Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopuszczenie się samowoli budowlanej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 05.09.2013

Po włamaniu do mojego mieszkania w Krakowie zamontowałam kraty w loggii. Jestem właścicielką tego mieszkania. Po zamontowaniu krat poinformowałam o tym pisemnie wspólnotę mieszkaniową. Nie uzyskałam żadnej odpowiedzi. Dzisiaj dostałam od wspólnoty kopię pisma sąsiada mieszkającego nade mną, który to złożył na mnie skargę, oraz nakaz zdemontowania krat (skany tych pism przesyłam w załączniku). Dodam jeszcze, że bezpośrednio pod naszą loggią są zamontowane kraty w oknach, które tworzą „drabinkę”. Właśnie przez tę „drabinkę” włamywacze dostali się do mojego mieszkania. Poza tym w większości mieszkań usytuowanych na moim piętrze znajdują się takie kraty w loggiach. O zamiarze zamontowania krat sąsiad mieszkający nade mną został ustnie poinformowany i w żaden sposób nie ustosunkował się do tego. Proszę mi wyjaśnić, czy montując wyżej wymienione kraty w loggii, dopuściłam się samowoli budowlanej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rzeczywiście roboty budowlane polegające na zainstalowaniu krat w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych wymagają zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo budowlane). Tym samym, jeśli nie zgłosiła Pani do wydziału architektoniczno-budowlanego gminy lub starostwa zamiaru zabudowania loggii, to dopuściła się Pani samowoli budowlanej.

 

Zabudowa loggii wymagała pisemnego zgłoszenia dokonanego przed przystąpieniem do robót. W zgłoszeniu należało określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należało załączyć uchwałę wspólnoty zawierającą zgodę na zainstalowanie przez Panią krat. Zgoda wspólnoty jest w tym przypadku potrzebna, gdyż elewacja należy do części nieruchomości wspólnej. Konieczność uzyskania zgody potwierdza art. 22 ust. 3 pkt 4 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym każda zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej przekracza zakres zwykłego zarządu, stąd wymaga uchwały wspólnoty.

 

Do zainstalowania krat można dopiero przystąpić, jeśli w terminie 30 dni od dnia złożenia zgłoszenia organ architektoniczno-budowlany nie sprzeciwi się, wydając stosowną decyzję. Zatem milczenie organu należy utożsamić ze zgodą. Przed upływem terminu dla ewentualnego oprotestowania organ winien zasięgnąć informacji o zgodzie na powyższe zarządcy i Pani sąsiadów, których interesów dotykać może planowana inwestycja. Ponadto warto pamiętać, że do przedmiotowych robót należałoby przystąpić nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Przekroczenie ww. terminu powoduje konieczność dokonania ponownego zgłoszenia.

 

Jeśli Pani samowola budowlana zostanie zgłoszona do wydziału architektoniczno-budowlanego gminy, to organ będzie musiał ocenić zgodność z prawem budowlanym zainstalowanej przez Panią kraty. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, o ile da się doprowadzić wykonane roboty do stanu zgodnego z prawem, organ nadzoru budowlanego nałoży na Panią obowiązek wykonania określonych czynności naprawczych (art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane), natomiast w sytuacji braku możliwości konwalidacji dostrzeżonych uchybień organ nadzoru budowlanego nakazuje całkowite usunięcie efektu samowolnych robót budowlanych (art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego).

 

Natomiast w treści pytania wspomniała Pani, iż przyczyną kradzieży w Pani mieszkaniu były kraty zainstalowane na piętrze poniżej. Proszę zatem ustalić, czy sąsiedzi również nie dopuścili się samowoli budowlanej. W każdym razie, jeśli kraty zainstalowane pod Pani oknami tworzą konstrukcję drabinkową, to powinna Pani zawiadomić o tym ww. organ nadzoru budowlanego. Jeśli konstrukcja krat tworzy układ drabinkowy, umożliwiający dostęp osób niepowołanych do lokalu położonego na wyższej kondygnacji, to jest niezgodna z § 300 ust. 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Ponadto uważam, iż są podstawy do dochodzenia od sąsiada odszkodowania, jeśli z powodu krat zainstalowanych przez niego w lokalu poniosła Pani szkodę, która nie została naprawiona.

 

Prawo do zabezpieczenia własnego mienia nie może być realizowane w sposób zwiększający zagrożenie dla sąsiadów (tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 lutego 1999 r., sygn. akt IV SA 338/97).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus jeden =

»Podobne materiały

Samowolna budowa wodociągu

Pewien podmiot wybudował w 2008 r. na działce wodociąg, który obecnie jest używany. Budowa wodociągu jednak była samowolna, ponieważ podmiot nie był właścicielem nieruchomości, mimo że dostał pozwolenie od starostwa. Czy i jak można pozbyć się rurociągu? Czy mogę starać się o od

Czy można zalegalizować samowolę budowlaną?

Czy można zalegalizować samowolę budowlaną? Otrzymałem w spadku dom, który został wybudowany w 1955 r. Jak się okazało, podczas remontu domu (1992 r.) został dobudowany 1 pokój (co stanowi ok. 25% całego domu). Czy można to jakoś zalegalizować?

Rozbiórka obiektu budowlanego będącego samowolą budowlaną

Jestem współwłaścicielką nieruchomości, na której stoją budynki gospodarcze z lat 60. i 70. wzniesione bez wymaganego pozwolenia. Czy istnieje prawna możliwość rozbiórki tych obiektów budowlanych będących samowolą budowlaną na wniosek tylko jednego ze współwłaścicieli? Czy drugi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »