Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dręczenie dziecka przez matkę - jak pomóc dziecku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.05.2019

Mój obecny partner życiowy ma dwóch synów z poprzedniego nieformalnego związku. Widuje się z dziećmi dwa razy w miesiącu, na weekendy. Mój niepokój budzi stan starszego dziecka. Jest depresyjny, ustawicznie skupiony na raportowaniu matce wszystkiego, co dzieje się podczas jego pobytów u taty. Odkryliśmy ostatnio, że matka nęka go SMS-ami i dręczy psychicznie w różny sposób (nie fizyczny). Ich matka choruje na schizofrenię, mimo to sąd wyznaczył miejsce zamieszkania przy matce i zabezpieczył kontakty z ojcem. Jak możemy pomóc chłopcu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dręczenie dziecka przez matkę - jak pomóc dziecku?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jeżeli od czasu ogłoszenia postanowienia o zabezpieczeniu nie minęło jeszcze 7 dni, Pani partner winien złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia o zabezpieczeniu celem ewentualnego jego zaskarżenia w terminie 7 dni od otrzymania odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem.

 

Po drugie, w chwili obecnej Pani partner winien przywiązywać dużą wagę do współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcą. O ile jest to, możliwe partner powinien regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie, kontaktować się z wychowawcą syna, pedagogiem szkolnym. Dobrze byłoby, by spotkał się także z psychologiem szkolnym syna, by porozmawiać o jego zachowaniu w szkole, zachowaniu matki, o ile psycholog czy nauczyciel uczący syna miał możliwość jej obserwacji.

 

Po trzecie proszę ustalić, czy Pani partner w toku postępowania o władzę rodzicielską składał wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego, bądź zespołu specjalistów sądowych na okoliczność ustalenia, które z rodziców ma lepszy wgląd w potrzeby małoletnich dzieci, czy któreś z rodziców w sposób niezgodny z dobrem dziecka próbuje wpływać na jego zachowanie względem drugiego z rodziców.

 

Po czwarte Pani partner w toku prowadzonego postępowania powinien próbować dążyć do wykazania, że matka dziecka swoim zachowaniem doprowadzi wcześniej, czy później u dziecka do powstania „syndromu oddzielania od opiekuna”. Konsekwencje obecnego zachowania małoletniego może opisywać koncepcja amerykańskiego psychiatry Gardnera jako „syndrom oddzielenia od opiekuna (ang. parental alienation syndrome-PAS). Konsekwencją dalszego trwania w obecnej sytuacji jest działanie przez małoletniego pod wpływem nacisków i manipulacji ze strony matki, która w chwili obecnej odgrywa podstawową rolę w jego wychowaniu. Powyższe sprzyja dążeniu do spełnienia oczekiwań „kochającej matki” i „chore” poczucie lojalności, a jednocześnie lęk przed utratą matki.

 

Po piąte jeżeli partner może przedstawić jakichkolwiek świadków na okoliczność zachowania syna podczas jego obecności u niego, winien ich wskazać jak najszybciej, by na kolejnej rozprawie sąd mógł ich przesłuchać w sprawie.

 

Po szóste partner winien wystąpić do sądu, by ten zobowiązał matkę dzieci do wskazanie lekarza, u którego się leczy, celem uzyskania dokumentacji medycznej, a następnie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa na okoliczność, czy matka może zagrażać dzieciom.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 7 =

»Podobne materiały

Zrzeczenie się ojcostwa

Od 20 lat nie żyję z byłą żoną, z którą mam rozwód. Nie utrzymujemy ze sobą kontaktów. Aby w przyszłości nie mieć niespodzianek w postaci jakichś spraw spadkowych, chciałbym wycofać się z usynowienia dziecka (jest już pełnoletnie) byłej żony i jej byłego męża. Jak mam się do tego zabrać?

 

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie

 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka (Niemca)

Mam pytanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Otóż mam 2-letnią córkę z Niemcem, nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy razem. Córka urodziła się i wychowuje w Polsce, ale ojciec również ją uznał i ma podwójne obywatelstwo. Ojciec jej nie odwiedza i nie łoży na jej utrzymanie. Do tego wydzwania

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »