Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dręczenie dziecka przez matkę - jak pomóc dziecku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.05.2019

Mój obecny partner życiowy ma dwóch synów z poprzedniego nieformalnego związku. Widuje się z dziećmi dwa razy w miesiącu, na weekendy. Mój niepokój budzi stan starszego dziecka. Jest depresyjny, ustawicznie skupiony na raportowaniu matce wszystkiego, co dzieje się podczas jego pobytów u taty. Odkryliśmy ostatnio, że matka nęka go SMS-ami i dręczy psychicznie w różny sposób (nie fizyczny). Ich matka choruje na schizofrenię, mimo to sąd wyznaczył miejsce zamieszkania przy matce i zabezpieczył kontakty z ojcem. Jak możemy pomóc chłopcu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jeżeli od czasu ogłoszenia postanowienia o zabezpieczeniu nie minęło jeszcze 7 dni, Pani partner winien złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia o zabezpieczeniu celem ewentualnego jego zaskarżenia w terminie 7 dni od otrzymania odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem.

 

Po drugie, w chwili obecnej Pani partner winien przywiązywać dużą wagę do współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcą. O ile jest to, możliwe partner powinien regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie, kontaktować się z wychowawcą syna, pedagogiem szkolnym. Dobrze byłoby, by spotkał się także z psychologiem szkolnym syna, by porozmawiać o jego zachowaniu w szkole, zachowaniu matki, o ile psycholog czy nauczyciel uczący syna miał możliwość jej obserwacji.

 

Po trzecie proszę ustalić, czy Pani partner w toku postępowania o władzę rodzicielską składał wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego, bądź zespołu specjalistów sądowych na okoliczność ustalenia, które z rodziców ma lepszy wgląd w potrzeby małoletnich dzieci, czy któreś z rodziców w sposób niezgodny z dobrem dziecka próbuje wpływać na jego zachowanie względem drugiego z rodziców.

 

Po czwarte Pani partner w toku prowadzonego postępowania powinien próbować dążyć do wykazania, że matka dziecka swoim zachowaniem doprowadzi wcześniej, czy później u dziecka do powstania „syndromu oddzielania od opiekuna”. Konsekwencje obecnego zachowania małoletniego może opisywać koncepcja amerykańskiego psychiatry Gardnera jako „syndrom oddzielenia od opiekuna (ang. parental alienation syndrome-PAS). Konsekwencją dalszego trwania w obecnej sytuacji jest działanie przez małoletniego pod wpływem nacisków i manipulacji ze strony matki, która w chwili obecnej odgrywa podstawową rolę w jego wychowaniu. Powyższe sprzyja dążeniu do spełnienia oczekiwań „kochającej matki” i „chore” poczucie lojalności, a jednocześnie lęk przed utratą matki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Dręczenie dziecka przez matkę - jak pomóc dziecku?

 

Po piąte jeżeli partner może przedstawić jakichkolwiek świadków na okoliczność zachowania syna podczas jego obecności u niego, winien ich wskazać jak najszybciej, by na kolejnej rozprawie sąd mógł ich przesłuchać w sprawie.

 

Po szóste partner winien wystąpić do sądu, by ten zobowiązał matkę dzieci do wskazanie lekarza, u którego się leczy, celem uzyskania dokumentacji medycznej, a następnie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa na okoliczność, czy matka może zagrażać dzieciom.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zrzeczenie się ojcostwa

Od 20 lat nie żyję z byłą żoną, z którą mam rozwód. Nie utrzymujemy ze sobą kontaktów. Aby w przyszłości nie mieć niespodzianek w postaci jakichś spraw spadkowych, chciałbym wycofać się z usynowienia dziecka (jest już pełnoletnie) byłej żony i jej byłego męża. Jak mam się d

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu o

Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka (Niemca)

Mam pytanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Otóż mam 2-letnią córkę z Niemcem, nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy razem. Córka urodziła się i wychowuje w Polsce, ale ojciec również ją uznał i ma podwójne obywatelstwo. Ojciec jej nie odwiedza i nie łoży na jej utrzymani
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »