Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doznanie urazu podczas wysiadania z wyciągu krzesełkowego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.08.2018

Mam 67 lat. Miesiąc temu przy wysiadaniu z wyciągu krzesełkowego doznałam urazu – uszkodziłam kolano. Wyciąg jechał za szybko, pracownik powinien go zwolnić. Przewieziono mnie do szpitala, gdzie spędziłam 3 tygodnie. Niestety noga nie będzie już zupełnie sprawna nigdy. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie od właściciela wyciągu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Doznanie urazu podczas wysiadania z wyciągu krzesełkowego

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności zasadne byłoby zapoznanie się z regulaminem korzystania z wyciągu, a także ustalenie, czy ratownik GOPR-u, który udzielał Pani pierwszej pomocy, sporządził z akcji raport. Konieczne byłoby zatem także dotarcie do tegoż raportu, celem ustalenia jego treści. Mniemam, że w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego znajduje się wskazanie co do przyczyn wypadku i miejsca wypadku.

 

Zasadne jest zatem powołanie się na treść art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W tym miejscu wyraźnie podkreślić należy, iż przesłanki z art. 415, a w szczególności wykazanie winy, pracownika obsługującego wyciąg będą bardzo trudne, ale nie niemożliwe do wykazania.

 

W opisanej przez Panią sytuacji mamy do czynienia ze szkodą majątkową bezpośrednią. Zgodnie z art. 361 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

 

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż „do przesłanek odpowiedzialności deliktowej należą: zdarzenie, z którym system prawny wiąże odpowiedzialność na określonej zasadzie, oraz szkoda i związek przyczynowy między owym zdarzeniem a szkodą” (A. Olejniczak, Komentarz do art. 415 Kodeksu cywilnego, 01.05.2014).

 

Obawiam się, że w przedmiotowej sprawie, nawet wytaczając sprawę o zapłatę, można spotkać się z twierdzeniem, jakoby Pani działała w zaistniałej sytuacji na tzw. własne ryzyko. Na powyższe wskazuje się bardzo często w literaturze przedmiotu. Obok zgody podmiotu na naruszenie jego dóbr, za okoliczność wyłączającą bezprawność uważa się podobną sytuację, jaką jest działanie na własne ryzyko. Również w tym przypadku korzystanie przez poszkodowanego z przysługującej mu autonomii uchyla bezprawność czynu. Uznaje się, że poszkodowany nie powinien mieć możliwości domagania się kompensaty uszczerbków doznanych wskutek zdarzeń, z jakich zaistnieniem powinien był się liczyć, gdy z własnej woli i świadomie narażał się na niebezpieczeństwo [por. W. Dubis (w:) E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz, 2013, art. 415, nb 22; B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, Odpowiedzialność cywilna prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody (art. 435 k.c.), Warszawa 1967, s. 143; P. Machnikowski (w:) System prawa prywatnego, t. 6, s. 421–423; A. Szpunar, O działaniu na własne ryzyko, NP 1978, nr 6, s. 863].

 

Zachodzi zatem pytanie, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze związkiem przyczynowym pomiędzy szkodą a brakiem dbałości ze strony pracownika obsługującego wyciąg jako zdarzeniem, które taką szkodę wywołało.

 

Nie bez znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy są także niepisane zasady, na które powołuje się Pani, tj. m.in. konieczność zwolnienia wyciągu w sytuacji, kiedy korzysta z niego osoba starsza. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2003 r., sygn. akt IV CK 32/2002, „na gruncie prawa cywilnego winę można przypisać podmiotowi prawa, kiedy istnieją podstawy do negatywnej oceny jego zachowania z punktu widzenia zarówno obiektywnego, jak i subiektywnego (tzw. zarzucalność postępowania)”. Na powyższe konieczne byłoby przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków, którzy potwierdzą Pani ustalenia.

 

Mając na uwadze powyższe, zasadne jest zastanowienie się, czy Pani dysponuje dowodami, z których dałoby się wywodzić, że winę za zdarzenie ponosi pracownik zatrudniony przy obsłudze wyciągu krzesełkowego. W odpowiedzi na powyższe pytanie decydujące znaczenie będzie miała treść regulaminu korzystania ze stoku i wyciągu, a także treść notatki ratownika GOPR-u z akacji. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, sądy bardzo często uznają za wiarygodny opis zdarzenia dokonany przez ratownika, podnosząc przy tym, iż nie jest on bezpośrednio zainteresowany rozstrzygnięciem z korzyścią dla danej ze stron.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus sześć =

»Podobne materiały

Nałóg hazardu

Mój mąż pracuje na stacji benzynowej od czterech lat. Mniej więcej dwa lata temu zostały tam wstawione maszyny hazardowe. Mąż zaczął sobie „pogrywać”. Niestety popadł w nałóg – jest teraz uzależniony od hazardu i ma ogromne długi. Czy można domagać się odszkodowan

Roszczenie poszkodowanego o odsetki mimo zapłaty odszkodowania przez sprawcę

W 2007 r. zostałem skazany przez sąd karny na tzw. celowe wprowadzenie w błąd dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Miałem m.in. naprawić szkodę, zapłacić grzywnę i zwrócić koszty sądowe poszkodowanemu, co uczyniłem. Niedawno poszkodowany zwrócił się do mnie o zapłatę odsetek u

Odszkodowanie z polisy AC, gdy pojazd nie był w ruchu w trakcie wypadku

Przy wyładunku materiałów na placu naczepa po podniesieniu w górę wywróciła się. Jest praktycznie całkowicie zniszczona, nie nadaje się do naprawy. Miałem opłacone ubezpieczenie AC w ZUS. Czy przysługuje odszkodowanie z tej polisy, jeżeli naczepa nie była w ruchu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »