Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 09.05.2014

W Niemczech zatrzymano mnie, gdy jechałem pod wpływem alkoholu na nie swoim rowerze. Dostałem zarzuty kradzieży roweru i pijaństwa. Zapłaciłem kaucję i od razu wypuszczono mnie do domu. Z badania krwi wynika, że miałem 0,8 promila. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Jaka kara mi grozi? Czy przekroczyłem dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy rozpatrzyć sprawę roweru. Czyn ten można kwalifikować jako kradzież, tj. przestępstwo z § 242 ust. 1 Strafgesetzbuch (niemiecki kodeks karny, dalej: StGB) albo jako użycie roweru (pojazdu) wbrew woli uprawnionego, tj. przestępstwo z § 248b ust. 1 StGB.

 

Przestępstwo z § 248b ust. 1 StGB jest przestępstwem ściganym na wniosek, co oznacza, iż do wszczęcia i prowadzenia postępowania konieczne jest uzyskanie wniosku (Antrag) pokrzywdzonego.

 

Dla zakwalifikowania Pańskiego czynu jako kradzieży albo użycia pojazdu istotny jest zamiar, jaki Pan miał, tzn. czy zabrał Pan rower w celu przywłaszczenia – wtedy będzie to przestępstwo kradzieży – czy też tylko użycia, przykładowo chciał Pan pojeździć na rowerze i następnie go zwrócić/ porzucić – wtedy będzie to użycie roweru wbrew woli uprawnionego.

 

Istotna jest również sama wartość roweru. Jeżeli rower był niewielkiej wartości, to zgodnie z § 248a StGB kradzież będzie również przestępstwem ściganym na wniosek. Pojęcie niewielkiej wartości nie zostało zdefiniowane w StGB; zgodnie z najnowszymi tendencjami w orzecznictwie przyjmuje się jednak, że do kwoty około 50 euro ma miejsce kradzież rzeczy o niewielkiej wartości.

 

Przestępstwo kradzieży jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu albo grzywną.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Przestępstwo użycia pojazdu wbrew woli uprawnionego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech albo grzywną.

 

W Niemczech grzywnę wymierza się w stawkach dziennych (Tagessätzen) w wysokości od 5 do 360 stawek dziennych (§ 40 ust. 1 StGB). Sąd określi wysokość stawki dziennej, biorąc pod uwagę stosunki osobiste i gospodarcze sprawcy – co do zasady, biorąc pod uwagę dochód netto, który sprawca uzyskuje średnio dziennie lub mógłby uzyskiwać. Wysokość stawki dziennej wynosi minimalnie 1 euro, a maksymalnie 30 000 euro (§ 40 ust. 2 StGB).

 

W Pańskim interesie jest, aby czyn został zakwalifikowany z § 248b ust. 1 StGB. W takim przypadku będzie to przestępstwo wnioskowe i istnieje szansa, że wniosek nie zostanie złożony.

 

W przypadku rowerzystów dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi została określona na 1,6 promila. Jeżeli zawartość alkoholu przekroczyłaby 1,6 promila, to w takim przypadku kierujący rowerem jest uznawany za osobę niezdolną do prowadzenia roweru, a w takiej sytuacji mógłby Panu zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z § 315c StGB, tj. spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Przy zawartości 0,8 promila alkoholu we krwi, jeżeli nie spowodował Pan wypadku, to nie może Panu zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z § 315c StGB, a sama jazda rowerem poniżej wartości granicznej nie jest karalna jako przestępstwo czy wykroczenie drogowe.

 

Jeżeli jednak spowodował Pan wypadek, to odpowiedzialność karna groziłaby już od 0,3 promila we krwi.

 

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Jeżeli uważa Pan, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jazda na rowerze po alkoholu a kara

Tydzień temu ja i siostra zostałyśmy zatrzymane przez radiowóz podczas wycieczki rowerowej. Zbadano nam stężenie alkoholu w wydychany powietrzu – mi wyszło 0,25 promila, a jej 0,6. Co mnie teraz czeka? Co powinnam powiedzieć na komendzie? Czy zostanie mi odebrane prawo jazdy?

Jazda po alkoholu na niemieckim prawie jazdy

Miesiąc temu policja na terenie Polski odebrała mi niemieckie prawo jazdy za jazdę po alkoholu (alkomat wykazał ok. 1,2 promila). Czy policja miała prawo zabrać mi dokument bez badania lekarskiego? Czy mogę prowadzić na terenie Niemiec, w których mieszkam?

Jazda po alkoholu na rowerze a konieczność korzystania z samochodu

Musiałam ostatnio pojechać nagle do chorej siostry. Wypiłam tego dnia trochę alkoholu, dlatego zdecydowałam się pojechać rowerem, a nie samochodem. Zatrzymała mnie policja. Zmierzono, że miałam 0,7 mg alkoholu. Jakiej kary mogę się spodziewać? Czy stracę prawo jazdy? Czy okoliczno
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »