.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 09.05.2014

W Niemczech zatrzymano mnie, gdy jechałem pod wpływem alkoholu na nie swoim rowerze. Dostałem zarzuty kradzieży roweru i pijaństwa. Zapłaciłem kaucję i od razu wypuszczono mnie do domu. Z badania krwi wynika, że miałem 0,8 promila. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Jaka kara mi grozi? Czy przekroczyłem dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy rozpatrzyć sprawę roweru. Czyn ten można kwalifikować jako kradzież, tj. przestępstwo z § 242 ust. 1 Strafgesetzbuch (niemiecki kodeks karny, dalej: StGB) albo jako użycie roweru (pojazdu) wbrew woli uprawnionego, tj. przestępstwo z § 248b ust. 1 StGB.

 

Przestępstwo z § 248b ust. 1 StGB jest przestępstwem ściganym na wniosek, co oznacza, iż do wszczęcia i prowadzenia postępowania konieczne jest uzyskanie wniosku (Antrag) pokrzywdzonego.

 

Dla zakwalifikowania Pańskiego czynu jako kradzieży albo użycia pojazdu istotny jest zamiar, jaki Pan miał, tzn. czy zabrał Pan rower w celu przywłaszczenia – wtedy będzie to przestępstwo kradzieży – czy też tylko użycia, przykładowo chciał Pan pojeździć na rowerze i następnie go zwrócić/ porzucić – wtedy będzie to użycie roweru wbrew woli uprawnionego.

 

Istotna jest również sama wartość roweru. Jeżeli rower był niewielkiej wartości, to zgodnie z § 248a StGB kradzież będzie również przestępstwem ściganym na wniosek. Pojęcie niewielkiej wartości nie zostało zdefiniowane w StGB; zgodnie z najnowszymi tendencjami w orzecznictwie przyjmuje się jednak, że do kwoty około 50 euro ma miejsce kradzież rzeczy o niewielkiej wartości.

 

Przestępstwo kradzieży jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu albo grzywną.

 

Przestępstwo użycia pojazdu wbrew woli uprawnionego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech albo grzywną.

 

W Niemczech grzywnę wymierza się w stawkach dziennych (Tagessätzen) w wysokości od 5 do 360 stawek dziennych (§ 40 ust. 1 StGB). Sąd określi wysokość stawki dziennej, biorąc pod uwagę stosunki osobiste i gospodarcze sprawcy – co do zasady, biorąc pod uwagę dochód netto, który sprawca uzyskuje średnio dziennie lub mógłby uzyskiwać. Wysokość stawki dziennej wynosi minimalnie 1 euro, a maksymalnie 30 000 euro (§ 40 ust. 2 StGB).

 

W Pańskim interesie jest, aby czyn został zakwalifikowany z § 248b ust. 1 StGB. W takim przypadku będzie to przestępstwo wnioskowe i istnieje szansa, że wniosek nie zostanie złożony.

 

W przypadku rowerzystów dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi została określona na 1,6 promila. Jeżeli zawartość alkoholu przekroczyłaby 1,6 promila, to w takim przypadku kierujący rowerem jest uznawany za osobę niezdolną do prowadzenia roweru, a w takiej sytuacji mógłby Panu zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z § 315c StGB, tj. spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Przy zawartości 0,8 promila alkoholu we krwi, jeżeli nie spowodował Pan wypadku, to nie może Panu zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z § 315c StGB, a sama jazda rowerem poniżej wartości granicznej nie jest karalna jako przestępstwo czy wykroczenie drogowe.

 

Jeżeli jednak spowodował Pan wypadek, to odpowiedzialność karna groziłaby już od 0,3 promila we krwi.

 

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Jeżeli uważa Pan, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »