Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Donos do urzędu skarbowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.02.2013

Mój mąż miał dom (majątek osobisty). Przez pewien czas go wynajmował, ale najemca był wyjątkowo nieuczciwy i płacił okazyjnie. Wreszcie udało się go pozbyć. Teraz jednak (1,5 roku po śmierci męża) złożył donos do urzędu skarbowego, że nasza rodzina jako spadkobiercy mieliśmy płacić podatek od najmu. Czy urząd faktycznie może nam naliczyć jakąś karę? Czy mogę otrzymać dostęp do donosu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Spadkobiercy podatnika co do zasady przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, co wynika wprost z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

 

Art. 98 § 1 i § 2 tej ustawy stanowią ponadto, iż „do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe – co znajduje zastosowanie również do odpowiedzialności spadkobierców za:

 

1) zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art. 52 § 1;

2) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy;

3) pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta;

4) niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie;

5) opłatę prolongacyjną;

6) koszty postępowania podatkowego;

7) koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 100 § 1 ustawy „organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określają wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku”.

Termin płatności przez spadkobiercę powyższych zobowiązań wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji i jeśli zostanie dochowany, odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy naliczane są jedynie do dnia otwarcia spadku.

Pamiętać zatem należy, że zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 1030) do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.

Mimo że dom był tylko własnością męża, to zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego należą m.in. dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2) – zatem jeśli mieli Państwo wspólność majątkowa, nawet jeżeli dom był majątkiem odrębnym męża, dochód z najmu był również Pani dochodem. Z tego powodu, jak Pani wskazuje, organ do dnia śmierci Pani męża chce Pani „naliczyć (…) połowę podatku”. Za niezapłaconą część podatku po mężu odpowiadają spadkobiercy, tj. Pani i dzieci.

 

Odrębną sprawą jest prowadzenie postępowania i uznanie danej okoliczności za udowodnioną. Nie ma możliwości w ramach pytania i odpowiedzi wyczerpania tematu, gdyż mimo setek publikacji książkowych odnoszących się do zasad prowadzenia postępowania podatkowego, ciągle pozostaje wiele wątpliwości.

 

Zauważyć jednak wypada, iż jednymi z podstawowych zasad czy wymogów postępowania są następujące okoliczności:

 

  1. organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom postępowania czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań,
  2. w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym,
  3. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem,
  4. organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

 

Niestety, cechą charakterystyczną postępowania podatkowego jest fakt, że na mocy art. 191 Ordynacji podatkowej to organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona. Czyli np. to organ ocenia, czy osiągano dochody z najmu i w jakiej wysokości, musi to jednak uczynić w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy.

 

Odnośnie dostępu do dowodów – Pani jako strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania), co wynika wprost z art. 178 § 1 Ordynacji.


Powyższej zasady nie stosuje się do znajdujących się w aktach sprawy dokumentów zawierających informacje niejawne, a także do innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.


Informacje niejawne to takie, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne, zatem donos do urzędu skarbowego w Pani sprawie informacją niejawną nie jest.

 

By odmówić zgodnie z prawem Pani dostępu do donosu do urzędu skarbowego, organ musiałby wyłączyć go postanowieniem z akt sprawy ze względu na interes publiczny i musiałby nie tylko szczegółowo określić, jaki to interes publiczny, ale i dowieść, że takowy występuje. Jeśli organ tego nie uczynił, ma Pani prawo zapoznać się z całym zebranym materiałem, w tym i z donosem do urzędu skarbowego. Winna Pani złożyć na piśmie np. żądanie wydania z akt sprawy uwierzytelnionego odpisu donosu do urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Donos na nauczyciela

Jestem nauczycielem. Dowiedziałem się, że do rzecznika dyscyplinarnego wpłynął donos (którego autor podał fałszywe imię i nazwisko) oskarżający mnie o nielegalne udzielanie bardzo drogich korepetycji oraz o przyjmowanie korzyści majątkowych. Ten donos to oczywiście pomówienie. Rzecznik wywołał wielką aferę, przesłuchuje dyrektora szkoły i rodziców. Czy ma do tego prawo?

 

Jak sprawdzić, czy donos stał się powodem kontroli podatkowej?

Prawdopodobnie były pracownik złożył na mnie donos do urzędu skarbowego. Potwierdzałby to fakt, że US wystąpił do mojego kontrahenta o wykaz faktur, a więc musiał zdobyć o nim wiedzę od kogoś. Kontrola nic nie wykazała, ale niesmak pozostał i chciałabym wiedzieć, jak dane moich kontrahentów trafiły do US i dlaczego nie poinformowano mnie o dodatkowej krzyżowej kontroli. Czy takie pytania powinnam zadać w odpowiedzi na protokół kontroli (który właśnie otrzymałam), czy bezpośrednio naczelnikowi US?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »