Mamy 7994 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopłata

Tekst porusza sprawy różnego rodzaju dopłat np. dopłata do kapitału spółki z.o.o., dopłata na mieszkanie i inne.

 Wraz ze wspólnikiem mamy spółkę z o.o. W 2007 r. sąd wezwał nas do podniesienia kapitału zakładowego do wysokości wymaganej w ustawie. Wspólnik, mimo pisemnych wezwań, odmówił dopłaty, wpłaciłem więc za niego wymaganą sumą, chcąc uniknąć rozwiązania spółki. Podwyższenie udziałów nastąpiło jednoetapowo – ze 100 zł do 500 zł za udział. Czy istnieje możliwość odzyskania pieniędzy wpłaconych jako dopłata od wspólnika? Nie jest on skłonny negocjować warunków spłaty ani ugody.

Jeśli podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów, to nie ma wątpliwości, że Pana wspólnik jest bezpodstawnie wzbogacony.

Podstawę prawną Pana roszczenia będzie stanowił art. 405 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.

W pierwszej kolejności winien Pan wezwać wspólnika do dobrowolnej zapłaty spornej kwoty (dopłata do kapitału spółki z.o.o.) wraz z ustawowymi odsetkami od dnia, w którym dokonał Pan wpłaty, i wyznaczyć mu termin do spełnienia żądania z zastrzeżeniem, że po bezskutecznym upływie terminu wystąpi Pan przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego.

W przypadku bezskuteczności wezwania powinien Pan wystąpić na drogę postępowania sądowego. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy, wydział cywilny, miejsca zamieszkania dłużnika.

W pozwie winien Pan wnieść o zasądzenie:

  1. wpłaconej kwoty, do której powinien Pan doliczyć kwotę odsetek ustawowych od tej kwoty od dnia dokonania wpłaty do dnia poprzedzającego wniesienie pozwu (tzw. skapitalizowanie odsetek),
  2. oraz odsetek ustawowych od powyższej sumy od dnia wytoczenia powództwa do dnia zapłaty.


W pozwie musi Pan należycie uzasadnić swoje żądanie, a przede wszystkim wykazać następujące przesłanki:

  • wzbogacenie pozwanego wspólnika,
  • zubożenie w Pana majątku,
  • związek między wzbogaceniem pozwanego wspólnika a Pana zubożeniem,
  • brak podstawy prawnej wzbogacenia pozwanego wspólnika.


Nadto winien Pan udowodnić wysokość żądanej kwoty (dopłata i odsetki z niej). W tym celu winien Pan sądowi wyjaśnić, że do kwoty, którą wpłacił Pan za wspólnika na podwyższony kapitał, doliczył Pan odsetki ustawowe od dnia następującego po dniu dokonanej przez Pana wpłaty. Podstawę prawną żądania odsetek stanowi art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego („Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Mieszkam za granicą, tu się rozliczam z dochodów. Posiadam w Polsce działkę, którą chciałbym zamienić na mniejszą przy dopłacie od drugiej strony. Działkę tę zakupiłem w 2001 r. Czy dopłata będzie podlegała podatkowi? W jakiej wysokości?

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) a za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.


Zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Nie wiem, w jakim Pan zamieszkuje kraju, właściwa umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i prawo wewnętrzne kraju, w którym Pan mieszka, określają, czy w nim powstanie z tytułu zamiany podatek dochodowy do zapłaty.

Zamiana będzie dla Pana wolna od podatku, bowiem źródłem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany).    Przeczytaj pełną treść

 

 Mój 12-letni syn odziedziczył po ojcu grunty rolne. Spadkodawca był rolnikiem i co roku składał wniosek o dotację do gruntów. Przed śmiercią zdążył obsiać ziemię, potem ja zebrałam plony. Niedawno okazało się, że siostra mojego męża złożyła wniosek - dopłata do gruntów należących do jej brata. Otrzymała pieniądze. Czy dopłata nie należy się dla mojego syna, w którego imieniu działam? Czy może dochodzić od niej tych środków?

Na podstawie art. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie gospodarstw niskotowarowych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 286, poz. 2870), jeśli właścicielem gospodarstwa był producent rolny albo jeśli gospodarstwo należało do producenta i jego małżonka, do płatności jest uprawniony spadkobierca. Aby odziedziczyć dotację, spadkobierca musi w ciągu 2 miesięcy od śmierci spadkodawcy złożyć odpowiedni wniosek do kierownika biura powiatowego agencji, do którego został wpłynął wniosek o przyznanie płatności dla gospodarstwa prowadzonego przez spadkodawcę.

Ponadto należy zobowiązać się do realizacji planu rozwoju gospodarstwa niskotowarowego oraz do nieprzenoszenia własności tego gospodarstwa do dnia wypłaty ostatecznej płatności. Spadkobierca ma prawo uzyskać tę część płatności, która nie została wypłacona do dnia śmierci producenta rolnego. Wniosek o przyznanie płatności spadkobierca powinien złożyć na odpowiednim formularzu, który jest udostępniany przez agencję. Do takiego wniosku muszą zostać załączone odpowiednie dokumenty potwierdzające, że dana osoba jest faktycznie spadkobiercą zmarłego i dziedziczy gospodarstwo. Takim dokumentem jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

W przypadku kiedy postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało zakończone, składa się kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Potwierdzania może dokonać sąd, notariusz albo upoważniony pracownik agencji.

Ponadto dokumentem potwierdzającym nabycie praw do gospodarstwa po zmarłym producencie rolnym jest także zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. Jeśli z postanowienia sądu albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że gospodarstwo rolne dziedziczy co najmniej dwóch spadkobierców, ten z nich, który złożył wniosek o przyznanie płatności, musi dołączyć zgodę pozostałych spadkobierców na przyznanie mu płatności.

Nie wiem, na jakiej podstawie siostra Pani zmarłego męża uzyskała dopłaty po ojcu Pani syna, jeżeli spadkobiercą nie była ona, ale Pani syn. Jeżeli jednak tak się stało faktycznie i pobrała ona te dopłaty, to spadkobiercy jako uprawnionemu należy się zwrot tych nienależnie pobranych dopłat.

(...) Powinna Pani w imieniu syna wystąpić pisemnie do siostry jego ojca z wezwaniem do zwrotu nienależnie pobranych kwot dotacji z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Kiedy dopłata do wypoczynku dzieci bez składek ZUS?
Aby wspomóc pracowników, których dzieci wyjeżdżają w czasie wakacji na kolonie czy obozy, pracodawcy udzielają im różnego rodzaju pomocy finansowej. Najczęściej od takiego dofinansowania nie trzeba naliczać składek ZUS.

Niesłusznie uiszczona dopłata za mieszkanie i jej zwrot
Kupuję nowe mieszkanie od dewelopera. Warunkiem odbioru była zapłata za nadmetraż wynikająca z korekty powierzchni lokalu. Zapłaciłem, ale później okazało się, że metraż mieszkania odpowiada poprzednim ustaleniom, natomiast dopłata do dziś nie została mi zwrócona. Jak mogę skutecznie się upomnieć o dopłatę? Czy skoro nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie, deweloper może żądać ode mnie opłat administracyjnych itp.?

Dokapitalizowanie spółki z o.o.
(...) Zwrot dopłat wraz z oprocentowaniem dla wspólników przybliża od strony zewnętrznej taki sposób finansowania spółki do pożyczki udzielanej przez jej wspólników. Ocena jednak czy w danej sytuacji mamy do czynienia z pożyczką, czy z dopłatami ma istotne znaczenie z punktu widzenia prawa podatkowego...

Dopłata do mieszkania lokatorskiego, w której udział miał były mąż
W 1977 r. otrzymałam ze spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie lokatorskie za środki zgromadzone przed zawarciem małżeństwa. W 1987 r. otrzymałam od rodziców pieniądze na dopłatę do większego (o 20 m 2 ) mieszkania. Od 2004 r. mieliśmy z mężem zniesioną rozdzielność majątkową, a w 2009 r. sąd orzekł rozwód, natomiast w 2005 r. mąż wyprowadził się, a ja sama ponosiłam koszty utrzymania mieszkania. Były mąż twierdzi, że należy mu się wartość połowy ceny mieszkania po cenie rynkowej – czy ma rację?

Uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania od ubezpieczyciela i sprawcy
Kilka miesięcy temu na remontowanym odcinku drogi pracownik firmy budowlanej rozlał śliską, oleistą maź, skutkiem czego wpadłem w poślizg i doszło do wywrotki mojego motocykla. W efekcie uszkodzeniu uległ pojazd oraz wyposażenie. Za winnego zdarzenia uznana została firma budowlana, która posiadała ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Firma ubezpieczeniowa wykalkulowała odszkodowanie, które jednak nie pokrywa moich szkód. Ubezpieczyciel abstrakcyjnie wyliczył amortyzację poszczególnych przedmiotów oraz franszyzę. Jak mogę uzyskać pełną kwotę, jaką będę musiał wydać na zakup zniszczonych części motocykla i wyposażenia? Wiem, że mogę przedkładać faktury za zakup nowych części, ale czy firma ubezpieczeniowa zwróci mi 100% ich wartości, czy muszę to z nimi ustalić? Pewne elementy motocykla są sprzedawane tylko w komplecie (lewa + prawa strona) np. kufry, a uszkodzony został tylko jeden. Czy ubezpieczyciel powinien wypłacić kwoty za komplet? Ponadto wymaga się ode mnie dostarczenia oryginałów faktur, a jeśli będą kopie, dostanę odszkodowanie pomniejszone o VAT. A przecież, oddając ubezpieczycielowi oryginał dokumentu zakupu, tracę dokument gwarancyjny. W jakim czasie od otrzymania pisma z decyzją powinienem się odwołać? Czy wysyłając odpowiedź, powinienem mieć już kupione wszystkie rzeczy, co do których mam roszczenie? Jak mogę ściągnąć tzw. franszyzę od sprawcy szkody? Jaki czas ma sprawca na wypłatę?

Czy możliwa jest dopłata od męża po rozwdzie na mieszkanie?
Z mężem jesteśmy kilka lat po rozwodzie. Mamy trzypokojowe mieszkanie własnościowe. Były mąż jest alkoholikiem, nigdy nie chciał się leczyć, trwonił pieniądze i zdrowie. Pokrywa 1/3 opłat za mieszkanie (mi z synem orzeczono dwa pokoje, mężowi jeden). Obecnie jestem na bezrobociu i chciałabym wyegzekwować od byłego męża połowę opłat za mieszkanie – czy taka dopłata jest możliwa? Jak doprowadzić do sprzedaży mieszkania, skoro on się na to nie zgadza? Jakie mam prawa przy podziale majątku, jeśli książeczka mieszkaniowa przed ślubem należała do mnie, a resztę wkładu uzupełniliśmy dzięki pożyczce męża?

Wybrane opinie naszych klientów:

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek

Dziękuję uprzejmie za odpowiedzi na moje kolejne pytania. Stopień profesjonalizmu i głębia wejścia w temat, a jednocześnie prostota wyjaśnień jest wręcz nie do opisania. Jesteście wspaniali… Choć, jak zawsze twierdziłem, ludzie powinni zaglądać głębiej we własne serca, zanim Wasza porada stanie się absolutnie niezbędna.

Pozdrawiam,

Andrzej

Dzięki Waszej fachowej pomocy (Pani Elizy Rumowskiej) zaoszczędziłam sobie czasu i fatygi na tzw. walkę z wiatrakami. Dziękuję Wam bardzo. Działacie Państwo szybko, tanio i solidnie!!!! A to w dzisiejszych czasach jest cenne nadzwyczaj – z prawdziwą przyjemnością polecę Wasz Serwis swoim znajomym!!

Z pozdrowieniami,

Wiktoria

Jestem bardzo zadowolony – szybko, profesjonalnie i o wiele taniej niż w kancelarii adwokackiej. Dziękuje i będę częściej z Waszej pomocy korzystał.

Marek

Eporady to wspaniały pomysł dla wszystkich, którzy cenią swój czas, a jednocześnie oczekują profesjonalnej opinii prawniczej. Dziękuję p. Jakubowi Bonowiczowi za zajęcie się naszą sprawą i życzę samych sukcesów.

Halina

Jestem zadowolony z porad, jakie dostałem. Były jasne i zrozumiałe. Polecam ten panel wszystkim „zagubionym” w prawnych przepisach i stojącym przed „murem paragrafów”. Pozdrawiam cały zespół.

Jan

Najlepsze z waszego serwisu jest ta opcja z pytaniem dodatkowym, ponieważ mi akurat najbardziej szczegółowe pytania przyszły do głowy po zadaniu pytania ogólnego. Pytaniem ogólnym chciałam zorientować się jaka jest moja sytuacja, a pytania szczegółowe pozwoliły mi uzyskać odpowiedzi na dręczące mnie zagadnienia.

Dziękuję za odp.

Monika

Otrzymałam niezbędną poradę i wyjaśnienia na każde zagadnienie w moim kłopocie i najmniejszą wątpliwość – za kwotę, na którą mogłam sobie pozwolić, bo na prawnika miejscowego nie stać mnie niestety! Już poleciłam Wasz serwis przyjaciółce z problemami finansowymi – alimentacja, podziały po rozwodach, darowizny itp. Cieszę się, że trafiłam tu i dziękuję za okazaną mi pomoc i pomocy ciąg dalszy. Na pewno – jeżeli zajdzie taka potrzeba – skorzystam z Waszego profesjonalnego serwisu!

Dziękuję –

Lidia

Odpowiedzi udzielone na moje pytania były bardzo wyczerpujące i pomogły mi w rozwiązaniu mojego problemu. Portal ten to wspaniałe ulatwienie dla osób, ktore jak ja mieszkają za granicą kraju. Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Yvonne

Zarówno szybkość udzielenia odpowiedzi (niecałe 9 godzin), jak i sama treść odpowiedzi w pełni mnie satysfakcjonują.

Piotr

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »