Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostęp do danych medycznych zmarłego członka rodziny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.10.2013

Kilka miesięcy temu mój ojciec zmarł w izbie przyjęć szpitala w trakcie badań diagnostycznych. Ponieważ śmierć nastąpiła przed upływem 24 godzin pobytu w szpitalu, przeprowadzono sekcję zwłok. Szpital odmówił jednak wydania mi wyniku sekcji, powołując się na brak upoważnienia przez zmarłego (ojciec znalazł się w szpitalu niespodziewanie i nie zdążył dopełnić rutynowych formalności). Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać dostęp do danych medycznych zmarłego członka rodziny

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W Pańskim przypadku należy powołać się na ustawę z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z art. 26 ust 2 tego aktu prawnego po śmierci pacjenta prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.

 

W mojej ocenie, jako że nie zna Pan przyczyn śmierci Pańskiego ojca, może Pan złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgodnie z art. 155 Kodeksu karnego (w skrócie: K.k.) kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W takiej sytuacji prokuratura jako organ ścigania winna wszcząć śledztwo, w którym jednym z dokumentów stanowiącym dowód w sprawie winna być dokumentacja z sekcji. Na mocy art. 156 § 1 Kodeksu postępowania karnego (w skrócie: K.p.k.) stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom. Jako synowi zmarłego przysługuje więc Panu prawo wglądu do akt. W tym miejscu odwołać należy się do treści art. 52 § 1 K.p.k., zgodnie z którym w razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe, a w wypadku ich braku lub nieujawnienia – prokurator, działając z urzędu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wszczęcie takiego postępowania pozwoli Panu uzyskać dostęp do danych medycznych ojca i zapoznać się z wynikami przeprowadzonej sekcji.

 

Strona podmiotowa przestępstwa charakteryzuje się nieumyślnością. Ponadto w odmiennym ujęciu strony podmiotowej wyraża się różnica pomiędzy zabójstwem a nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka. Dał temu wyraz Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 1973 r. (sygn. akt III KR 289/72), stwierdzając, że: „różnica między przestępstwem z art. 148 § 1 K.k. a art. 152 K.k. tkwi w stronie podmiotowej sprawcy i polega na tym, że w wypadku przestępstwa z art. 148 § 1 K.k. sprawca ma zamiar bezpośredni lub ewentualny (art. 7 § 1 K.k. [obecnie art. 9 § 1]) spowodowania śmierci człowieka i w tym celu podejmuje działanie lub zaniechanie zmierzające bezpośrednio lub pośrednio do dokonania tego zamiaru, w drugim zaś wypadku, art. 152 K.k., śmierć człowieka jest niezamierzonym następstwem działania sprawcy w rozumieniu art. 7 § 2 K.k., polegającym na niezachowaniu przeciętnego obowiązku ostrożności w sytuacji, w której na podstawie normalnej zdolności przewidywania i ogólnego obowiązku dbałości o życie ludzkie lub przewidywania skutków własnych działań można wymagać od człowieka, aby nie dopuścił do nastąpienia przestępczego skutku”.

 

Pojawia się zatem pytanie, czy lekarze zobowiązani do udzielenia pomocy Pańskiemu ojcu w sposób należyty wypełnili wszystkie ciążące na nich obowiązki.

 

Zgodnie z art. 26 ust 3 ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną również ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem.

 

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełniania przestępstwa powinien Pan złożyć w prokuraturze właściwej ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa (siedziba szpitala). Zawiadomienie winno być złożone w formie pisemnej lub ustnej bezpośrednio do protokołu (oświadczenie woli złożone na komendzie lub komisariacie Policji). Prowadzone postępowanie jest wolne od opłat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dotarcie do dokumentacji medycznej i wyjaśnienie okoliczności zgonu

Moja matka dwa miesiące temu została przyjęta do szpitala w celu usunięcia kamienia z nerki. Zabiegł przeszła bez komplikacji, wszystkie wyniki były dobre. Trzeciego dnia po operacji została nagle przeniesiona na OIOM, a ja nie mogłem od lekarzy uzyskać informacji, co się właściwie sta

Emerytura przelana na konto po śmierci babci

Moja babcia zmarła 27 lipca, a 10 sierpnia przelano emeryturę na jej konto bankowe, do którego mam dostęp. Ja z kolei dokonałam przelewu tej kwoty na rachunek mojej mamy. Po kilku dniach ZUS zwrócił się do banku o zwrot emerytury, a pracownicy banku zgłosili się do mnie z zapytaniem, czy

Niebezpieczeństwo utraty życia

Zauważywszy podejrzane zmiany skórne, mój ojciec wybrał się do dermatologa w rejonowej przychodni. Zamiast osobiście zbadać pacjenta, lekarz polecił zrobić to stażyście. Ten nie zauważył żadnych nieprawidłowości, a lekarz nie skontrolował jego pracy. Po kilku miesiącach jednak wyko

Czy pacjent ma prawo wglądu w dokumentację z 2007 r.?

  Czy pacjent ma prawo do otrzymania ze szpitala: kopii raportów zbiorczych lekarskich, kopii raportów zbiorczych pielęgniarskich, kopii wpisu w księdze przyjęć, kopii wpisu w księdze wypisówlub prawo do wglądu do tych dokumentów, które stanowią wewnętrzną dokumentację szpital

Zasada praw nabytych

Czy obowiązuje zasada praw nabytych do 10-cio letniego okresu przechowywania dokumentacji medycznej zakończonej przed wejściem w życie ustawy z 6 lipca 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta?

Reklamacja implantów piersi

9 lat temu przeszłam operację powiększania piersi implantami. Gwarancja implantów na całe życie. 3 tygodnie temu pojawił się problem – pęknięcie implantu. Firma honoruje mi reklamację implantów i daje mi nowe, ale za operację muszę zapłacić sama i to sumę 8 tys. złotych. Czy

Zakończenie działalności gospodarczej - praktyki lekarskiej a likwidacja dokumentacji

Z dniem 31 grudnia 2013 r. zakończyłam działalność gospodarczą – indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską. Pozostała mi dokumentacja medyczna byłych pacjentów z terminami ostatniego wpisu w poszczególnych latach 1999 do 2013. Czy mogę już teraz zlikwidować dokumentację

Reklamacja leczenia stomatologicznego

6 tygodni temu stomatolog założył mi mostek protetyczny. Było wiele poprawek, na ostatniej lekarz dał mi do podpisania kartę odbioru, którą podpisałam (że nie mam zastrzeżeń). Niestety w domu podczas jedzenia okazało się, że proteza jest niedopasowana w zgryzie, a także jest ciasna i
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »