Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dowody na przeprowadzenia zdalnego szkolenia

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.04.2010

Nasza firma przeprowadza szkolenia nauczycieli przez telefon lub internet. W przedmiocie działalności mamy umieszczony nr klasyfikacji 80.42.B. Tematy szkoleń zawsze związane są z wydawanymi przez nas tytułami zestawów edukacyjnych, które w ramach szkoleń przekazujemy nieodpłatnie naszym klientom (szkołom lub przedszkolom) drogą pocztową. Za takie szkolenie wystawiamy fakturę VAT ze stawką ZW. Czy takie działanie związane ze sprzedażą szkoleń jest zgodne z prawem podatkowym i ustawą o VAT? Jakie dowody z przeprowadzonych zdalnie szkoleń powinniśmy posiadać w razie kontroli podatkowej czy skarbowej (zamówienie, zlecenie, zaświadczenie, faktura, przebieg szkolenia, program)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Moim zdaniem słusznie korzystają Państwo ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 7 załącznika nr 4 – Usługi w zakresie edukacji, grupowane jako ex 80, korzystają ze zwolnienia.

 

Udokumentowane winny być fakturą, która dokumentuje świadczenie usługi zwolnionej od podatku. Faktura ta powinna zawierać tylko jedną pozycję – cenę za szkolenie bez wyszczególnienia przekazywanych materiałów szkoleniowych, gdyż są one elementem szkolenia wkalkulowanym w cenę. Odpowiedź na pytanie, czy takie działanie związane ze sprzedażą szkoleń jest zgodne z prawem podatkowym i ustawą o VAT, jest jak najbardziej pozytywna.

 

Do rozważenia pozostaje kwestia dokumentacji – najważniejsza jest faktura. Oprócz faktury posiadać należy dokumenty, na których podstawie wykonuje się zlecenie, z dokumentu takiego winno wynikać, jaki jest zakres szkolenia i jego program. Obowiązki te nie wynikają bezpośrednio z ustawy, lecz z praktyki, gdyż są to kwestie, na które organy podatkowe zwracają szczególną uwagę.

 

Nawet w wyroku z dnia 18 sierpnia 2004 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt FSK 359/04) nie wskazuje, by istniał ugruntowany system dokumentacji szkoleń i dopuszcza każdy rodzaj dowodu potwierdzający, że szkolenie miało miejsce.

 

Sam problem stawki podatku analizował m.in. Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku w piśmie (sygn. akt PP/443-25/05) dotyczącym świadczenia usług zaklasyfikowanych do PKWiU 80.42 polegających na prowadzeniu szkoleń – pozwolę sobie zacytować pismo w całości (źródło: www.mofnet.gov.pl):


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Pytanie podatnika

 

Czy dla wykonywania usług szkoleniowych podatnik ma prawo zastosować zwolnienie z VAT powołując się na załącznik nr 4 do ustawy o VAT, gdzie usługi edukacyjne (a więc i mieszczące się w tym zakresie usługi szkoleniowe - nr 80.42 PKWiU) są zwolnione z podatku VAT?

 

Postanowienie

 

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 5 lutego 2005 r. (wpływ do Urzędu 17 lutego 2005 r,), uzupełnionego pismem z dnia 21 marca 2005 r. (wpływ do Urzędu 23 marca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług szkoleniowych

 

stwierdzam, że:

 

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

 

Uzasadnienie

 

Stan faktyczny:

 

Przedmiotem działalności Pytającego jest m.in. doradztwo i konsulting w obrocie krajowym, a także międzynarodowym, jak również szkolenia z zakresu prowadzenia, organizacji i kontroli obrotu towarowego.

 

Usługi szkoleniowe są przygotowywane i przeprowadzane na zamówienie klienta. Klientami są firmy, a słuchaczami najczęściej pracownicy firm. Program, zakres i stopień zaawansowania przeprowadzanych szkoleń jest każdorazowo dokładnie uzgadniany z konkretnym zleceniodawcą – zgłaszającym zapotrzebowanie na szkolenie, które podatnik proponuje.

 

W zakresie realizacji szkolenia mieści się zarówno przygotowanie wykładu, materiałów pomocniczych dla słuchaczy, jak i samo przeprowadzenie szkolenia. Wykłady i seminaria odbywają się w miejscu wskazanym przez klienta. Każde ze szkoleń zakończone jest sprawdzianem nabytej wiedzy i umiejętności. Na dowód uczestnictwa każdy ze słuchaczy otrzymuje stosowne zaświadczenie.

 

Wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi te są sklasyfikowane pod symbolem 80.42.

 

Pytanie:

 

Czy dla opisanych powyżej – usług szkoleniowych podatnik ma prawo zastosować zwolnienie z VAT powołując się na załącznik nr 4 do ustawy o VAT, gdzie usługi edukacyjne (a więc i mieszczące się w tym zakresie usługi szkoleniowe - nr 80.42 PKWiU) są zwolnione z podatku VAT?

 

Stanowisko podatnika:

 

Zdaniem podatnika, wykonywane przez niego usługi szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT.

 

Ocena prawna:

 

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

 

Pod poz. 7 w/w załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji PKWiU ex 80. Do powyższego ugrupowania należy podkategoria PKWiU 80.42 »Usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane«.

 

Przy symbolu PKWiU 80 dodano znaczek «ex» oznaczający (według objaśnień do pozostałych załączników do ustawy), że dana pozycja załącznika odnosi się wyłącznie do usług z danego grupowania. W związku z tym, iż w grupowaniu PKWiU 80 mieszczą się wyłącznie usługi w zakresie kształcenia, trudno byłoby wyodrębnić z nich usługi, które byłyby wyłączone ze zwolnienia od podatku, tym bardziej, że ustawodawca nie wyszczególnił w poz. 7 załącznika żadnych usług, dla których omawiane zwolnienie nie miałoby zastosowania.

 

Stwierdzić zatem należy, iż świadczenie usług zaklasyfikowanych do PKWiU 80.42 polegających na prowadzeniu szkoleń, są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

 

Jednocześnie jednak należy podkreślić, że określenie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla wykonywanych przez podatnika usług, winno być poprzedzone zakwalifikowaniem usługi do właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Odpowiedzialność za właściwe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku. W przypadku wątpliwości do jakiego grupowania statystycznego należy zaliczyć świadczone usługi można zwrócić się do kompetentnego organu statystyki publicznej, tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, celem uzyskania wiążącej opinii w tej sprawie”.

 

 

Reasumując, jeżeli gromadzicie Państwo „zamówienia, zlecenia, zaświadczenia, faktury, przebiegi szkoleń, programy” (lub część z tych dokumentów), moim zdaniem są to wystarczające dokumenty, by w razie wątpliwości wykazać, że szkolenie się odbyło. Firmy prowadzące szkolenia zbierają jeszcze listy obecności a firmy prowadzące szkolenia on-line czasem zbierają od uczestników oświadczenia, że wzięli udział w szkoleniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zdalne zatrudnienie

Jestem Polakiem, ale mieszkam w Niemczech i tu mam stałą pracę. Obecnie mam możliwość pracować dla mojej firmy, ale w Polsce, w moim miejscu zamieszkania (telepraca). Czy takie zdalne zatrudnienie może wciąż odbywać się na podstawie umowy o pracę? Jeśli tak, co z ZUS-em i podatkami? Co zrobić, jeśli niemieckie organy będą chciały automatycznie ściągać część moich zarobków? Czy mógłbym może założyć swoją działalność i tak współpracować z pracodawcą? I ostatnie pytanie – czy mogę otrzymywać pensję w euro?

Podatek VAT od wynajmowanego auta

Moje pytania dotyczą podatku VAT od wynajmowanego auta. Mam zamiar wynająć auto osobowe na firmę, czy mogę odliczać cały podatek VAT? Czy faktura to koszt? Czy VAT od paliwa też mogę odliczać?

Usługi na rzecz Lasów Państwowych

Wykonuję usługi na rzecz Lasów Państwowym. Mam problem z prawidłową stawką VAT. Niby powinienem wstawić 8%, ale zamawiający w opisie napisał tak: utrzymanie obiektów turystycznych: oczyszczanie powierzchni z gałęzi, usuwanie krzewów, zbierania śmieci, koszenie trawy, naprawa ogrodzeń, urządzeń). Czy dać 8% czy 23%?

Czy komornik może wystawić fakturę VAT?

Nabyłem nieruchomość gruntową zabudowaną w drodze licytacji komorniczej. Czekam teraz na prawomocne postanowienie sądu o przesądzeniu własności. Dłużnik, który został zlicytowany, przed licytacją złożył oświadczenie u komornika, iż jest czynnym płatnikiem podatku VAT, ponadto ja w imieniu podatnika złożyłem takie samo oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym, także przed licytacją. Czy komornik może/powinien wystawić fakturę VAT? Jaka jest stawka podatku, czy 23%? Kiedy może to zrobić?

Jak obniżyć VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej?

Jak mogę obniżyć stawkę VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej? Do tej pory z niewiedzy wystawiałem fakturę VAT za szkolenie ze stawką VAT 23%. Tymczasem przy sprzedaży produktów z 8% uważam, że szkolenie do nich powinno mieć też stawkę 8%. Proszę również o informację, w jakich przypadkach można zwolnić usługę szkoleniową z podatku VAT.

Badania genetycznego kleszczy a rozliczenie VAT

Prowadzę malutką firmę, która świadczy usługi z zakresu badania genetycznego kleszczy. Usługa służy wykrywaniu materiału genetycznego mikroorganizmów chorobotwórczych w ciele kleszcza, co pozwala na wykluczenie zachorowania na dany patogen. W swej istocie jest więc to badanie służące zachowaniu zdrowia. Spółka, która prowadzi działalność w tym zakresie, jest obecnie na zwolnieniu podmiotowym z VAT. Pytanie dotyczy zatem momentu przekroczenia limitu tego zwolnienia. Proszę o wyjaśnienie możliwości przejścia na stawkę 0% VAT w naszym przypadku, biorąc pod uwagę, że: nie jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym, nie posiadamy statusu laboratorium diagnostycznego i nie mamy warunków lokalowych, które umożliwiałyby uzyskanie takiego statusu, opisane badanie służy według nas zachowaniu zdrowia, jest przeprowadzane przez uprawnionego diagnostę laboratoryjnego. Proszę o podpowiedzenie wszystkich możliwych dróg, które w naszym przypadku mogłyby prowadzić do skutecznego przejścia na 0% VAT.

Prowadzenie kilometrówki przy wynajmie samochodów i zgłoszenie do US

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (podatek liniowy). Głównym przedmiotem działalności są usługi budowlane oraz wynajem sprzętu budowlanego i samochodów. Kupiłam poprzez leasing finansowy samochód osobowy. Będzie służył do prowadzenia działalności oraz będzie wynajmowany. Czy mam prawo do odliczania całego VAT-u i czy muszę go zgłaszać do US (VAT-26) i prowadzić od niego kilometrówkę, kiedy mam wpis w PKD o wynajmie samochodów? Drugie pytanie jest podobne, tylko dotyczy samochodu specjalnego kamper (też leasing finansowy). Czy gdy prowadzę usługi wynajmu, to muszę prowadzić kilometrówkę, czy muszę zgłaszać do US i co z VAT-em? Dodatkowo chce rozszerzyć działalność o usługi noclegowe pracownicze. Kupiłam w tym roku nieruchomość (budynek z 2008 roku) i chcę go dostosować pod te usługi. Kupiłam go wspólnie z mężem (akt notarialny – prywatnie, nie „na firmę”, bez VAT-u). Czy mogę go wprowadzić do firmy i amortyzować? Jeśli tak, to w jakiej stawce? Czy obowiązuje tu stawka 10% rocznie dla budynków używanych (powyżej 5 lat)? Czy elementy wyposażenia (łóżka, pościele, AGD, RTV itp.) mogę wrzucić w koszty działalności? Czy jeśli będę chciała go sprzedać po okresie 5 lat, to nie będzie zachodził podatek? Czy będę go musiała sprzedawać z VAT-em?

Rozliczenie VAT-u przy zakupie kotłowni

Zamierzam kupić dwie oddzielne kotłownie, które obecnie dzierżawię i użytkuję w swojej działalności gospodarczej. W skład kotłowni wchodzi budynek kotłowni, kotły i urządzenia kotłowni, zewnętrzna sieć ciepłownicza. Sprzedający jest firmą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą – jest podatnikiem VAT-u, ja, tj. kupujący, też prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT-u. Sprzedający twierdzi, że ta sprzedaż jest na fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT 23%. Ja VAT naliczony z tej faktury odliczam od swojego VAT u należnego i jest wszystko w porządku? Jakie będą skutki, gdy kontrola skarbowa u mnie stwierdzi, że jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa i że ta sprzedaż nie powinna być opodatkowana VAT-em i nie miałem prawa go odliczyć, chociaż ten VAT zapłaciłem sprzedającemu, a sprzedający odprowadził go do urzędu skarbowego w swoim rozliczeni VAT-u?
Czy sprzedający ma prawo i obowiązek złożyć korektę do urzędu skarbowego, odzyskać od urzędu skarbowego niezasadnie naliczony i wpłacony VAT i mi go zwrócić? Jak przed taką sytuację się zabezpieczyć, aby sprzedający prawidłowo ocenił, czy sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa i ta transakcja nie podlega podatkowi VAT lub odwrotnie?

Faktura na udzielenie licencji a podatek VAT

Jakie faktury powinniśmy wystawiać na udzielenie licencji na wydawanie czasopisma w języku rosyjskim i ukraińskim dla kontrahenta rosyjskiego?

Umowa barterowa a rozliczenie VAT

Zastanawiam się nad otwarciem sklepu z kosmetykami jak najniższym kosztem. Prowadzę od lat bloga na temat pielęgnacji włosów. Mogłabym zaproponować markom kosmetyków publikację na blogu w zamian za barter o wartości 1–2 tys. zł. Wiem, że należy sporządzić umowę barterową i potraktować kosmetyki jako dochód. Ale jakby to wyglądało w kwestii rozliczeń? Jaki VAT? Poza tym chciałabym później te kosmetyki odsprzedawać, czy trzeba na nie nałożyć ponownie VAT i ponownie od nich zapłacić podatek dochodowy?

Sprzedaż lokalu bez wystawienia faktury VAT

Jestem właścicielem lokalu niemieszkalnego. Lokal ten nabyłam aktem notarialnym w 2014 r. Nie płaciłam podatku VAT podczas zakupu tego lokalu. Obecnie chcę lokal też sprzedać. Jestem osobą fizyczną płacącą VAT z powodu najmu tego lokalu Czy mogę ten lokal sprzedać bez wystawiania faktury VAT, tylko aktem notarialnym? I czy muszę płacić jakieś podatki? Czy powinnam zawiadomić urząd skarbowy o tym fakcie?

Konsultacje psychologiczne a zwolnienie z VAT

Prowadzę działalność świadczącą usługi terapeutyczne i konsultacje psychologiczne. Czy te usługi są zwolnione z VAT? Usługi zgłoszone są z kodami PKD 86.90.E, 72.20.Z, 85.60.Z, 74.90Z. Czy jest to prawidłowe?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »