Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doprowadzenie do równego podziału nieruchomości

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 30.09.2018

W lutym tego roku zmarła moja mama, pozostawiając po sobie 1/2 nieruchomości tj. piętro domu wraz z udziałem 50% do działki, klatki schodowej, strychu i piwnicy. Do tej części jako spadkobiercy oprócz mnie wchodzą jeszcze dwie moje siostry. Problem polega na tym, że działka została w latach 80. przedzielona bez zgody moich rodziców przez współwłaścicieli zamieszkujących parter nieruchomości i po obliczeniu prze geodetę stwierdzono, iż jest dużo większa niż część pozostała, która jest użytkowana przez właścicieli piętra. Czy jest jakaś prawna możliwość równego podziału i zmuszenia wymienionych lokatorów parteru do przywrócenia terenu nieruchomości do stanu sprzed podziału i doprowadzenia do równego podziału? Czy jakaś część nieruchomości musi być częścią wspólną, tj. wjazd oraz teren wokół domu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak zrozumiałem z opisu:

 

 1. w skład spadku po mamie wchodzi jej udział w 1/2 nieruchomości, tj. piętro domu wraz z udziałem 50% do działki, klatki schodowej, strychu i piwnicy,
 2. latach 80. działka została podzielona bez zgody Pani rodziców rodziców przez współwłaścicieli zamieszkujących parter nieruchomości,
 3. obecnie po obliczeniu prze geodetę stwierdzono, iż jest dużo większa niż część pozostała, która jest użytkowana przez właścicieli piętra.

 

Rodzice mogli być:

 

 1. współwłaścicielami całej nieruchomości, a piętro użytkowali na zasadzie ustalenia sposobu korzystania z nieruchomości, lub

 1. byli właścicielami piętra jako samodzielnego (oddzielnej nieruchomości) lokalu mieszkalnego oraz współwłaścicielami części wspólnych budynku oraz działki na jakiej stał, budynek.

 

Z uwagi na to, że według opisu dzielona była tylko działka – bardziej prawdopodobny jest wariant nr 2. Ewentualnie cała nieruchomości stanowiła współwłasność po 50%, a dopiero w latach 80. wyodrębnione zostały dwa samodzielne lokale mieszkalne oraz dokonano podziału działki. Oznacza to, że:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 1. w budynku są dwa samodzielne lokale mieszkalne (parter i piętro),
 2. udziały współwłaścicieli w częściach wspólnych wynosiły po 50%,
 3. możliwe było wydzielenie z działki odrębnych nieruchomości,
 4. konieczne było wydzielenie gruntu pod budynkiem oraz w pewnej odległości od niego (np. 2 m) w celu zapewnienia możliwości jego konserwacji, malowania itp. (stanowi on współwłasność),
 5. konieczne było ustalenia odrębnej działki jako drogi dojazdowej do budynku, aby każdy w właścicieli mieszkań miał możliwość dojścia i dojechania do budynku bez potrzeby ustanawiania służebności przejazdu i przechodu (stanowi ona współwłasność),
 6. pozostały grunt mógł być podzielony na dwie samodzielne działki, a każda z nich stanowiła własność właściciela mieszkania.

 

I dochodzimy do sedna sprawy – a mianowicie: w jaki sposób ustalono podział pozostałego gruntu. Cy odbyło się to na podstawie dotychczasowego udziału we współwłasności:

 

 • a w takim przypadku udziały w częściach wspólnych budynku mogły nadal wynosić po 50% a pozostały grunt był być dzielony w takiej samej proporcji, lub
 • udziały w częściach wspólnych budynku mogły nadal wynosić po 50% a pozostały grunt był być dzielony w innej proporcji, z ewentualnymi dopłatami lub spłatami na rzecz rodziców.

 

Czy też odbyło się to proporcjonalnie do udziałów w budynku ustalonego w oparciu o powierzchnię mieszkań? Co oznaczałoby, że jeżeli mieszkanie rodziców jest mniejsze niż mieszkanie na parterze, w takiej proporcji dokonano podziału pozostałego gruntu.

 

W sprawie istotne są zarówno stan pierwotny, jak i zachodzące zmiany. Proszę więc o podanie numerów ksiąg wieczystych związanych z tym domem i działką. Pozwoli mi to na prześledzenie zmian ujawnionych w księgach, ustalenie stanu faktycznego. Jeżeli ma Pani jakieś dokumenty mapy, decyzje o podziale, umowy – poproszę o ich scany lub zdjęcia. Dopiero wtedy będzie możliwa prawidłowa ocena sytuacji i wskazanie potencjalnego rozwiązania. Nie chciałbym obecnie zgadywać, jak wygląda sytuacja w rzeczywistości i wskazać Pani na rozwiązania, które okazałyby się nierealne lub nieadekwatne do sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • jeden - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Bu

Zrzeczenie się prawa własności

Obecnie trwa sprawa o zniesienie współwłasności działki i domu. Współwłaściciele nie chcą dokonywać prac adaptacyjnych lokali, a mnie nie zależy na tym domu. Czy w czasie trwania sprawy mogę się zrzec udziału w prawie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub gminy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »