.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystanie z drogi dojazdowej do działki

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 09.05.2008

Jestem właścicielem gruntu, do którego dojazd odbywa się drogą wydzieloną z dwóch działek prywatnych. Kilka lat temu, w wyniku ulewy owa droga została zniszczona. Krótko po tym zdarzeniu Urząd Gminy wyremontował ją kładąc asfalt. Niebawem będę się starał o pozwolenie na budowę, chciałbym więc dowiedzieć się jak formalnie uzyskać możliwość korzystania z drogi dojazdowej do działki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby uzyskać dostęp do drogi publicznej, konieczny do wydania decyzji o warunkach zabudowy Pana nieruchomości najlepiej będzie ustanowić na rzecz każdorazowego właściciela nieruchomości, której jest Pan właścicielem, służebność drogi koniecznej. Służebność taka może zostać ustanowiona na podstawie umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej, a właścicielami nieruchomości, przez które ma przebiegać ta droga.

 

W celu ustanowienia służebności drogi koniecznej powinien Pan porozumieć się z właścicielami nieruchomości, przez które przebiega asfaltowa droga. Oświadczenie o ustanowieniu na Pana rzecz służebności drogi koniecznej musi być złożone w formie aktu notarialnego. Służebność może być odpłatna lub nieodpłatna. Warunki wykonywania służebności ustalają właściciele działek, przez które przebiega droga oraz Pana jako właściciela nieruchomości na rzecz której ma zostać ustanowiona służebność.

 

Jeżeli właściciele działek nie wyrażą zgody na ustanowienie służebności pozostaje Panu droga sądowa. Może Pan żądać w sądzie ustanowienia służebności drogi koniecznej. Postępowanie w sprawie ustanowienia służebności drogi koniecznej toczy się w trybie postępowania nieprocesowego. W postępowaniu biorą udział wszyscy właściciele nieruchomości, przez które ma przebiegać droga.

 

Orzeczenie sądu o ustanowieniu służebności drogi koniecznej spowoduje, że będzie Pan miał dostęp do drogi publicznej, a tym samym uzyska Pan możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »