Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dowód dziedziczenia nieruchomości

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 09.11.2014

Dowodem spadkobrania może być postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Jednak dokumenty te odnoszą się do spadku jako całości, bez wyszczególniania poszczególnych jego składników. W związku z tym, aby udowodnić dziedziczenie nieruchomości, należy wykazać, iż prawo własności do niej przysługiwało spadkodawcy. Dowodem może być też umowa o dział spadku zawarta w formie aktu notarialnego lub orzeczenie sądu o dziale spadku.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego1 sąd na wniosek osoby mającej w tym interes prawny stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę, natomiast notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, który po zarejestrowaniu ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 95j ustawy – Prawo o notariacie2). Dokumenty te stanowią dowód spadkobrania i stwierdzają nabycie spadku jako całości, nie wyszczególniając poszczególnych jego składników, np. nieruchomości.

 

Wprost wskazywać na dziedziczenie konkretnej nieruchomości może natomiast postanowienie sądu o dziale spadku. Wydawane jest ono na wniosek, w którym zgodnie z art. 680 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego3 należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. W przypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. Dowodami takimi mogą być w szczególności odpisy z ksiąg wieczystych, odpowiednie orzeczenia sądowe lub administracyjne, czy odpisy umów notarialnych o przeniesieniu własności.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dział spadku może nastąpić także w drodze umowy wszystkich spadkodawców, przy czym jeżeli w jego skład wchodzi nieruchomość, umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Również i w tym przypadku konieczne jest dostarczenie notariuszowi dowodów, że nieruchomość należała do spadkodawcy.

 

Należy zaznaczyć, że dokonanie działu spadku nie jest obowiązkiem spadkobierców. Jeżeli umowa o dział spadku nie została zawarta oraz nie zostało przeprowadzone postępowanie działowe przed sądem (np. z powodu uprawnionego do spadku tylko jednego przedsiębiorcy), nie oznacza to wcale, że spadkobierca nie może rozporządzać nabytą w spadku nieruchomością, np. dokonać jej sprzedaży. W takim przypadku należy udowodnić dziedziczenie nieruchomości przy zawieraniu umowy sprzedaży przed notariuszem. Można to zrobić przedstawiając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia oraz dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy (w szczególności wymienione już odpisy z ksiąg wieczystych, odpowiednie orzeczenia sądowe lub administracyjne, czy odpisy umów notarialnych o przeniesieniu własności). Podobnie jest w przypadku, gdy spadkobierca chce ujawnić prawo własności do nieruchomości w księdze wieczystej.

 

 

 

 

_________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

2 Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 164, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101)Stan prawny obowiązujący na dzień 09.11.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »