Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dowód zapłaty w postaci faktury a zaległość klienta

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 22.09.2011

Niecałe cztery lata temu, gdy prowadziłem działalność gospodarczą, wystawiłem fakturę VAT z zapisem „zapłacono gotówką”, jednak kontrahent miał mi dopłacić 5 tys. zł, czego nie zrobił do dzisiaj. Unika kontaktu, a ja nie wiem, jak odzyskać te pieniądze. Co mogę zrobić?

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Bardzo współczuję z powodu sytuacji, w jakiej się Pan znalazł, ale faktura VAT jest dokumentem księgowym dokumentującym fakt dokonania sprzedaży oraz także sposób zapłaty – w tym miejscu może pojawić się zapis „zapłacono gotówką”, „zapłacono przelewem” lub „przelew” – w zależności od tego, czy klient zapłacił od razu, czy też nie.

 

W sytuacji, gdy faktura nie została zapłacona, normalnym postępowaniem jest skierowanie pozwu do sądu o wydanie nakazu zapłaty wobec klienta, czyli tak naprawdę dla przedsiębiorcy najistotniejsza na fakturze jest informacja, czy kwota została zapłacona, czy też nie. Jeżeli na fakturze znajdzie się zapis „zapłacono przelewem” lub „zapłacono gotówką”, to żaden sąd nie wyda nakazu zapłaty tej faktury.

 

By dochodzić tej niezapłaconej kwoty pozostaje Panu tylko droga sądowa – zwykłe postępowanie cywilne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli na fakturze jest podpis Pana lub Pańskiego pracownika, zaświadczający, że faktura została opłacona, to będzie Pan musiał obalić dowód z dokumentu, jakim jest faktura, dowodząc, że w rzeczywistości tak nie było. W sądzie faktura będzie stanowiła dowód przemawiający na Pańską niekorzyść. Możliwe jest powołanie świadków na okoliczność braku zapłaty. Na Pańską korzyść świadczyłoby np. to, że napis „zapłacono gotówką” nie był opatrzony pieczątką i popisem wystawiającego fakturę.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Rozumiem, że nie prowadził Pan pełnej księgowości, z której by wynikało, że gotówka ta faktycznie do kasy nie wpłynęła.

 

Na Pańską niekorzyść świadczy również fakt, że nie dochodził Pan tego roszczenia przez cztery lata, a doświadczenie życiowe wskazuje, że w razie braku zapłaty przy prowadzonej działalności (przecież powstał obowiązek podatkowy z chwilą jej wystawienia) roszczeń takich dochodzi się znacznie szybciej, a nie po paru latach. Proszę nie myśleć, że nie jestem po Pańskiej stronie, ale tego typu argumenty na pewno zastosowałby Pański przeciwnik w trakcie procesu i trzeba być ich świadomym.

 

Jeżeli dysponuje Pan dowodami świadczącymi, że pieniądze te faktycznie w wysokości widniejącej na fakturze nie zostały zapłacone, może Pan wysłać wezwanie do zapłaty listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru do tej osoby, przedstawiając dokładnie dowody na okoliczność braku zapłaty.

 

Uczulam jednak, że w razie braku dowodów na ten fakt, może się Pan narazić na zarzut próby wyłudzenia, gdyż Pański kontrahent dysponuje dokumentem stwierdzającym fakt zapłaty całości sumy.

 

Bardzo mi przykro, zapewne jest Pan rozczarowany, ale w tym przypadku jest problem dowodowy – dokument przeciwko Pańskiemu słowu. Jeżeli dysponuje Pan innymi dowodami, na podstawie których można by stwierdzić, że faktura ta nie została w całości zapłacona, wtedy mógłby Pan wygrać tę sprawę w sądzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dokumentowanie obrotu i wyrok zaoczny

Od wielu lat nasza firma miała problemy z otrzymywaniem faktur od ZGM za dzierżawione lokale. Po wielu interwencjach wreszcie wystawiono nam faktury, choć dokumentowanie obrotu przecież jest stałym obowiązkiem. W międzyczasie ZGM wypowiedział nam umowę, uzyskując wyrok eksmisyjny. Nic
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »