Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dożywotnia służebność mieszkania

Dożywotnia służebność mieszkania ma na celu przeniesienie własności lokalu na nabywcę, jak i zobowiązaniu się do zapewnienia zbywcy owej nieruchomości (dożywotniego mieszkania oraz utrzymania).

 Mojego krewnego obowiązuje dożywotnia służebność mieszkania w lokalu, którego jestem właścicielem. Lokator jednak od roku przebywa w hospicjum, gdyż jest nieuleczalnie chory i prawdopodobnie wkrótce umrze. Co mogę zrobić, by w pełni korzystać z mieszkania jeśli dożywotnia służebność mieszkania należy do niego?

Z opisu wnioskuję, iż lokator ma ustanowioną służebność dotyczącą dożywotniego prawa do zamieszkiwania w lokalu (dożywotnia służebność mieszkania).

Zgodnie z art. 299 Kodeksu cywilnego „służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego”.

Cel i funkcja służebności osobistych decydują o tym, że mają one postać prawa związanego ściśle z osobą uprawnionego i ograniczonego czasem jego życia. Ograniczenie to ma charakter bezwzględny, co oznacza, że nie może być uchylone lub zmienione wolą stron. O czasie trwania służebności osobistej decyduje wprawdzie wola stron, ale czas życia uprawnionego jest barierą nieprzekraczalną.

Z kolei art. 297 Kodeksu cywilnego określa, że „do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów rozdziału niniejszego”.

Ustanie służebności następuje wskutek jej niewykonywania przez 10 lat (art. 293 Kodeksu cywilnego). W przypadku służebności czynnej będzie to oznaczać brak korzystania z nieruchomości sąsiedniej, w przypadku zaś służebności biernych za niewykonywanie uważa się istnienie na nieruchomości czynnej stanu sprzecznego z treścią służebności (np. budynku zasłaniającego światło). Należy jednak wskazać, iż niewykonywanie przez 10 lat służebności najczęściej świadczyć będzie o tym, że utraciła ona dla uprawnionego wszelkie znaczenie. W konsekwencji właściciel nieruchomości obciążonej może wówczas wystąpić o zniesienie takiej służebności na podstawie art. 295 Kodeksu cywilnego.

Ustanie służebności może być też konsekwencją zniesienia służebności na żądanie właściciela nieruchomości obciążonej:

  1. Za wynagrodzeniem, jeśli służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa wskutek zmiany stosunków, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości. Zmiana stosunków musi mieć charakter obiektywny i to ona właśnie ma spowodować szczególną uciążliwość służebności (art. 294 Kodeksu cywilnego).
  2. Bez wynagrodzenia, jeśli służebność utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie – art. 295 Kodeksu cywilnego.


(...) Służebność wygasa także wskutek działania zasady rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (czyli nabycia nieruchomości obciążonej w zaufaniu do treści księgi wieczystej, w której nie została wpisana obciążająca nieruchomość służebność) oraz upływu terminu, na jaki została ustanowiona.

Ponadto, jeżeli służebność jest służebnością osobistą, ustaje ona także w razie śmierci uprawnionego.

Sprawy o zmianę treści lub sposobu wykonywania służebności, jej wygaśnięcie i zniesienie należą zawsze do postępowania procesowego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Chcę kupić mieszkanie (za połowę ceny rynkowej) od starszego małżeństwa z prawem dożywocia. Zależy mi na tym, żeby dożywotnia służebność mieszkania mi przysługiwała. Słyszałem, że takiej rodzinie trzeba zapewnić opiekę i utrzymanie do końca ich dni. Czy mogę zagwarantować dożywotnie korzystanie z lokalu jego obecnym właścicielom, ale bez dodatkowych kosztów? Co zrobić żeby nie wiązać się finansowo z ludźmi, od których kupię mieszkanie?

Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić dożywotnie utrzymanie. „Powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym” (art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego).

„Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że strony umowy dożywocia mogą swobodnie kształtować treść obowiązków nakładanych na nabywcę nieruchomości w związku z umową dożywocia. W umowie dożywocia strony same określają, co należy rozumieć pod pojęciem dożywotniego utrzymania. Dopiero w braku postanowień umownych wchodzą obowiązki określone w art. 908 Kodeksu cywilnego.

Należy pamiętać, że przedmiotem umowy o dożywocie nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości, która należy do spółdzielni. Innym niż umowa dożywocia sposobem nabycia nieruchomości wraz z zapewnieniem zbywcom prawa zamieszkiwania w zbywanym mieszkaniu jest umowa sprzedaży z zastrzeżeniem zbywcom osobistej służebności mieszkania lub z zapewnieniem zbywcom prawa dożywotniego użytkowania mieszkania. W takim przypadku osoby, które zbywają mieszkanie mają zagwarantowane prawo dożywotniego zamieszkiwania w nim, natomiast na nabywcy nieruchomości nie ciąży obowiązek zapewnienia zbywcom utrzymania jak w przypadku zawarcia umowy dożywocia.    Przeczytaj pełną treść

 

 Jestem właścicielką mieszkania, w którym sama nie mieszkam, ale dożywotnia służebność mieszkania należy do mojej mamy. Od dwóch lat opiekuje się nią tam mój bratanek, który nie jest w mieszkaniu zameldowany. Czy w razie śmierci mojej mamy bratanek miałby prawo rościć sobie prawo do mojego mieszkania, używając argumentu opieki nad moją mamą (jego babcią) przez te lata, kiedy się nią zajmował?

Z tego, że bratanek zamieszkuje w Pani mieszkaniu i sprawuje opiekę nad Pani mamą, a jego babcią, nie wynika żadne prawo bratanka do mieszkania.

Mieszkanie jest Pani własnością i pozostanie nią po śmierci Pani mamy, a babci bratanka. Przepisy prawa nie przewidują nabycia własności na podstawie sprawowania opieki nad kimkolwiek.

Jeżeli Pani mama zamieszkuje w mieszkaniu na podstawie dożywotniej służebności mieszkania czy też dożywotniego prawa użytkowania mieszkania, to prawa te w chwili śmierci Pani mamy nie przejdą automatycznie na Pani bratanka. Są to bowiem prawa osobiste, które wygasają z chwilą śmierci osoby, na rzecz której zostały ustanowione.

Pani bratanek nie ma też szans, aby ewentualnie stać się właścicielem mieszkania przez zasiedzenie – nie jest on posiadaczem samoistnym mieszkania. Jest tylko i wyłącznie użytkownikiem tego mieszkania (rozumiem, że za Pani zgodą).
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Czy z darowizny zapłacę zachowki? - dożywotnia służebność mieszkania
Kilka lat temu babcia w zamian za opiekę i służebność mieszkania podarowała mi mieszkanie w formie darowizny. Akt ten nosi nazwę „Umowa darowizny”. Babcia „daruje wnuczce mieszkanie z poleceniem ustanowienia dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania i opieki w razie choroby”, dokonano w księdze wieczystej wpisu własności nieruchomości na rzecz wnuczki. W tym roku babcia zmarła, nie pozostawiając testamentu ani innych dóbr. Rodzina domaga się zachowku. Otrzymałam postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po 1/4 na każde dziecko (jest ich czworo). Czy będę musiała dzieciom babci zapłacić zachowek?

Roczna wartość służebności osobistej dla nieruchomości
Co oznacza roczna wartość służebności np. 2350 zł w dożywotniej służebności osobistej dla nieruchomości lokalowej? Czym jest natomiast dożywotnia służebność mieszkania?

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?
Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja ustanowiona została dożywotnia służebność osobista (bezpłatne korzystanie z domu), z której nie będzie jednak korzystał, bo mieszka na stałe w domu pomocy społecznej. W związku ze służebnością nałożono jednak na niego kwotę 9000 zł, której nie jest w stanie opłacić. Czy i jak można znieść tę służebność? Czy dożywotnia służebność mieszkania jest tym samym co osobista?

Dożywotnia służebność mieszkania, a osobista
Mój syn odziedziczył gospodarstwo rolne wraz z budynkiem mieszkalnym po swoim ojcu, który zmarł w 2008 r. W akcie notarialnym zmarły wprowadził zapis, że ustanawia na rzecz swojej matki dożywotnią służebność osobistą – prawo do korzystania z części domu. Po śmierci syna jego matka jednak wyprowadziła się do córki, do innej miejscowości. Okazało się, że ta córka jest zameldowana w odziedziczonym domu na wsi. Czy ma prawo tam mieszkać? Czy możemy z synem żądać ewentualnych dopłat do czynszu?

Wybrane opinie naszych klientów:

Najlepsze z waszego serwisu jest ta opcja z pytaniem dodatkowym, ponieważ mi akurat najbardziej szczegółowe pytania przyszły do głowy po zadaniu pytania ogólnego. Pytaniem ogólnym chciałam zorientować się jaka jest moja sytuacja, a pytania szczegółowe pozwoliły mi uzyskać odpowiedzi na dręczące mnie zagadnienia.

Dziękuję za odp.

Monika

Porada napisana bardzo profesjonalnie, termin realizacji super expres, obsługa i zaangażowanie ponad normę. Polecam korzystanie z serwisu eporady24.

Piotr

Pierwszy raz korzystałem z porad prawnych w serwisie eporady24 i powiem tak: profesorzy w tym, co robią. Podziękowanie szczególnie dla Pana Tomasza Krupińskiego!

Darek

Superserwis!!! Polecam. Bardzo szybka reakcja, i to na piśmie. Gorąco polecam.

Piotr

Dzień dobry, bardzo dziękuję za poradę, która – sądzę – poskutkowała pozytywnie, ponieważ właśnie dzisiaj dostałam odpowiedź z sądu, gdzie w pkt 1 jest napisane: „Sąd Rejonowy postanawia stwierdzić skuteczne wniesienie sprzeciwu i utratę mocy nakazu zapłaty w całości”. Jeszcze raz dziękuję za szybką i konkretną poradę prawną.

Małgorzata

5 na 5, a może nawet 6 na 5! Panie Łukaszu, serdecznie dziękuje za Pana wyczerpujące odpowiedzi. Szczerze, w ramach usługi która świadczycie Państwo dostałem dużo więcej niż oczekiwałem. Polecam Państwu a sam tu na pewno wrócę.

Michał

W skrócie: szybko, sprawnie i na temat, i jeszcze do tego miło :)

Z pozdrowieniami,

Aleksandra

Dziękuję za odpowiedź, była ona wyczerpująca, prawnik - zanim udzielił odpowiedzi - upewnił się co do faktycznego stanu prawnego sytuacji. Odpowiedź uzasadnił przytaczając cytaty z ustawodawstwa oraz podając analogiczny do mojej sytuacji przykład. Jestem zadowolona z usługi.

Joanna

Fachowa i rzetelna informacja. Tak piszą wszyscy i to jest prawda. Ja chcę dodać cos więcej: ZAUFANIE – dotyczy to obu stron. Wysyłając nasze pieniądze, ufamy, że otrzymamy informację. Otrzymujemy ją, wysyłając tylko kopię lub zdjęcie „papierka” potwierdzającego wpłatę. Spróbujcie to zrobić, kupując bilet lotniczy!

Pozdrawiam i życzę wielu klientów,

Mariola

Super porada... Precyzyjna odpowiedź mimo nieprecyzyjnych moich pytań. Polecam ten portal, szczególnie Pana Aleksandra.

Tomasz

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »