Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostosowanie warunków pracy do matki karmiącej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.02.2017

Pod koniec zeszłego miesiąca zakończył mi się roczny urlop macierzyński. Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. W trakcie urlopu dostałam skierowanie na okresowe badania lekarskie. Pracuję w laboratorium z odczynnikami chemicznymi. W dalszym ciągu jestem matką karmiącą, dlatego też lekarz medycyny pracy w trakcie badań wystawił zaświadczenie, że ze względu na charakter pracy i kontakt z różnymi odczynnikami chemicznymi przy jednoczesnym karmieniu piersią należy oddelegować mnie do zadań, w których nie będę narażona na działanie takich odczynników. Poinformowałam o tym fakcie kierownika oraz dział kadr, którzy wspólnie stwierdzili, że jedyne, co w takiej sytuacji mogą mi zaproponować, to urlop bezpłatny albo urlop wychowawczy. Jednocześnie informuje, że chcę wrócić do pracy. Czy pracodawca może mi odmówić powrotu do pracy w takiej sytuacji, czy propozycja urlopu bezpłatnego i wychowawczego jest zgodna z prawem? Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić mi, tj. matce karmiącej, takie warunki pracy, o jakich wspomina lekarz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 55 ustawy Kodeks pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

 

Jest to właściwie jedyny przepis nakazujący pracodawcy przeniesienie pracownika do innej pracy. Pracownik musi jednak posiadać orzeczenie o szkodliwym wpływie wykonywanej pracy na zdrowie pracownika.

 

Pani takiego orzeczenia nie posiada. W Pani orzeczeniu nie określono, że Pani praca ma szkodliwy wpływ na Pani zdrowie, a jedynie stwierdzono, że w okresie karmienia piersią powinna Pani wykonywać inną pracę. To nie są pojęcia tożsame. W takiej sytuacji pracodawca nie musi przenieść Pani na inne stanowisko, a Pani nie przysługuje prawo rozwiązania stosunku pracy z tego powodu.

 

Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest urlop bezpłatny albo urlop wychowawczy na okres, kiedy Pani będzie karmić piersią, a potem powrót do pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 5 =

»Podobne materiały

Zmiana wymagań w kwestii wykształcenia specjalistów BHP

Posiadam zawód technika BHP od 2003 roku. Przedtem pracowałem jako inspektor BPH, posiadając odpowiedni kurs. Od 2007 roku mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu BHP. Słyszałem, że od 2013 roku osoby w mojej sytuacji powinny uzupełnić wykształcenie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »