Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak się dowiedzieć, czy jestem poszukiwany?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.06.2016

Zostałem skazany za pobicie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Problem w tym, że w okresie próby ponownie pobiłem pewną osobę i zostałem skazany. Czy mogę się w jakiś sposób dowiedzieć, czy jestem poszukiwany listem gończym? Nie wiem, czy mogę bez ryzyka przekroczyć granicę Polski.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż na dzień dzisiejszy nie jest utworzona baza osób poszukiwanych, która po pierwsze obejmuje wszystkie takie osoby, a po drugie jest ogólnie dostępna.

 

Wskazuje Pan, iż nie ma żaden wiedzy co do tego, czy wydany został przeciwko Panu jakikolwiek list gończy, czy też nie. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

 

Zasadnym jest nadto udzielenie pełnomocnictwa adwokatowi z miejsca Pana dotychczasowego zamieszkania w kraju, albowiem gdyby był wydany taki list, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o Pana osobie. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 50 zł.

 

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w Pana dawnym miejscu zamieszkania). Adwokat o ile będzie z odpowiednim stażem powinien ustalić, czy w prokuraturze właściwej dla Pana miejsca zamieszkania prowadzone jest postępowanie, a jeżeli tak, to z jakiego artykułu. Wówczas będzie możliwe podjęcie konkretnych działań w Pana sprawie.

 

Podsumowując: zasadnym byłoby wystąpienie do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy widnieje Pan w KRK jako osoba poszukiwana listem gończym. Proszę udzielić pełnomocnictwa adwokatowi celem uzyskania takich danych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus jeden =

»Podobne materiały

Postępowanie mandatowe

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?

 

Opłata za parking

Dostałem upomnienie w sprawie opłaty za parking sprzed roku. W tym czasie przebywałem za granicą, samochodu czasami używała moja siostra. Ona jednak zdecydowanie twierdzi, że w tym dniu o tej porze nie mogła zaparkować samochodu we wskazanym miejscu. Dzwoniłem do urzędu i dowiedziałem się, że wezwan

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »