Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dropshipping a rozliczenia z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.03.2011

Przeczytałem na Państwa stronie artykuł o dropshippingu

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego. Chciałbym spróbować takiej formy handlu, jednak nie wiem, jak powinienem się rozliczać z urzędem skarbowym? Wystarczy określić się jako pośrednik w zawarciu umowy i odprowadzać podatek od opłaty za pośredniczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W opisanym przykładzie – z punktu widzenia prawa cywilnego – nie jest Pan sprzedawcą, bowiem nie przysługuje Panu własność rzeczy, którą nabywa klient.

 

Z punktu widzenia prawa cywilnego (co nie jest przedmiotem Pańskiego pytania) trudno orzec, czy ma, czy nie ma w opisanej sytuacji zastosowania rozdział 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, pt. „Umowy zawierane na odległość”. Winien Pan zapoznać się z tym aktem prawnym.

 

Podatkowo mamy do czynienia z klasycznym pośrednictwem, które nim zostanie, jeśli klient zostanie poinformowany, że nie kupuje od Pana jakiegokolwiek towaru. Moim zdaniem, z podatkowego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjmował Pan płatności należne jakiejkolwiek innej firmie zewnętrznej i jej je przekazywał po potrąceniu swojej prowizji – płatności te będą należnościami za sprzedawany przez zagraniczną firmę towar, a w części będą należnością dla Pana z tytułu pośrednictwa w płatności i obsługi zamówienia.

 

Nie będzie takie działanie, moim zdaniem, dla Pana importem, bowiem Pan pośredniczyć będzie w płatnościach i zamówieniach; nie sprowadza Pan towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu – pomaga Pan towar nabyć od zagranicznego dostawcy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. VAT, podlega m.in. import – tu nabywca „zostaje sam” i podatek VAT może zostać mu naliczony tak jak i cło – jednakże w przypadku pośrednictwa opodatkowaniu przez Pana jako podatnika podlega tylko „usługa pośrednictwa”, czyli innymi słowy prowizja, którą Pan otrzyma.

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług) – kwotą stanowiącą przychód będzie dla Pana kwota otrzymana z tytułu usługi pośrednictwa jako jedyna kwota otrzymana, która jest należna.

 

W umowie z realnym, zagranicznym dostawcą należy zawrzeć zapis, że Panu przypadają odsetki bankowe od wszelkich środków wpłacanych na Pańskie konto z tytułu dostawy, której dokonać ma dostawca na rzecz nabywcy. Pozwoli to na uniknięcie niektórych problemów podatkowych – odsetki będą Pańskim przychodem.

 

Pańskie działanie najprawdopodobniej wypełni definicję działalności gospodarczej zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w podatku od towarów i usług.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - V =

»Podobne materiały

Import urządzeń podwójnego zastosowania

Otworzyłem działalność gospodarczą, chcę mieć możliwość importu towarów z krajów członkowskich Unii Europejskiej i z Chin. Problem polega na tym, że część towarów, które chcę importować, może być sklasyfikowana jako przedmioty podwójnego zastosowania, czyli z przeznaczeniem zarówno na rynek cywilny

 

Zamówienie amfetaminy przez przeglądarkę TOR

Jestem niekarany, mam 18 lat, uczę się w szkole średniej (dobrze). Kilka tygodni temu byłem w szpitalu po zażyciu amfetaminy. Amfetaminę zamówiłem przez przeglądarkę TOR i zapłaciłem za pomocą waluty Bitcoin (może nie da się tego udowodnić). Przesyłkę przechwycił urząd celny. Zamówiłem dla siebie (z

 

Rozliczenie deklaracji VAT- 7 do urzędu celno-skarbowego

Firma X zgłosiła zgłoszenie celne w miesiącu sierpień 2016. w oddziale celnym, gdzie VAT był zgłoszony zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. W miesiącu wrześniu 2016 w oddziale celnym firma X złożyła deklarację VAT-7 za miesiąc sierpień 2016, wykazując dane zgłoszenie celne, lecz z

 

Sprzedaż towarów zakupionych na eBay lub AliExpress

 Planuję założenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów zakupionych na zagranicznych portalach typu eBay czy AliExpress, a następnie sprzedaży przy użyciu własnego sklepu internetowego i Allegro. W związku z tym potrzebuję dokładnych informacji, jak legalnie sprowadzać t

 

Procedura importu tabaki z Brazylii

Chcę zacząć od nowego roku importować tabakę (tytoń – nie do palenia) z Brazylii. Jak taka procedura wygląda krok po kroku? Czy wszystkie sprawy związane z importem załatwia księgowa? Mam również gotowy sklep on-line do sprzedaży detalicznej w UE. Jaką formę działalności powinienem wybrać?

 

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »