Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostęp do informacji policyjnych

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 04.09.2014

Jestem najemcą klubu studenckiego (na terenie należącym do uczelni). Czasami zdarzają się interwencje na wniosek mieszkańców okolicznych budynków. Niedawno odbyło się spotkanie z dzielnicowym, mieszkańcami itp., na którym określono, że skargi na zakłócanie ciszy/porządku w tym rejonie to tylko 2% wszystkich tego typu spraw w mieście. Jako że uczelnia grozi mi rozwiązaniem umowy, chciałem otrzymać potwierdzenie powyższych danych (pozytywnych dla mnie) na piśmie. Niestety odmówiono mi dostępu do informacji policyjnych, tj. zaświadczenia na piśmie. Czy faktycznie nie mam prawa zdobyć takiego dokumentu jako osoba prywatna (podobno uczelni by go wydano)? Co robić?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Starając się o dostęp do informacji policyjnych, proszę spróbować powołać się na prawo do informacji publicznej. Komendant Główny Policji jako organ władzy publicznej zobowiązany jest udostępniać informację publiczną.

 

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.) „każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie”.

 

W art. 6 ustawodawca doprecyzował tę zasadę, i tak „udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o danych publicznych w tym treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających oraz treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej”.

 

Tym samym wniosek o udzielenie przedmiotowych informacji policyjnych powinien Pan skierować do Komendanta Głównego Policji. Wniosek jest wolny od opłat, gdyż dostęp do informacji publicznej jest co do zasady bezpłatny (art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Organ powinien udzielić Panu odpowiedzi bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku (art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

 

Jeżeli organ nie może z przyczyn obiektywnych udzielić odpowiedzi w tym terminie, Komendant w ciągu tych 14 dni od złożenia wniosku jest obowiązany powiadomić Pana o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

 

We wniosku winien Pan zaznaczyć także, w jakiej formie ma nastąpić odpowiedź. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bowiem w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. W tym ostatnim przypadku komendant powinien powiadomić Pana na piśmie o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazać, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. Wówczas w terminie 14 dni od powiadomienia powinien Pan złożyć wniosek o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu pod rygorem umorzenia postępowania o udostępnienie informacji publicznej (art. 14 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

 

Nadto we wniosku winien Pan podkreślić, iż wnosi Pan o udzielenie informacji jedynie o określone fakty. W tym miejscu można powołać się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 marca 2003 r. sygn. akt II SA 4059/02, zgodnie z którym „wnioskiem w świetle ustawy może być objęte jedynie pytanie o określone fakty, o stan określonych zjawisk na dzień udzielenia odpowiedzi. Wniosek nie może być więc postulatem wszczęcia postępowania w jakiejś innej sprawie np. cywilnej czy karnej, ani też nie może dotyczyć przyszłych działań organu w sprawach indywidualnych”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Udostępnienie informacji publicznej

Jestem dyrektorką szkoły. Dzisiaj zwróciła się do mnie telefonicznie osoba, która chce pozostać anonimowa, o udostępnienie informacji publicznej. Oczekuje następujących informacji: daty zgłoszenia szkolnej strony BIP, imienia i nazwiska administratora strony BIP oraz administratora bezpie

Poufność informacji

Pracuję w firmie. Planuję otwarcie własnej działalności o takim samym profilu. Do czasu „rozkręcenia” swojego przedsiębiorstwa nie chciałbym rezygnować z etatu. Czy pracodawca może oskarżyć mnie o działanie na jego szkodę? Sądzę też, że klienci, których obsługuję, b

Biuro informacji gospodarczej

Zastanawiam się nad rozpoczęciem podobnej działalności do programu „Rzetelna Firma” KRD. Czy mogę założyć taką działalność, czy też będzie to czyn nieuczciwej konkurencji? Jakie są wymogi dla prowadzenia działalności w formie biura informacji gospodarczej?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »