.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doradztwo bukmacherskie a kod PKD

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.09.2010

Planuję otworzyć działalność gospodarczą i zajmować się w jej ramach doradztwem bukmacherskim. Pod jaki kod PKD podlegałaby taka działalność? Jak należałoby się rozliczać z urzędem skarbowym i odprowadzać składki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem działalność o takim charakterze należy określić jako PKD 92.00.Z, tj. „działalność związaną z grami losowymi i zakładami wzajemnymi”.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – Dział 92 „Działalność związana z grami i zakładami wzajemnymi” obejmuje:

 

 • „działalność obiektów, takich jak: kasyna, sale do gry w bingo, terminale do gier wideo,
 • usługi związane z grami losowymi, takimi jak: loterie i zakłady wyścigów konnych”.

 

Podklasa 92.00.Z, „Działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi”, obejmuje działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych, taką jak:

 

 1. „sprzedaż losów na loterie,
 2. eksploatacja automatów do gier hazardowych na monety,
 3. obsługa stron internetowych z wirtualnymi grami losowymi,
 4. działalność bukmacherska oraz pozostała działalność w zakresie zakładów wzajemnych,
 5. zakłady wyścigów konnych,
 6. działalność kasyn, włączając «pływające kasyna»”.

 

Widać wyraźnie, iż grupowanie 92.00.Z obejmuje „działalność bukmacherską oraz pozostałą działalność w zakresie zakładów wzajemnych”. Doradztwo bukmacherskie moim zdaniem jest właśnie taką „pozostałą działalnością w zakresie zakładów wzajemnych”.

 

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych wskazuje, że zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych udziela minister właściwy do spraw finansów publicznych. O koncesję lub zezwolenie mogą się ubiegać wyłącznie podmioty, które udokumentują:

 

 • „legalność źródeł pochodzenia kapitału;
 • niezaleganie z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz z zapłatą należności celnych;
 • niezaleganie z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne”.

 

W omawianym przypadku moim zdaniem nie mamy jednak do czynienia z urządzaniem gier, a jedynie z doradztwem. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie obostrzeń. Moim zdaniem można zatem działalność w wymienionym zakresie prowadzić zgodnie z regułą swobody działalności gospodarczej.

 

Pyta Pan, w jaki sposób rozliczać się z urzędem skarbowym – przy przedstawionym stanie faktycznym, a raczej przy braku jego szczegółów, nie da się odpowiedzieć na to pytanie, bowiem nie istnieje jedna najlepsza forma opodatkowania. Może Pan przykładowo wybrać zasady ogólne i skalę podatkową, jeśli Pana dochód, oczywiście szacunkowo, nie przekroczy ok. 90 000 złotych. Jeśli szacowany dochód miałby być wyższy, warto zdecydować się na rozliczenie podatkiem liniowym 19%. Wybór rozwiązania podatkowego uzależniony jest od poziomu dochodów, kosztów i możliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 7 + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »