w płatnościach i zamówieniach; nie sprowadza Pan towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu – pomaga Pan towar nabyć od zagranicznego dostawcy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. VAT, podlega m.in. import – tu nabywca „zostaje sam” i podatek VAT może zostać mu naliczony tak jak i cło – jednakże w przypadku pośrednictwa opodatkowaniu przez Pana jako podatnika podlega tylko „usługa pośrednictwa”, czyli innymi słowy prowizja, którą Pan otrzyma.

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług) – kwotą stanowiącą przychód będzie dla Pana kwota otrzymana z tytułu usługi pośrednictwa jako jedyna kwota otrzymana, która jest należna.

 

W umowie z realnym, zagranicznym dostawcą należy zawrzeć zapis, że Panu przypadają odsetki bankowe od wszelkich środków wpłacanych na Pańskie konto z tytułu dostawy, której dokonać ma dostawca na rzecz nabywcy. Pozwoli to na uniknięcie niektórych problemów podatkowych – odsetki będą Pańskim przychodem.

 

Pańskie działanie najprawdopodobniej wypełni definicję działalności gospodarczej zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w podatku od towarów i usług.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl