Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dowód zapłaty w postaci faktury a zaległość klienta

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 22.09.2011

Niecałe cztery lata temu, gdy prowadziłem działalność gospodarczą, wystawiłem fakturę VAT z zapisem „zapłacono gotówką”, jednak kontrahent miał mi dopłacić 5 tys. zł, czego nie zrobił do dzisiaj. Unika kontaktu, a ja nie wiem, jak odzyskać te pieniądze. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bardzo współczuję z powodu sytuacji, w jakiej się Pan znalazł, ale faktura VAT jest dokumentem księgowym dokumentującym fakt dokonania sprzedaży oraz także sposób zapłaty – w tym miejscu może pojawić się zapis „zapłacono gotówką”, „zapłacono przelewem” lub „przelew” – w zależności od tego, czy klient zapłacił od razu, czy też nie.

 

W sytuacji, gdy faktura nie została zapłacona, normalnym postępowaniem jest skierowanie pozwu do sądu o wydanie nakazu zapłaty wobec klienta, czyli tak naprawdę dla przedsiębiorcy najistotniejsza na fakturze jest informacja, czy kwota została zapłacona, czy też nie. Jeżeli na fakturze znajdzie się zapis „zapłacono przelewem” lub „zapłacono gotówką”, to żaden sąd nie wyda nakazu zapłaty tej faktury.

 

By dochodzić tej niezapłaconej kwoty pozostaje Panu tylko droga sądowa – zwykłe postępowanie cywilne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli na fakturze jest podpis Pana lub Pańskiego pracownika, zaświadczający, że faktura została opłacona, to będzie Pan musiał obalić dowód z dokumentu, jakim jest faktura, dowodząc, że w rzeczywistości tak nie było. W sądzie faktura będzie stanowiła dowód przemawiający na Pańską niekorzyść. Możliwe jest powołanie świadków na okoliczność braku zapłaty. Na Pańską korzyść świadczyłoby np. to, że napis „zapłacono gotówką” nie był opatrzony pieczątką i popisem wystawiającego fakturę.

 

Rozumiem, że nie prowadził Pan pełnej księgowości, z której by wynikało, że gotówka ta faktycznie do kasy nie wpłynęła.

 

Na Pańską niekorzyść świadczy również fakt, że nie dochodził Pan tego roszczenia przez cztery lata, a doświadczenie życiowe wskazuje, że w razie braku zapłaty przy prowadzonej działalności (przecież powstał obowiązek podatkowy z chwilą jej wystawienia) roszczeń takich dochodzi się znacznie szybciej, a nie po paru latach. Proszę nie myśleć, że nie jestem po Pańskiej stronie, ale tego typu argumenty na pewno zastosowałby Pański przeciwnik w trakcie procesu i trzeba być ich świadomym.

 

Jeżeli dysponuje Pan dowodami świadczącymi, że pieniądze te faktycznie w wysokości widniejącej na fakturze nie zostały zapłacone, może Pan wysłać wezwanie do zapłaty listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru do tej osoby, przedstawiając dokładnie dowody na okoliczność braku zapłaty.

 

Uczulam jednak, że w razie braku dowodów na ten fakt, może się Pan narazić na zarzut próby wyłudzenia, gdyż Pański kontrahent dysponuje dokumentem stwierdzającym fakt zapłaty całości sumy.

 

Bardzo mi przykro, zapewne jest Pan rozczarowany, ale w tym przypadku jest problem dowodowy – dokument przeciwko Pańskiemu słowu. Jeżeli dysponuje Pan innymi dowodami, na podstawie których można by stwierdzić, że faktura ta nie została w całości zapłacona, wtedy mógłby Pan wygrać tę sprawę w sądzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus IX =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »