Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopisanie się do grobu bez konsultacji z rodziną

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 07.11.2019

Mój wujek bez konsultacji z kimkolwiek z rodziny „dopisał” się do grobu dziadków. On jeszcze żyje, ale na grobie jest nowa płyta oraz jego imię i data urodzenia. Jak można go „usunąć” z pomnika i nie dopuścić do pochówku razem z dziadkami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Dopisanie się do grobu bez konsultacji z rodziną

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawo do grobu oraz do dysponowania nim wynika w pierwszej kolejności z umowy zawartej pomiędzy zarządca cmentarza a osobą, która podpisała umowę o rezerwacje tzw. kwatery. To ta osoba będzie decydowała, kto może myć pochowany w danym grobie, oraz przysługiwać jej będzie prawo do urządzenia kwatery, m.in. przez budowę pomnika. Problem pojawia się w momencie śmierci tejże osoby. Otóż, uprawnienie wynikające z zawartej umowy nie ma charakteru majątkowego, a przypisane jest do konkretnej osoby. W związku z tym nie podlega ono dziedziczeniu.

 

Uprawnienie do pochowania w konkretnym grobie po śmierci osoby, która zawarła umowę z zarządcą cmentarza opiera się na art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych i jest ściśle powiązane z uprawnieniem do dokonania pochówku przez najbliższych: 

 

„Art. 10. Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

1) pozostały małżonek(ka);

2) krewni zstępni;

3) krewni wstępni;

4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;

5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia”.

 

Co więcej, zgodnie z art. 8 § 3 omawianej ustawy zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza, czyli osób o których mowa w art. 10. Jednakże prawo do pochówku przysługuje w kolejności wskazanej w omawianym przepisie i w sytuacji konfliktu, prawo do pochówku będzie miała osoba znajdująca się wyżej w hierarchii (np. małżonek będzie miał pierwszeństwo przed dzieckiem zmarłego)

 

W celu uniknięcia konfliktów regulaminy cmentarzy często wprowadzają nakaz ustanowienia tzw. opiekuna grobu, który za zgodą wszystkich uprawnionych zostaje osobą decyzyjną co do grobu i pochówku na danej kwaterze.

 

W sytuacji zatem, jeśli osoba, która pierwotnie zawarła umowę z zarządcą cmentarza, już nie żyje, jak również nie jest ustanowiony zarządca grobu, na mocy przepisów ogólnych Pani wujek będzie miał prawo do zastania pochowanym wspólnie z dziadkami, jeśli znajduje się w grupie osób określonych w art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

 

Taka sama sytuacja dotyczy płyty nagrobnej. Prawo do urządzania miejsca pochówku przysługuje w pierwszej kolejności osobie która zawarła umowę z zarządcą cmentarza, a po jej śmierci jeśli takowego ustanowiono, zarządcy grobu. W przeciwnym razie prawo to posiadają wszystkie osoby bliskie zmarłego. Tym niemniej, prawo to nie powinno być wykorzystywane z pokrzywdzeniem pozostałych uprawnionych. Ciężko w tej sytuacji powiedzieć czy do takiego naruszenia doszło.

 

Jeśli w świetle przedstawionych okoliczności stwierdzi Pani, że wuj nie miał prawa samodzielnie decydować, że zostanie pochowany wspólnie z Pani dziadkami (bo działa np. zarządca grobu), może Pani wystąpić o stwierdzenie nieistnienia (jego) prawa, na mocy art. 198 Kodeksu postępowania cywilnego i żądać od wuja przywrócenia stanu poprzedniego: „powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny”.

 

Na zakończenie dodam, że w tej sytuacji najlepiej będzie się skontaktować także z zarządcą cmentarza co do istnienia wewnętrznych regulacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus VI =

»Podobne materiały

Grób babci – spór o prawo do rozporządzania grobem

Sprawa dotyczy grobu mojej babci. Otrzymałem od proboszcza odpowiedź, z którą trudno mi się zgodzić, dlatego proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy. Opłatami związanymi z miejscem spoczynku babci zajmował się dziadek, który zmarł w 1994 r. Przypuszczam, że miejsce było opłacone co

Przepisy prawne obowiązujące na cmentarzach komunalnych

Moi rodzice zostali pochowani na cmentarzu miejskim w jednej mogile: tato w 2006 r., mama w 2008 r. Chciałabym ją wyremontować, tzn. przeprowadzić prace ziemne polegające na wymianie istniejącego obmurowania boków w dole. Wiązałoby się to oczywiście z koniecznością opróżnien

Odpowiedzialność zarządcy cmentarza

Chciałem postawić mojej zmarłej siostrze nagrobek. Zarządcą cmentarza jest proboszcz. Poinformował mnie, że je grób został wykopany w złym miejscu i kwatera jest przesunięta względem innych o metr. Powiedział, że mogę postawić nagrobek, ale nie może on być usytuowany centralnie nad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »