.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostawa produktów z Biedronki, Lidl, Kaufland, Żabki, Tesco do klienta za prowizję

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 29.04.2020

Planuję założyć sklep internetowy oferujący dostawę produktów spożywczych innych firm m.in. takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Żabka, Tesco, prosto do klienta. Tu nasuwa się pierwsze pytanie, czy legalne jest robienie zakupów ludziom i pobieranie za to prowizji? Kolejna sprawa dotyczy zasad konkurencyjności z firmami, od których dane zakupy byłyby kupowane. Czego należy przestrzegać i na co zwracać uwagę, aby wszystko mogło funkcjonować bez ryzyka? Ostatnią kwestią jest rozliczanie za takie transakcje. Konieczne jest branie faktury za każde zakupy z podanych sklepów i późniejsze wystawienie paragonu dla klienta za nie, doliczając np. dowóz? Czy można produkty kupować na zwykły paragon i jedynie dodatkowo wystawiać paragon od siebie za dostawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dostawa produktów z Biedronki, Lidl, Kaufland, Żabki, Tesco do klienta za prowizję

Sklep internetowy z usługami pośrednictwa

Opis wskazuje, że Pana zamiarem jest pośredniczenie w zakupach produktów spożywczych dla klientów. Jak zrozumiałem, byłyby to produkty gotowe, rożnych producentów kupowane w ogólnie dostępnych sieciach handlowych.

 

Wskazany model sprzedaży, w którym nie musi Pan posiadać fizycznie towarów, które Pan sprzedaje, jest określany mianem dropshoppingu. Pan jednak nie będzie współpracował ze sklepami, w jakich dokonuje Pan zakupów, a dostawy będzie Pan wykonywał samodzielnie. Byłoby to zatem pośrednictwo.

 

Pan chce stworzyć sprawnie funkcjonującą platformę sprzedaży i dotrzeć do klientów, którzy będą chcieli robić zakupy za Pana pośrednictwem.

Pośrednictwo w zakupach jako usługa odpłatna

Pośrednictwo ma to do siebie, że jest to usługa, a świadczący ją pobiera z tego tytułu określone umownie wynagrodzenie. Jest to w zasadzie zlecenie, umowa na mocy której Pan jako przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zakup produktów jest umowa zakupu – czynnością prawną). Takie działanie nie jest zabronione.

 

Handel gotowymi produktami spożywczymi nie wymaga specjalnych koncesji, zezwoleń albo zgody producenta lub innego podmiotu sprzedającego takie same produkty.

 

Nie jest zabronione robienie zakupów na zlecenie klienta w określonej przez niego sieci oraz ich dostawa pod wskazany adres za wynagrodzeniem.

 

Sieć handlowa jest właścicielem produktów, jakie byłyby przez Pana nabywane. Co do zasady jednak nie ma prawa odmówić ich sprzedaży Panu jako klientowi. Aby dokonać zakupu dla siebie lub osoby trzeciej, wystarczy wejść do sklepu i zrealizować planowany zakup. Paragon otrzymuje się zawsze.

Usługi dla osób fizycznych – zakupy prosto do klienta

Nie ma przepisu na funkcjonowanie bez ryzyka. Jako przedsiębiorca będzie Pan świadczył usługi osobom fizycznym. Umowy z nimi będą zawierane na odległość.

 

Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Klienci będą konsumentami – co powoduje, że dotyczą Pana zasady zawierania umów z konsumentami. A to nakazuje dobre przygotowanie platformy zakupowej, jasne reguły zawierania umów zgodne z przepisami; zasady płatności, przestrzeganie przepisów w zakresie przetwarzania danych osobowych klientów (stanie się Pan administratorem i podmiotem przetwarzającym takie dane).

 

To wymaga stworzenia szeregu dokumentów, procedur dostępnych dla klientów online. To wszystko pozwoli na to, że nie będzie wątpliwości co Pan oferuje, na jakich zasadach, kto i za co płaci, jakie są terminy dostaw, jakie są zasady reklamacji itd.

 

Istotne byłyby zasady reklamacji. Musiałby Pan zwracać uwagę na daty ważności kupowanych produktów.

 

Byłby Pan tylko dostawcą oraz pośrednikiem w zakupie. Sprzedającym byłby sklep (sieć), w jakim dokonano zakupu. Ten aspekt musiałby być wyraźnie wyeksponowany na stronie dla klientów, ze wskazaniem, że to nie Pan jest sprzedającym i Pan nie ponosi odpowiedzialności z tytułu wad produktów.

 

Pan jako pośrednik jest konkurencja dla innych pośredników w zakupie i dostawie produktów spożywczych gotowych do spożycia. Nie jest Pan konkurencją dla sieci handlowych. Nie będzie Pan korzystał z baz danych sieci: towarów lub klientów. Nie będzie Pan miał bezpośredniego dostępu do ich informacji handlowych lub firmowych, jakie nie są powszechnie dostępne. Nadto inny będzie przedmiot Pana działalności.

Rozliczenia sklepu internetowego z dostawami prosto do domu

Może Pan:

 

  • kupować na siebie oraz sprzedawać klientowi całość ze swoim wynagrodzeniem lub
  • kupować na rzecz klienta i obciążać go tylko swoim wynagrodzeniem.

 

W pierwszym przypadku Pana cena za całość byłaby Pana przychodem, a cena zakupu byłaby kosztem. Podatek dochodowy płaciłby Pan od różnicy. Musiałby Pan księgować te zakupy jako zakupy towarów handlowych.

 

W drugim przypadku przychodem byłoby tylko Pana wynagrodzenie. Cena zakupu produktów nie byłaby u Pana kosztami. Księgowana byłaby tylko prowizja oraz inne koszty związane z realizacją dostawy jakie Pan ponosi i odpowiednio udokumentuje.

 

W zakresie podatku VAT szybko przekroczyłby Pan 200 000 zł w skali roku i musiałby płacić podatek VAT od całości ceny swojej sprzedaży. Nie jest to rozsądne. W drugiej opcji podatek VAT byłby tylko od Pana wynagrodzenia.

 

Zakupy w sklepie mogą być dokonywane na paragon. Do tego Pan wystawia swój paragon (lub fakturę na żądanie klienta).

 

Jeżeli klient chciałby fakturę na zakupiony produkt — musiałby podać swoje dane do faktury (łącznie z numerem PESEL lub NIP). Pan pobierałby fakturę wystawiona na klienta i załączał do niej swój paragon (lub swoją fakturę na żądanie klienta).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton